Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita flory's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2005
    Postari in forum
    115
    A doua nastere este mai usoara? Haideti sa vorbim pe aceasta tema.

Floricica Nou Venita monikl's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2006
    Postari in forum
    49
    Ma bag si eu in seama... eu abia am nascut primul bebe...asa k nu se pune problema de al doilea (inca)... dar iti pot spune ce am auzit eu in spital (am fost internata 3 sapt)... unele mamici care erau la a doua nastere au nascut usor... dar altele s-au chinuit de au zis k nu e real.... eu cred k depinde de fiecare organism in parte...

Floricica Nou Venita camelya's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2006
    Postari in forum
    32
    Buna ,
    eu am nascut a doua oara, deci am doi copii.Nasterea a doua nu a fost mai usoara deloc, ba parca mai dureroasa, in schimb a fost mult mai rapida.Timpul travaliului l-am avut la jumatate, iar nasterea efectiva tot la jumatate.
    Cred ca aveam dureri parca mai mari decat la prima nastere pentru ca stiam ce ma asteapta cu fiecare minut trecut, adica stiam ca va fi mai dureros.
    sanatate

mgm
    mgm este offline.
    Floricica Nou Venita mgm's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2005
    Postari in forum
    40
    Si eu am doi copii,la primul a fost un travaliu ingrozitor,a durat 20 de ore,am fost epuizata si nici nu am stiut la ce sa ma astept.La al doilea a fost alta poveste-am nascut repede,in 6 ore bebe era afara,singura diferenta a fost ca expulzia a fost mult mai dificila,deoarece baietelul a fost mai mare ca primul( fost o diferenta de 700 de gr. intre ei).Dar,zic eu,cel mai bun lucru la a doua nastere,e ca stii la ce sa te astepti,m-am odihnit mai bine,cand nu aveam dureri asa mari si chiar nici durerile finale nu mi s-au mai parut asa rele,ca ma gandeam mereu ca mai e un pic si scap.:)Mult succes tuturor mamicilor si copii sanatosi!!

Floricica Nou Venita simibaby's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2006
    Postari in forum
    38
    Cred ca intr-adevar, depinde de fiecare organism.
    Am auzit pareri ca ar fi mai usoara, daca, bineinteles, prima data ai nascut natural, nu prin cezariana. Tesuturile devin mai elastice, canalul este putin mai ...larg.

Floricica Nou Venita gaby_gaby20002000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2006
    Postari in forum
    5
    buna.eu am 3 copii,la prima nastere travaliul a durat24 de ore,am nascut o fetita de 3kg450,la a doua nastere travaliul a fost de 2 ore,am nascut baietelul de 3kg650,iar pe 20februarie am nascut mai o fetita de 3kg550,cea mai grea nastere,nu as mai vrea sa trec prin ce am trecut acum.nastere usoara si sa ai un bebe sanatos.

Floricica Nou Venita daniela_ch's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2006
    Postari in forum
    11
    Buna,eu am 2 copii fetita 13 ani si baietelul 5 luni,amandoua nasterile au fost prin cezariana ,nu prea pot sa-ti zic prea multe decat ca recuperarea postoperatorie este putin grea primele zile.
    O nastere usoara si un bb sanatos.

Floricica Nou Venita lariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2006
    Postari in forum
    3
    [pupici]Buna fetelor!Eu,pe primul copil l-am nascut normal si pot spune ca m-am cam chinuit 14 ore.Acuma la a doua nastere voi opta pentru epidurala nu vreau sa mai trec prin aceleasi dureri.In schimb o prietena dea mea la primul copil nu s-a chinuit decit 1 ora.Asa ca depinde de organismul fiecareia.

Floricica Nou Venita ancabarlici's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2005
    Postari in forum
    5
    Am nascut o fetita de 4,200 kg si 54 cm,in ianuarie 2005,normal,natural,fara nici o anestezie,cu travaliu de 6 ore.Durea cumplit,dar in acele momente,nu contam eu,ci doar ea.Am rezistat f. bine,fara tipete,stateam tot timpul cu ochii in tavan.Ma gandesc la al doilea copil si nu vreau sa mai trec prin durerile alea,o sa fac epidurala,ca sa scap de griji.Gata,am vazut odata cum este,imi e de ajuns.Multi m-au intrebat ce a fost in mintea mea.Eee,la urmatoarele nasteri,voi avea mai multa minte.

Floricica Nou Venita dede's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2006
    Postari in forum
    7
    Am nascut a 2 a oara, sunt mamica de 2 baieti. Ambele nasteri au fost provocate prin perfuzii, la prima am solicitat anestezie epidurala dar am ramas cu o stare de rau general si lipsa de putere cel putin 24 ore...si mi s-a parut putin anormal sa nu-mi pot asculta medicul sa nasc in siguranta copilul, pt ca nu eram in stare deloc sa imping cand el ma implora, aproape.
    A 2a nastere a decurs mai repede. Am avut dureri mari, normal, dar n-am tipat. Totusi, de data asta am ramas cu o durere ingrozitor de puternica in anus, vreo 4-5 zile de parca pe acolo iesise!
    A fost o nastere mai rapida, dar mai dureroasa, insa daca ar fi s-o iau de la capat, nu as face epidurala la niciuna. Totul mi s-a parut suportabil, probabil si pt ca abia asteptam sa-mi vad bebe-ul, sa aflu ca e sanatos si sa-l iau in brate. Cu grijile astea am infruntat, cuminte, nasterile. Si daca as avea mai multe posibilitati, sau macar pe cineva sa ma ajute, poate as mai face vreo 2 bebei, pe care i-as naste natural si fara anestezii.
    Cea mai buna anestezie e autocontrolul si autosugestia (cea veritabila, nu una superficiala!!!)
    Daca dorinta de a-ti vedea copilul cat mai repede si de a-ti tine mogaldeata in brate, e uriasa, atunci vei avea o nastere frumoasa, chiar daca e dureroasa.
    Eu imi amintesc cu atata drag...
    Doresc curaj si incredere tuturor gravidutelor! Si bebelusi sanatosi!!!
    Bucurati-va de perioada asta, ca timpul trece atat de repede...

Floricica Nou Venita dede's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2006
    Postari in forum
    7
    ...Am dat un raspuns la intrebarea ta, dar l-am trimis ca fiind raspuns pentru mesajul altei mamici...[pupici]

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari