Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    buna fetelor ,cred ca este un subiect care ne intereseaza pe toate ,incepand de la o anumita varsta.pe mine a inceput deja sa ma intereseze ,ptr ca ma apropii cu pasi repezi de 27 de ani si ,vrand nevrand,apar si ridurile. voi ce faceti pentru preantampinarea sau tratarea lor? eu am folosit o crema cu Q10 ,dar nu am prea fost multumita de rezultate.voi ce produse folositi ptr evitatrea aparitiei ridurilor sau cum le tratati ca nu mai fie atat de vizibile?

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Ridarea pielii este rezultatul urmatoarelor mecanisme: imbatranirea, sechelele leziunilor actimice si dereglarile genetice.

Schimbarile morfologice vizibile asociate cu procesul de imbatranire sunt :
  3. micsorarea structurilor osoase
  4. diminuarea grosimii si elasticitatii pielii
  5. scaderea aderentei pielii la straturile subiacente
  6. caderea gravitationala a tesuturilor moi
  7. formarea ridurilor in zonele de aderenta cu structurile profunde si in zonele de insertie a muschilor

In jurul varstei de 30 de ani apare : un surplus de piele in zona superioara a pleoapelor, riduri fine in zonele laterale ale orbitelor, adancirea santurilor nazo-labiale.

Exista 3 tipuri de riduri ale pielii umane imbatranite :
  8. riduri de animatie, rezultate prin contractia musculaturii mimicii
  9. riduri fine determinate de ruperea retelei fibrilare de structura
  10. riduri pronuntate, adanci, produse de elastoza solara

Toxina Botulinica tip A, este folosita in scopuri terapeutice de peste 20 de ani pentru tratamentul strabismului, torticolisului, spasmului facial si blefarospasmului.

Ulterior Toxina Botulinica a fost folosita in tratamentul cosmetic al ridurilor faciale hiperactive, sub denumirea de Botox in SUA, iar in Europa sub denumirea de Dysport.

Toxina Botulinica tip A este o proteina produsa de bacteria Clostridium botulinum. Ea actioneaza asupra jonctiunilor neuromusculare blocand mediatorii chimici sinaptici (acetilcolina), producand pareza temporala a grupurilor musculare interesate.

Astfel musculatura interesata se relaxeaza determinand intinderea tegumentului supradiacent, care va deveni fara pliuri si riduri. Pielea va capata o culoare mai aprinsa si mai luminoasa ca urmare a vasodilatatiei locale cu o oxigenare bogata a tegumentului.

La mine am observat moment ridurile cauzate de muschii mimicii si le observ personal mai ales atunci cand ma dau cu fond de ten, desi incerc sa il evit pe cat pot de mult, mai ales acum iarna.

Eu am folosit pana acum Nivea Visage, crema antirid Q10 pentru zi si am fost tare multumita, chiar mi-a prevenit aparitia altora. Si cea pentru noapte e foarte buna. Eu ma dau mereu si ma trezesc cu o piele foarte fina.

Nu am apelat la alte produse pentru ca mi s-au parut foarte scumpe unele si am auzit ca n-au avut rezultat. Voi ce alte creme folositi?

cristina elena
    Guest
    Eu am 34 de ani si nu am riduri. Ce am folosit a fost doar crema de fata si pregatirea tenului inainte de ea (adica demachiant si lotiune tonica). Nu am folosit niciodata fond de ten. Crema am folosit un timp Nivea si acum de la Oriflame, nu am un tip anume; am folosit crema hidratanta de mai multe feluri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari