Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Am postat acest subiect cu intrebarea pe care am adresat-o si la clubul mamicilor de fetitze dar..cum sunt si mamici de baietei care-mi pot raspunde revin cu intrebarea...

Bebitei meme i-a aparut pe fata,in special pe frunte,obrajori,barbie,chiar si pleoape o iritatie sub forma unor bubitze rosii ff mici,punctiforme care intr-o zi doua capata culoarea pielii si sunt vizibile la lumina sau pipait...

De asemenea,intre sprancenutze si pe perisorul sprancenelor i se descuameaza pielicica si se cojeste,pare ca o eczema...

Daca va(v-ati)confruntati(at) cu asa ceva va rog din suflet,spuneti-mi si mie ce produse ati folosit ca tratament.

Va multumesc mult!

Floricica Nou Venita rolanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    17
    Sa-ti traiasca fetita! Posibil sa-i fi iesit de la caldura.Baietelul meu sa nascut in iunie. Si dupa cum sti a fost foarte cad. A facut o iritatie asemanatoare de la caldura. Incearca in apa de baita sa-i pui ROMAZULAN gasesti la farmacie, este o tinctura de musetel. Ii curata foarte bine pielea. Iar pe fata incearca sa-l cureti cu ceai de musetel si compresa sterila. La mine a dat roade. Continui sa-i pun zilnic in baita romazulan. Sub nici o forma sa nu folosesti creme. Daca nu ii trece asa consulta un doctor. Sanatate multa!

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    ai incercat cu FENISTIL GEL??
    eu am folosit si la bubitzele de la caldura si la iritatiile de la pampers si cand mi-a facut o urticarie mica, si la intepaturile de insecte
    oricum ar trebui sa vorbesti cu un medic dar ai putea incerca si cu gelul asta
    pupici

Floricica Veterana amelia_pitik's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2007
    Postari in forum
    14.272
    pielicica care se i-a e ceva normal,isi schimba si ei pielea..asa mi-a zis dr..si a mea aa facut la fel

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    Baietelul meu a patit si el asa ceva .A facut alergie de la produsele johnsons si i se cojea toata pielea.Eu am folosit pentru fata pivalat de flumetazon si pe corp ulei de masline.Nu trebuie neaparat sa fie de la caldura.
    Pupci multi si sa-ti traiasca fetita!

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Si fetita mea a patit asa ceva tot de la uleiul johnson. Pe tot corpul avea pielea foarte uscata, sar si-a revenit dupa aproape 3 luni, fara sa o mai dau cu nimic. Dar mai are pe fata pe un obraz ceva ca o eczema care se inroseste cand se freaca. Sunt tot asa niste punctulete mici rosii si pielea este foarte uscata, iar cand se freaca se inroseste toata. Dr mi-a zis sa o dau cu o lotiune, dar vad ca nu-i trece deloc, parca se face mai mare. Cand e linistita aproape ca nu se vede deloc, dar cand e agitata se inroseste toata.

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Da Camelia,exact aceeasi problema are si fetitza mea,in special pe obrajorul dr..si cand plange se inroseste f tare iar cand sta linistita sau doarme aproape nu se mai vede,se simte insa la palpat...Nu are pe tot corpul ci pe umeri,ceafa,gat(dar nu rosii ci de culoarea pielii,uscate) fata si putine pe cap care vad ca incep sa-i treaca...I-am luat o lotiune pediatrica de la Mustela si vad ca pe sprancene nu se mai descuameaza dar pe bubitze nu se da din pacate! Sa vedem pe 25 cand face 2 lunitze si mergem la vaccin ce imi spune sa-i dau.

Imi pare tare rau pt ca.pana acum catev azile avea o pielicica curata si fina fara urma de bubitze si dintr-o data au aparut tampeniile asta!

Oricum,mersi tuturor fetelor de raspunsuri!

Pupici

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Anissia fetita ta inca e mica si la varsta asta pielea se mai schimba. Ce zici tu ca se descuameaza nu cred ca e o problema si noi am patit la fel cand a fost asa micuta, dar astea au trecut, insa pata de pe obraz tot pe dreptul nu mai dispare. E exact cum zici si tu aproape ca nu se vede cand e linistita. Ieri i-am cumparat si eu o crema pentru eczema si pare ca e buna. Eu zic ca o sa treaca pana la urma. Daca nu o sa mergem la un dermatolog sa vedem ce e.

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Cami,nu e vorba despre descuamarea propriu zisa de care nici un bebe nou nascut nu scapa! Asta a fost in primele 2 saptmani,acum are aproape 2 luni,pe 25 le face! Mai intai apar bubitzele alea rosii,apoi se intaresc,se fac ca o crusta si apoi incep sa se cojeasca dar continuu,nu trece cu nimic,i-am luat Mustela pt asa ceva si degaba! Cand mergem la controlul pt vaccin o s-o intreb pe pediatra cu ce-i dau si daca nu trece mergem si noi la dermatolog ca e fetitza si nu vrea Doamne fereste sa ramane cu vreun semn sau vreo pata! Mai ales ca pana sa ne apara bubitzele astea avea un ten perfect curat si matasos...iar acum cand pui mana pe fata ei parca e o crusta toata...in special obrajorul drept ..offf

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari