Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita peta's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    38
    Buna tuturor mamicilor!

Fetelor as vrea sa stiu cum ati facut voi cand ati inceput sa ii dati lui bebe mancaruri solide...v-a sfatuit un medic sau ati tinut cont doar de sfaturile parintilor si prietenilor? Cum trebuie sa procedeze mamicile cand vine momentul?

Va pup pe toate!

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    eu inca nu am inceput sa ii dau mancare solida, dar din cate am auzit mai intai trebuie sa incepi cu sucuri, supe si apoi usor usor sa incepi sa ii inlocuiesti mesele de lapte cu mancare solida. eu prima o sa o inlocuiesc pe cea de pranz cu pireul de legume. fiecare face cum crede ca e mai bine pt bebele ei. e bine sa asculti si sfatul medicului.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Da,dr pediatru te sfatuieste in functie de bebe.Oricum se incepe cate putin suc apoi zeama de la legume si dupa aceea daca accepta se paseaza morcovul la inceput in supa.Succes!

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Eu sunt de parere ca orice vrei sa faci trebuie sa te sfatuiesti cu pediatrul, eu una asa procedez; dupa aceea apelez la sfaturile rudelor, sau ale fetelor de pe site, citesc carti de specialitate... diferite articole, dar ma bazez foarte mult si pe instinct.
    Asa cum au spus fetele, incepi intai cu sucuri si supe.
    Poti inlocui masa de pranz cu legume, sau cea de dimineata cu fructe; sau un fainos, daca bebelusul e mai slabut.
    Eu obisnuiam sa-i dau Narcisei la inceputul mesei supica, sau sucul, mai tarziu piureul, dupa care o puneam la san.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Eu am citit tot felul de materiale recente, am discutat cu mamici mai experimentate si am fost atenta la sfaturile pediatrei- insa n-am facut neaparat asa cum imi sugera ea; i-am spus ca eu prefer sa incep solidele mai tarziu si ca nu ma grabesc cu cantitatile si restul. Am ales calea care parea cea mai buna pentru bebele meu. Fetita mea a fost alaptata exclusiv pana la 6 luni. Dupa aceea am inceput sa-i dau-cate putin- cereale pentru bebe (am inceput cu cele de orez, insa o constipau, asa ca le-am inlocuit cu cele de ovaz), apoi fructe, legume piure. Am introdus cate un aliment nou la 3-4 zile, in cazul in care avea o alergie la vreunul. I-am dat cantitati mici si le-am marit treptat, dupa cum voia ea sa manance. Am alaptat-o la fel de mult in continuare, n-am inlocuit nici o masa de lapte cu solide. Ea a renuntat la anumite mese de lapte pe parcurs, cand a devenit mai maricica.
    Succes! Sunt multe variatii pe tema asta, important e sa faci cum stii si crezi tu mai bine pentru bebele tau. Sunt anumite lucruri la care trebuie sa fii atenta- alimente care pot provoca alergii, care sunt indicate dupa o anumita varsta, 1 an de obicei- dar in afara de asta, vei face cum crezi ca e mai bine pentru puiul tau.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari