Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cristinaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    3
    Fetita mea este in clasa 1 si este in sistemul de invatamant la sTep by step.S-a pus problema la noi, ca parinti din cauza programelor la serviciul pe care le avem sa nu avem incotro,....asa ca decat in preajma bunicilor mai bine in preajma colegilor si a invatatoarelor(sunt 2 in acest sistem).Decat cu cheia in gat afara unde sunt enorm de multe pericole(nu mai vreau sa le insir deja ca parinti cred ca stiti la ce ma refer)am ales aceasta optiune dar,asta e exista si acest "DAR" ne-am dat seama acum, credem ca am facut o mare greseala.Si ma refer la faptul ca desi vine la orele 16

acasa ea nu-si termina de scris lectiile la scoala ,si seara in loc sa se odihneasca noi o punem sa si le termine si sa mai socoteasca la matematica.La orele 19-20 termina si cel mult la orele 21 gata la somn.

Am fost int-una din zile la scoala sa gasesc motivul de ce nu-si termina lectiile la scoala si am asistat la ore.

Deja mi-am facut parerea si acum regret ca am dat-o in clasa 1 in acest sistem de invatamant.

Copii de la clasele step by step invata pe centre adica :vreo cativa elevi la centrul de matematica ,altii la o alta masuta la centrul de scriere ,altii la cercul de desen si tot asa mai departe ....Pina aici nu ar fi cine stie ce problema ,insa e deja o alta problema.In acest sistem nu exista o anumita ordine,care mai de care vorbeau intre ei cel de la scriere intreba de-o propozitie cel de la matematica nu stia nu stiu ce exercitiu,cel de la stinte nu mai stiu ce vroia si tot asa....Iar noi nu ne gaseam explicatia de ce copilul nostru ramanea in urma mai tot timpul .DEZORDINE!Pe cand la clasele traditionale acolo sunt cate doi in banca fac cu totii aceleasi ore .Cind e scriere fac cu totii ,cind e matematica calculeaza cu totii si asa mai departe .

Acum regretam ca nu am ales optiunea cu clasa traditionala .Ca nu am ales , ca de la orele 12-pina la orele 16,17sa stea cu bunicii).Intrebarea este daca este bun sau nu acest sistem de invatamant.Si de ce?Astept sugestii

Floricica Nou Venita magdutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    1
    Draga Cristina,
    Mi s-a parut interesant mesajul tau< din p[cate nu stiu ce sugestii as putea sa-ti dau, mai mult m-ai ajutat tu pe mine, in sensul ca, peste 3 ani cand fetita mea va merge la scoala, voi sti ca nu este o idee buna scoala cu acest sistem. Iti multumesc pentru asta! Dar cred ca depinde si de scoala respectiva. Un singur exemplu am auzit la noi in oras (Constanta), de la o mamica, dar, culmea! ea este foarte multumita. Parerea mea este ca nu e bine sa-i intrerupi acum anul scolar,asteapta luna septembrie. Sau e bine sa faci discutie cu conducerea scolii despre ceea ce te nemultumeste.
    Succes!
    Magdutza
    P.S. Kiar sunt interesante discutiile de pe forum! si eu sunt incepatoare si nici eu nu stiu sum se face un album de poze...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    salutare fetelor, interesant subiect de discutie...eu am avut o experienta in cadrul unei gradinite cu program step by step, acum cativa ani, faceam practica pedagogica...si nu prea sunt de acord cu acest sistem de lucru pe centre, in primul rand pentru ca in opinia mea incetineste dezvoltarea intelectuala a copilului, acumularea de cunostinte noi, multi copii nu au inca dezvoltata atentia dstributiva...nu sunt de acord nici cu sistemul nostru....pentru nu se axeaza pe comunicarea intre cei mici...si mi-as dori o aranjare a claselor in forma de semicerc, asa incat cei mici sa se poata privi unul pe celalalt, sa se promoveze discutiile pe anumite teme, in concluzie imi doresc un sistem axat inainte de toate pe comunicare, pe invatarea prin descoperire, parinti mult mai implicati, si nu ma blamati pentru ca sunt foarte putini cei interesati si cu adevarat implicati in educatia si cresterea armonioasa a copilului....

as vrea sa mai cunosc si alte pareri si mi-ar placea sa cunosc si alte locuri cu predare dupa aceasta metoda, poate imi voi schimba parerea....

pe curand! [pupici]

Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Eu inca nu sunt mama de scolar, insa voi fi anul viitor. Pt. ca ma preocupa foarte tare problema educatiei copilului meu am inceput sa ma interesez in acest sens. La noi (Brasov) exista un program prelungit pt. copiii din clasele I-IV, adica dupa orele de scoala copiii merg intr-o locatie alturata unde fac lectiile cu o invatatoare, mananca (caterring de la un restaurant)si se odihnesc. Am o prietena care are fetita in acest sistem. Ea nu prea e multumita de calitatea lectiilor facute acolo. Motivul este acela ca sunt copii din clase diferite, ani diferiti si nu toti au aceleasi teme, practic fiecare isi face temele lui si invatatoarea ii ajuta. Vine destul de obosita de acolo deoarece fiind destul de multi copii si harmalaia e pe masura.Acasa reia lectiile de la capat. Plateste 60.000 lei / zi pt. aceasta activitate.Este insa o varianta la "cheia de gat" care este mult mai periculoasa. Eu cred ca in lipsa bunicilor mai eficienta este o doamna care sa ia copilul de la scoala si sa stea cu el pana la ora 16-17, chiar daca nu face lectiile macar poate manca si se poate odihni.Eu optez tot pt. bunicuta (care si acum are program, fetita mea face gradinita de 4 ore)chiar daca metoda pare depasita. De 2 ani face engleza in particular iar profesoara vine acasa la buni, fara buni ar trebui sa facem orele seara dupa ce venim noi de la servici. A inceput si antrenament la karate iar vara face inot. La bazin o duce tot bunicuta, noi o ducem numai la karate (care sunt la ora 18) si e destul de obositor.

Floricica Nou Venita mademy's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2006
    Postari in forum
    3
    accesati forumul invatatorilor si educatorilor pt a primi raspuns la intrebarile dvs legate de educatia copiilor nostri
    http://clubul-de-weekend.myforum.ro

Floricica Nou Venita nane's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5
    Buna, fetelor! Fetita mea trece clasa a II-a in sistemul step-by-step si am fost foarte multumita de cum a terminat clasa I! Dezordinea de care se plange Cristina Elena nu exista la noi in clasa datorita doamnelor invatatoare si mai ales uneia dintre ele care are o experienta de aprox 20 de ani in invatamant si stie cum sa-i struneasca pe copii! Am asistat intamplator intr-o zi cand ei studiau pe centre de activitate si era o liniste si o ordine extraordinara, copiii erau absorbiti de ceea ce faceau, puneau intrebari dar ridicand mai intai doua degete! Nu este o clasa de copii cuminti, nu exista asa ceva, sunt mai ales cativa foarte rai, mai ales baietii, dar repet, doamna invatatoare are o mana de fier si stie cum sa-i struneasca! Ce invata ei nu este cu nimic diferit de ce invata cei de la traditional doar metoda de predare difera, metoda care la step-by-step este mai atragatoare pt copii! In concluzie, eu recomand acest sistem tuturor mamicilor care vor sa-si dea copiii la scoala! Conteaza ffffff mult invatatoarele!

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    ma bag si eu in discutie....pentru ca sunt profesoara de religie si am predat si la clase traditionale,dar si la step by step...
    de obicei la clasele step by step erau majoritatea "copii de bani gata".deci cam foarte rasfatati...aveau chef mai mereu de joaca,de fapt asta e stilul lor...de a invata jucandu-se.
    eu cred ca tot copiii care invata la clase traditionale se vor maturiza mai repede.
    In plus,ce am observat eu,cei de la clasele traditionale sunt mai cuminti,cum am zis,ceilalti au chef mai mult de joaca..ceva de genul "hai sa continuam gradinita!".Si nu vorbesc doar de clasele 1, ci am observat si la clasele a4a.
    Sunt mai libertini...intr-adevar nu au cheia de gat....au mobilul la gat...
    Nu cred ca as alege acest sistem pentru copilul meu...oricum mai e pana atunci:)

Floricica Nou Venita georgescucamelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    5
    Doamnelor,invatamantul step by este pentru oamenii care au curaj sa experimenteze altceva,adica sa faca experiente pe propriul copil.Acest gen de invatamant este conceput in America si pentru ea,ori sitemul nostru social si viata noastra nu are nimic in comun cu aceasta tara,deocamdata.Depinde foarte mult si de omul cu care lucreaza copilul.Invatatorul are un rol esential in viata lui.Incercati cand va inscrieti copilul la scoala sa cautati oameni,nu scoli,,bune" sau sisteme valabile.Incercati sa cunoasteti invatatorul cu un an inainte de a inscrie copilul la scoala,sa comunicati cu el ,sa vedeti daca este ceea ce ii trbuie copilului dumneavoastra,daca personalitatea lui se pliaza pe aceea a copilului.Va spun din experienta de cadru didactic si de psiholog pasionat.As vrea sa stiu la ce scoala cu step by aveti copilul.In ce cartier.Mai discutam pe aceasta tema .Este obligatoriu.

Floricica Nou Venita nane's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5
    Parerea mea despre step-by-step ramane neschimbata! Eu inainte sa-mi dau fetita la scoala m-am interesat temeinic despre acest sistem in mai multe directii, am discutat cu mamici care au avut copii la step-by-step pana in clasa a4-a, am discutat cu invatatoare care predau in acest sistem si chiar si cu alte cadre didactice. Am pus in balanta parerile pro si contra si cele pro au fost mai multe si m-am convins in timp ca cei care mi-au laudat sistemul au avut dreptate! Am avut mare noroc de doamnele invatatoare care sunt niste persoane extraordinare, niste persoane dedicate intr-adevar meseriei pe care o fac! Parerea unei doamne cum ca la step-by-step sunt numai "copii de bani gata si deci rasfatati si cu mobilul de gat" este partial eronata, nu sunt toti asa, sunt multi parinti care fac eforturi financiare, tocmai pt a-i oferi copilului ceva mai bun, si nu toti acestia sunt oameni cu bani multi. Copiii rasfatati pot foarte bine sa fie si intr-o familie cu bani multi si intr-una mai fara bani, aici e chestie de educatie! Dupa cum am mai spus, eu sunt foarte multumita de acest sistem si sunt de acord cu camelia atunci cand ne spune sa cautam oameni si nu scoli bune! Fetita mea a mers la scoala la 6 ani si 5 luni, multi mi-au spus ca am dat-o prea devreme, ca o sa-i fie greu, etc, nu a fost asa! Ea stia sa scrie si sa citeasca inca de la 5 ani si a facut 2 ani de grupa mare pregatitoate, in ultimul an mereu se plangea ca se plictiseste la gradinita si din aceasta cauza am hotarat ca trebuie sa inceapa scoala. Nu vad ce este rau in faptul ca ei invata jucandu-se si ca se vor maturiza mai greu, dupa parerea aceleiasi doamne. Pana in clasa a 4-a cat dureaza sistemul chiar nu au nevoie de o mare maturizare si invata cu drag. Fetita mea merge cu drag la scoala si a fost o tragedie cand a trebuit sa lipseasca pt ca era racita, acum abia asteapta sa inceapa clasa a 2-a. Probabil acest sistem nu functioneaza la fel in toata tara de aici parerile proaste ale unor mamici. Noi suntem din Constanta si la scoala unde invata fetita mea este bine! va pup

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    fiecare are dreptate in felul lui.
    eu ca dascal...dvstra ca parinte.
    nu e nevoie de maturizare asa devreme,dar acomodarea va fi oricum mai grea in clasa a5a,in sistemul gimnazial stiu ca nu exista cls step by step....
    oricum parerile raman impartite.nu am generalizat.nu e totul batut in cuie si nu trebuie sa criticam pe cineva anume.eu am spus doar ce am vazut eu ca dascal la scoala.si eu tot din Cta sunt.
    pupici si numai bine,draga doamna!

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Cate mamici, atatea pareri! Ceea ce nu este rau. Este un fel de brainstorming.Dar, concluzionand :
    1.step-by-step este o alternativa de invatamant care permite copilului sa-si dezvolte creativitatea, sa nu fie in viitor "un inhibat"
    2. sistemul traditional este mai strict, cu reguli precise,copilul nu are voie sa-si exprime liber parerile, el este un ascultator pasiv (desi nu asa ar trebui, desi se vorbeste despre invatamant participativ)
    3.omul sfinteste locul.O invatatoare cu daruire pentru munca ei poate sa faca scoala placuta, si nu o corvoada
    4.daca mai vreti pareri popositi pe www.didactic.ro

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari