Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cure de imunizare

Dragele mele, toate stim cat de dificil este sezonul rece si ce implica mai ales pentru piticii care au intrat deja in colectivitate, acolo unde, fiecare copilas vine cu "pachetul lui de virusi" si cred ca fiecare dintre noi a discutat deja cu pediatrul despre o cura de imunizare pentru copilul nostru.

Stiu ca mai sunt subiecte deschise despre imunizare insa pentru fiecare cura este un subiect separat si as vrea sa incercam sa facem o punte intre subiecte si aici sa postam fiecare schema de imunizare recomandata de pediatru pentru copil si sa specificam care au fost, pana acum rezultatele.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Mie din octombrie pediatra mi-a recomandat urmatoarea schema de imunizare pentru Edi.
    Branchovaxom 10 zile pe luna cu 20 pauza timp de 3 luni, apoi o luna pauza si iar timp de 3 luni la fel 10 zile cu 20 pauza. Apoi pauza pana in septembrie.
    Imunogrip junior 3 ml pe zi toata sticluta cu pauza de 3 saptamani intre sticlute la fel pana in martie.
    Apoi medicul ORL mi-a recomandat pe toata perioada rece sa ii dau asa: 5 pic de vitamina C de 2 ori pe zi si o jumatate de pastiluta de propolis seara.

Pana acum nu pot sa spun ca am vazut cine stie ce rezultate insa mi s-a spus ca efectul de la Bronhovaxom se vede abia dupa 6-9 cure de imunizare si noi suntem acum abia la a 4-a (o cura insemnand 10 zile de administrare).

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dupa vizita la medicul alergolog, pe langa medicatia pentru weezing-ul recurent ne-a recomandat sa ii dam inca ceva pentru imunitate pe langa schema data de medicul pediatru. Isoprinosie pe aceeasi schema de 10 zile cu 20 pauza timp de 3 luni.
    Si i-am mai facut si o cura cu B-Complex.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    gabitza... totusi nu sunt prea multe de imunizare? din cate stiu eu si supraimunizarea asta da cevabatai de cap in sensul ca nu mai stie corpul cum sa reactioneze.
    eu i-am dat in fiecare iarna un singur tip... adica, in primul an la gradi i-am dat imunoroyal ( cam slabut ar fi trebuit bronchovaxom-ul la cati virusi gasea la gradi).
    al doliea an am facut doua ture a cate 3 luni de broncho.
    anl asta i-am dat imunogrip... insa eu ii dau exact cum scrie pe prospect, 4 zile da 4 zile pauza. asta timp de vreo 4-5 saptamani ( adica o sticluta). am inceput in septembrie. du[pa aceea am, facut iar pauza vreo 5 saptamani si iar o noua tura. este mai mult decat de ajuns... dam in extrema cealalta, pana la urma prin raceli ( forme usoare) ii creeaza si corpul ...anticorpi ( nu suna prea bine:) dar ati inteles ce vreau sa spun.
    iarna asta nu mi-a racit niciodata.
    ii dau si alexiei deoarece aduce gabriel diferiti microbi de la gradi...insa ei ii dau oscillo, caci ceva mai puternic ii voi da la gradi deocamdata acasa e mai ferita.
    inafara de episodul cu febra nici ea nu a racit.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Pai asta e schema confirmata de ambii medici, atat pediatrul cat si medicul alergolog mai ales ca in perioada in care i-am dat bronchovaxom si imunogrip edi tot mi-a racit rau episoade de rosu in gat cu febra foarte mare ce imediat sarea de 39, si atunci din acest motiv, in schimba initiala de imunizare medicul alergolog a decis sa introduca si Isoprinosine iar medicul pediatru a dat ok-ul.

Floricica Nou Venita tama's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2006
    Postari in forum
    145
    eu din noiembrie ii dau ribomunyl. trebuia din septembrie dar tot am amanat pana a facut o bronsita mai urata si am ajuns la spital

ribomunylul ca dealtfel tot ce este pt imunizare are ca efect secundar obezitate.

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Eu i-am dat un preparat naturist nemtesc pe baza de echinaceea la care a reactionat intotdeauna foarte bine (si noi alaturi de el) pe care mi l-a recomandatcel medciul cand eram gravida. Dar, atentie, echinaceea pur sim simplu se pare ca nu este tocmai in regula cel putin la copii, mi-a spus pediatra. Esberitox N tablete este un complex imun activ din trei plante -echinacee, tuja si inca ceva....(vedeti aici; Esberitox N Tablete) plus ca fiind pe piata de vreo 50 de ani au avut timp sa ii faca studii clinice si studii postmarkting [pentru efectele secundare si tot tacamul....lucru pe care din nefericire nu toate firmele care fac medicamente din plante au timp si bani sa le faca

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari