Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marina10's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2007
    Postari in forum
    53
    Buna fetelor!

Fetita mea Ana are 8 luni si o saptamana si imi plange foarte mult. De la luna la luna am sperat ca se va schimba dar....Cand plec de langa ea urla cat o tin plamanii si cand revin o gasesc transpirata si istovita. Toata lumea imi reproseaza ca am invatat-o in brate dar eu zis ca nu-i asa. Petru ca de cand s-a nascut tot plange ce era sa fac? Am lasat-o o data 15 minute si din cauza plansului a facut temperatura. Cateodata simt ca o iau razna. Voi ce ziceti? Bebeii vostrii cum sunt?

Floricica Novice cheran's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2006
    Postari in forum
    446
    Buna Marina!
    Medicul ce ti-a zis? Poate de la burtica sa planga si acuma?! Citeam pe net ca unii copii au colici pana cel tarziu la 6 luni, dar fiecare copil difera cu supararile lui.Eu la fetita mea de doua luni ii dau pentru linistire "SAB SIMPLEX". poti sa-i dai si tu seara 15 pic. in ceiut.

Membru inregistrat la
    20.05.2006
    Postari in forum
    446
    Nu are efecte negative si nu are cu ce sa-i faca rau. Te inteleg perfect pentru ca si eu simt la fel cand ma simt foarte obosita. Nu ma ajuta nimeni cu fetita si uneori cedez nervos.Dar lasa ca se fac ele mari si sa vezi ce satisfactii ne aduc de uitam de tot chinul.

Floricica Nou Venita marina10's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2007
    Postari in forum
    53
    Eu de trei saptamani mi-am gasit o bona sa ma ajute dar sta pana la 4. Cat este ea cu noi este ok; pentru ca fiind 2 in casa nu e niciodata singura. Pentru ca problema ei asta este singuratatea. Desi eu ma duc in bucatarie pt. 5 minute sa-i fac cereale sau sa-mi pun eu ceva de mancare; deci nu sta mult singura si in tot acest timp imi urla de zici ca cine stie ce i s-a intamplat. Mai rau este dupa 4 cand raman singura si nu pot sa fac nimic pana vine sotul meu. Unii imi spun ca asa am invatat-o sa fiu mereu cu ea dar nu e asa ca pana acum 3 saptamani am fost singura si nu ma ajuta nimeni deci trebuia sa o mai las singura ca sa fac si eu cate ceva prin casa.

Membru inregistrat la
    20.05.2006
    Postari in forum
    446
    Asa face si fetita mea, trebuie sa fie cineva langa ea si sa stea de joaca cu ea, ca altfel maraie de nu am cum sa nu o bag in seama. De ex. acum face la fel trebuie sa ma duc la ea ca are ora de marait.Seara intre 7-8 daca suntem obosite nu tacem 5 min. din gurita.

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    marina eu patesc la fel ca tine si noi avem 5 luni ,daca nu sunt cu el plange pana raguseste,de fapt mi-a si ragusit de cateva ori,daca se trezeste din somn si nu sunt e groaznic trece si 10 min pana reusesc sa il calmez.
    dr mi-a spus ca nu are nimic,ca totul e o.k ca e un copil mai sensibil .
    la noi totul a inceput de la primul vaccin ,pana atunci nu plangea era chiar f linistit atunci a plans f tare.
    stiu ce greu iti e sa te descurci singura eu il pun in carut si il i-au prin casa unde am treaba.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    fetitei tale nu-i place singuratatea ,de ce nu o iei cu tine la bucatarie
    nu face temperatura de la plans,probabil ca ea deja avea temperatura
    si a mea m-ai plange dar am m-ai si lasato cate 5 minute ,cel mai mult a fost 10 minute

Floricica Nou Venita karlita's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2007
    Postari in forum
    22
    Fetita mea are acum 1 an si 4 lunidar de mica nu am invatato in brate! si nu am avut probleme de genul asta pana pe la 5 luni, dupa care a inceput sa faca la fel ca a ta pana in ziua de azi! Nu ii placea deloc sa stea singura si oracaia pana ma duceam la ea!!!
    Solutia?!!!!
    O pui in premergator sau in altceva si o iei langa tine! Vorbesti tot timpul cu ea si faci glume, ii dai jucarii ....
    Daca o pui in premergator ea vine dupa tine peste tot si atunci ai scapat de probleme! Eu asa am facut si a fost ok.
    Acum merge singura si tot dupa mine se tine prin casa, si in baie. Nici acum nu ii place sa stea singura.
    Sa stii ca multi copii sunt asa si e normal.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si david este la fel.plange cand ramane singur.dar eu il iau peste tot cu mine.la bucatarie il pun in scaunul lui si in sufragerie in premergator.si nu mai plange pt ca me vede langa el.dar eu cred ca toti copiii sunt asa,dependenti de noi.

Floricica Nou Venita yoyo26's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2007
    Postari in forum
    67
    Si eu am aceeasi problema.Dar nu tot timpul face asa.Azi ma chinuit foarte rau.Cum o lasam jos urla de ziceai ca este jar pe pat.Nu a vrut sa manance nimic numai ca sa nu o las jos din brate si singura.Cate-odata imi intinde nervii la maxim,ma calmez pt ca stiu ca este un bebe mic si are nevoie de mine,este dependenta de mine,este un sufletel mic.
    Eh ne facem noi mari si stam in fundulet si atunci o sa ma aiba in raza ei de vizualizare si cred ca nu o sa mai faca asa.
    Deci nu esti singura mamica cu aceasta problema.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Buna dimineata,
    Noi nu prea avem astfel de probleme,dacat cand e vorba de papa,si foarte rara problema cu singuratatea.,sau cred ca e mai mult tinutul inbrate(cand il ducem la soacra mea si sta vreo 2-3 ore la ea nu cred ca sta bb pe pat mai mult de 30 de min ,in rest tot in brate ,chiar daca nu plange,la ei nu conteaza ,in brate sa fie.Si cand ajungem acasa,normal bb obisnuit vrea tot in brate,dar tb sa stai in picioare cu el ,daca vrei sa te intinzi sa-l ti pe burtica plange.....,parca simte ca te-ai asezat.At singura solutie care am gasit-o e sa-l leagan putin ,ii dau putin ceai si adoarme,sau pot sa-l pun jos fara sa planga.Pe tema asta tot ii reprosam la soacra mea,si eu si sotul(ii spunem ,ia-l in brate daca plange ,dar nu tot timpul)asta e.
    Eu sper sa n-o patesc ca si voi pe la vreo 6 luni.
    Daca e dependenta de tine ,cred ca cea mai buna solutie e premergatorul,si at e pe langa tine tot timpul,sau scoica de masina(sau ma rog scaunelul,ca deja sta in fundut)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari