Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata kataiuli's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2007
    Postari in forum
    1.743
    eu zic sa mai ai rabdare . am doi copii si primul (Alex)abia reuseam sa-l calmez in brate. durerile de burtica pe care le avea m-a tinut treaza 5 luni.eu nu vreau sa te sperii dar greseala pe care am facut-o, nu as vrea sa o faci si tu , cred era ca-i dadeam sa manance incontinu nu asa cum ar trebui (macar o ora sa las sa treaca sa-si faca digestia ) sanatate si poop

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Fetelor,am luat de la Monica Infacolul(ii multumesc inca o data si o pupic),deja i-am dat prima doza..va spun peste vreo saptamana daca la ea are efecte..SA DEA D-ZEU SA AIBA!!

Printesa-mica,am incercat si colic baby,e apa pt ea,nici macar o urma de ameliorare...am incercat practic toate medicam pt colici de pe piatza romaneasca..sa vedem acum Infacolul daca va avea efect...

Kata,eu o hranesc normal,la 2-3 ore dupa cum cere ea..chiar de-as vrea mai des,nu vrea ea,isi inchide guritza si nici vorba sa pape daca nu-i este fomica!! Stiu ca multe mamici dau bebeilor cu colici papa multa gandindu-se ca poate asa se mai calmeaza cat de cat! la mine azi cel putin cat am stat in masina pana m-am intalnit cu Monica si tot drmul spre casa care in total au durat 4 ore a dormit aproape non stop! in cazul asta o s-o tot plimb,macar asa doarme si ea ziua!!

Pupici si o noapte linistita si odihnitoare!!

Floricica Nou Venita victoriosul's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    37
    Buna, Anissia! Ma bucur foarte tare c-ai reusit sa gasesti! Voiam sa-ti mai spun ca daca nu-i dai la fiecare masa, in special dupa ora 18.00, n-o sa aiba mai mult efect decat Sab Simplex, de exemplu. E important! Sa nu-ti fie frica, nu pateste nimic pt ca simeticona nu se absoarbe in organismul lor. La fel, sa nu te sperii daca o sa-l gasesti in scaunul ei ca pe un gel. E normal sa se elimine.
    Efectul trebuie sa se vada in 2-3 zile, in speta sa nu mai fie balonata, chiar daca o sa mai aiba dureri de burtica.
    Eu sunt Stelutza, Victor este baietzelul meu!
    Pupici si sa-mi spui cum a fost!

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    buna,
    si noi am avut probleme cu cea mica dar nu am gasit nici o solutie miraculoasa...
    anissia, tu o alaptezi sau ii dai lapte praf? incearca sa-i schimbi lapticul si poate...cine stie? e doar o sugestie...
    cat despre hranitul mai des - mai rau i-ar face: ar iesi o nebunie in stomacel.

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Da Stelutza,pana acum i-am dat la toate mesele cu exceptia uneia in care ii dau debridat pt scaun ca altfel se constipa ! Pana acum nu vad rezultate(bine,am doar o zi si inca o administrare in seara in care am ajuns acasa cu el),tot plange non stop ziua(noroc ca imi mai doarme noaptea ca altfel..),sa astept cateva zile ca asa scrie si in prospect ca rezultatele apar progresiv!Oricum aseara a plans rau de tot..de zile bune nu a plans in halul asta! Sa vedem acum,Doamne ajuta sa ii mai treaca din dureri mititica pt ca nu mai stiu ce sa fac!!

Pupici!

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Da,o hranesc cu formula,Nan 1 pt ca nu am lapte! Pediatra mi-a zis sa nu i-l schimb pt ca nu-i de la lapte..chiar si copii hraniti la san fac colici(ce-i drept nu asa de puternici,mai suportabile durerile) si oricum mi-a luat bine in greutate...O sa vad luni-marti cand mergem la control pt vaccin ce imi mai spune!! Daca nu ii trece cu infacol-ul asta..ma las pagubasha si ma inarmez cu TONE DE RABDARE ca nu am alta solutie! Am incercat tot ce s-a putut..
    Iar cu plimbarile cu masina in Bucuresti..pai ziua cand plange ea nu prea se poate pt ca e traficul infernal...o sa incercam pe autostrada soarelul sa vedem!! Ca asa ..stam bara la bara si o apuca plansul daca nu merge masina...Iar noaptea doarme cat de cat,nu are rost s-o plimb atunci!! Nu mai stiu ce sa mai zic....

Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    37
    Eu l-am alaptat pe bebe pana la 3 luni si jumatate, colicii i-au aparut inca de la 6 zile, oricat m-am strauduit eu sa mananc de corect. Am inceput sa-i dau lapte praf tot Nan, insa dupa cateva zile nu prea l-a mai vrut, manca foarte putin si i l-am schimbat. Acum papa Humana si-i place foarte mult. Nan are foarte mult fier (si miroase daca esti atenta), Humana este mai gras si mai dulce.
    Si eu ajunsesem in acelasi stadiu ca si tine, adica mi-am zis ca daca nu merge cu Infacol-ul, asta e....Dar a mers! Bine, de cand l-am bagat pe lapte praf, iar are dureri de burta dar foarte rar si fara sa planga, ceea ce e mare lucru, ca plansul ala te innebuneste! Probabil ca astia sunt colicii-episodul 2! Plimbatul cu masina inca functioneaza si la noi, chiar si fara dureri de burta, cand se opreste masina la semafor, e nasol! Asta e! Multa rabdare, cand te gandesti ca nu cu mult timp in urma, mamicile n-aveau niciun fel de medicament pt colicii copiilor, putem sa ne consideram cat decat norocoase ca avem cu ce sa le alinam cat de cat suferinta!

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Stelutza,ai perfecta dreptate,mama s-a chinuit cu mine 6 luni din cauza colicilor de ajunsese la 48 kg de la 70 si nu exista nici un remediu in 1974! macar acum,chair daca nu ii ajuta pe toti bebeii,unora le trece sau le amelioreaza durerile..Parca parca i s-au mai redus putintel colicii de la Infacol-ul ala..sa vedem dupa o sapt de tratament,acum insa ne luptam cu alta pacoste: OTITA ! Noroc ca este externa si nu a afectat timpanul!
    A mea papa f bine Nan..nu avem probl si a luat bine in greutate,nu se constipa(ii dau si debridat),acum fiecare bebe are gusturile sale..a mea nu mi-a facut nazuri..eu nu am alaptat-o decat in prima sapt si atunci nu stiam de ce tipa...credeam ca-s numai colicii si ea saracutza tipa si de foame ca aveam laptic f putin..si scazuse vreo 800 grame in greutate!!

Pupici si sanatate tie si lui Victorash!

Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    37
    Aoleo, dar cum a facut otita? Si mie foarte frica si in fiecare seara, dupa baie, il sterg bine in urechi, c-am inteles ca se poate face de la apa care le intra pe-acolo. Oare asa o fi?!
    Sanatate multa! Sa va faceti bine repede!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cu Tia am avut mare noroc ca era tot un dormit.dar Khloe dupa mesele din timpul noptii nu ragaie si nu mai poate adormii.mai tot timpul se screme si nu pot sa imi dau seama daca acestea sunt colicile sau e altceva. de palns plange rar.si o tine asa cate o ora doua. ieri la medic nici doctorita nu a putut sa ne dea un verdict clar pana nu ne face niste analize ca sa elimne alte cauze.

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Da,colici are,nu poate elimina gazele si de aceea se screme asa! a mea facea la fel insa rau de tot si urla de durere,probabil ca la tine nu are si durere de burtica din fericire!

Puiutzei mele i-au trecut colicii(a inceput sa eructeze si sa traga la vanturi la greu dupa ce am inceput sa-i dau Infacol(sa traiasca acest medicament),incearca si tu,poate are efect si la ingerashul tau!

Pupici!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari