Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Credeti ca e corecta vreuna din cele doua modalitati in cazul in care femeia nu isi doreste copilul? Eu nu cred in nici una din ele si ar trebui promovata cumva protectia mamei pt a nu ajunge la una din aceste metode.

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    sigur ca nu e buna niciuna din ele dar, daca ar fi doar cele 2 optiuni, avortul ar trebui sa iasa din discutie!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    crezi ca e mai bine? copilul dat spre adoptie poate are mai multe de suferit decat orice alt copil. majoritatea care afla ca sunt adoptati au probleme serioase mai tarziu, o sa aibe probleme de afectivitate si multe altele.

Floricica Debutanta irina-manuela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    635
    eu cred ca decat sa faci un copil, ca apoi sa nu i poti oferi tot ceea ce este mai bun,sau macar minimul,atunci eu cred ca ar fi de preferat un avort!!!
    dar si la aceasta problema ar fi de discutat,sunt atatea tinere(fetite chiar) care isi incep viata sexuala la o varsta foarte frageda cum ar fi 12-13 anisori,cand ele ar trebui sa fie inca preocupate de papusi si alte jocuri ale copilariei.
    eu cred ca cel mai bine ar fi daca s-ar face o campanie prin scoli pt a preveni aceste lucruri,dar cel mai important lucru ar trebui ca noi parinti sa ne instruim din timp copii(aici vb despre parintii cu copii adolescenti),
    sunt atatea metode de contraceptie pe care ar trebui ca anumite firme care le distribuie sa le faca si reclama mai multa,poate daca s-ar face si un program tv, sunt atatea programe tv pt adulti incat ti se si face frica sa deschizi tv dupa ora 24 ca sa nu nimeresti pe asa ceva.de ce nu se gandeste nimeni sa faca si unul pt a ajuta tineri????

POATE PRIN ANUL 2020 SE VA FACE SI UN ASTFEL DE PROGRAM TV!!!!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pai e importanta o campanie pt instruirea tinerei generatii pt ca oricat doresc parintii sa ii protejeze de rele nu totdeauna reusesc ,oricum copiii se iau uni dupa altii
    aici sunt multe tinere care cred cagandesc cu altceva si nu cu capul.cand mergi pe strada nu poti sa faci diferenta dintre mama si bunica. uneori mama are copil de-odata cu fiica iar fiica nu ar emai multe de 15 ani.si eu sunt de parrere ca mai bine avort decat abandon ca si abandonul e pacat mare. intr-un fel ar fi mai bine nic-unul dar decat sa distrugi atatea vieti mai bine una

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    din punct de vedere religios, este un pacat mai mare avortul decat abandonul. eu am destule pacate grele si, daca as fi in postura de a alege, cu siguranta nu as alege sa ma impovarez cu inca unul!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    da ai dreptate,claudia insa pacatele astea vin de multe ori si nu tinem cont de ele. cand ne lovim de unele mai grele atunci ne aducem aminte ca pacatuim.
    de asta incercam sa zic ca e importanta educatia tinerilor.ca si ei stiu ca e pacat sa aiba relatii sexuale inainte de casatorie dar fiecare are. asa ca ma gandeam de ce sa nu ii educe scoala si sa le ofere siguranta ca sa nu se ajunga la fetite gravide la 15 ani care pastreaza copilul si apoi ba il doresc ba il dau spre adoptie ba il da la cineva ba il vrea inapoi. copilutele astea la 15 ani nu prea sunt trecute prin viata si cred ca totul li se cuvine dar viata e grea si trebuie planificata, chiar daca mai gresesti trebuie sa inveti din greseli si sa ii inveti si pe altii

Floricica Debutanta iota cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2006
    Postari in forum
    646
    Eu sunt de parere cu Buno, am citit articolul si el spunea ca ar trebui construita o lume in care sa ajutam copilul sa poata fi alturi de parinti, si eu sunt de acord cu ceea ce zice el, daca am ajuta parintii prin educatie, un loc de munca stabil, un trai decent, nu cred ca s-ar mai ajunge la abandon si la avort. Deasemenea educatia sexuala este foarte importanta in cazul tinerilor, ne place sa dam vina pe democratie dar nu facem nimic sa-i ajutam, si de multe ori am vazut parinti care nu au timp de copiii lor si cand se intampla inevitabilul dau vina pe copil si uite asa se ajunge la avort sau la abandon, "copii cu copii" expresia asta e din ce in ce mai des auzita, oricum ambele cazuri sunt rele si abandonul si avortul, sper totusi ca in viitorul apropiat parintii sa ia initiativa si sa-si invete copilul ca sa nu ajunga in aceste doua situatii.

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Da, bine ar fi sa se faca o campanie in scoli sau un post tv special pt.tineret in care sa se discute amanuntit totul ca sa se cunoasca din timp si consecintele de dupa...Ambele sunt grave, e de preferat sa nu se ajunga acolo, din pacate poate mai este si vina parintilor...ca nu discuta la timp cu copiii, eu am avut norocul sa am o sora si-am mai discutat cate ceva cu ea, insa parintii n-au discutat nimic cu mine si eu consider c-au gresit. Pentru ca un copil cu cat ii ascunzi ceva mai mult, cu atat devine mai curios...si el pana la urma tot afla, si decat sa afle de la colegi, prieteni(in fel si fel de variante), mai bine afla de la parinti...Oricum si anturajul conteaza, cred eu...Iar daca ar fi sa alegem intre cele doua (ceea ce e tare greu) si eu la fel zic, ca avortul este un pacat foarte mare d.p.d.v religios...dar in acelasi timp, pt.bebei abandonul provoaca prea multa suferinta. Deci e de preferat sa nu se ajunga la nici o varianta...pentru ca ambele sunt la fel de grave.

Floricica Debutanta irina-manuela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    635
    mai am si eu ceva de adaugat....
    eu am 2 avorturi pana acum(dar nu provocate ci am pierdut sarcina una la 4 luni si una la 3luni jum)
    acum vin si va spun, nu stiu daca aveti idee cat este de dureros un avort, adica nu momentul in care pierzi copilul ci momentul in care il scoate din tine,(bineinteles mort)apoi faza in care te curata,si in final refacerea,nu vreau eu sa ma laud aici sau sa imi plangeti de mila, nu stiu daca ati trecut prin asa ceva eu dupa prima nastere am ramas inca de doua ori si cum am spus am avut avort spontan la ambele sarcini,dar este foarte DUREROS atat fizic cat si psihic.
    defapt ce vroiam eu sa spun este ca atatea fetite de 15 ani fac avorturi incat ma intreb oare cum depasesc momentul?
    si imi aduc bine aminte chiar in ziua cand am fost la control si am aflat ca sunt din nou insarcinata,era la cabinet o fetita de nici 15 ani zic eu,care era pt un avort,si surpriza mama sa era cu ea!!! deci ce sa mai zic???
    am ramas cu un gust f amar!!! daca in romania sa ajuns la asa ceva.....pai cum ne putem astepta la o campanie pt tineri prin scoli??
    guvernul nostru si parlamentari nu se gandesc la asa ceva!!!! lor trebuie sa le fie bine in primul rand apoi populatiei!!!
    cat despre doctori care permit asa ceva, nu pot fi numiti doctori ci macelari!!!!!!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pai asta este una din cauze , nu este destula educatie. si daca nu se face in scoli atunci asa cum spune aliadi ar trebui sa o faca parintii. dar unii nu o fac din jena, altii nu au timp si uite-asa se ajunge la povestile orale din cultura liceelor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari