Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Vorbarie Obiceiurile de somn ale piticilor

Cred ca majoritatea piticilor au tabieturile lor inainte de culcare. Fie ca este povestea citita de mami sau de tati, jocul cu ursuletul preferat sau cantecelul special pentru nani, copiii stiu ce vor inainte de culcare, stiu ce le face somnul mai dulce .

Care sunt obiceiurile de somn ale piticilor vostri?

Edi, de exemplu, in fiecare seara sau inainte de somnul de pranz, dupa ce il pun in patut si ii dau pupiul de somn usor, sta cumintel acolo si vorbeste, canta, asa de unul singur, pana adoarme. Uneori are adevarate dispute chiar daca e totul pe limba lui, se simte din intonatia vocii cand "povesteste" sau cand "se cearta"...el stie cu cine . Apoi cand se face liniste e clar ca a luat paturica in brate si deja face nani.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Inainte de culcare, Silviu cere sa i se citeasca o carticica sau doua, iar dupa ce citim si stingem lumina (de cand s-a nascut Cati adoarme numai cu mine, si il las asa, pentru ca nu vreau sa fie gelos sau sa se simta neiubit) -deci, dupa ce stingem lumina trebuie sa-i spun povestea cu doctorul, la care participa si el- e o poveste inventata special pt el, cine vrea neaparat sa stie cum suna o poate citi aici- Despre ritualuri si povesti . Daca viseaza urat si se trezeste plangand, tot povestea cu doctorul reuseste sa-l calmeze. Pana nu demult avea o lumanare cu miros de scortisoara, si aia a fost obiectul lui de atasament- insa a uitat de ea :)

Floricica Nou Venita rachetutza_mik's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2008
    Postari in forum
    18
    Fetita varului meu e obisnuita sa doarma cu Jessica, jucaria ei soricel de la Ikea. Si atat de mult o iubeste, ca mai mereu o prinde pe sub ea, pe sub o manuta. Dar... cum fara Jessica nu se poate dormi, ea ramane un soricel chinuit.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de rachetutza_mik Vezi mesajul
    Fetita varului meu e obisnuita sa doarma cu Jessica, jucaria ei soricel de la Ikea. Si atat de mult o iubeste, ca mai mereu o prinde pe sub ea, pe sub o manuta. Dar... cum fara Jessica nu se poate dormi, ea ramane un soricel chinuit.
    Ce dragut, asa este si Edi cu parutica lui - intr-o zi am pus la spalat paturica si cum nu i-am lasat nimic la indemana sa foloseaca, a luat de pe pat un maieut si a dormit imbrate cu acel maieut - dar si cu suzeta care este doar pentru tinut in mana mereu ma amuz pe seama lui, are o suzeta pe care doar o tine in mana si se joaca cu tetina pana adoarme

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Imi place topicul asta, epntru ca e vorba despre gesturi calde si lipicioase. Acum, cand fetele mele sunt mai amri si dorm deja amandoua, citim poveste si stam un picut de vorba despre lucrurile care ni s-au intamplat peste zi si care au ramas, poate, nespuse. Sau, in alte zile, citeste fetita cea mare si noi doua, eu si buburuza ascultam foarte cuminti. Apoi multumim pentru toate lucrurile bune din viata noastra, in primul rand pentru familie, prieteni si sanatate. Dupa aceea ne iubim, ne pupicim, iar eu plec. Daca sunt foarte obosite, adorm repede, iar daca nu sunt foarte, foarte obosite, mai povestesc ele putin intre ele.
    Cand erau mici, citeam tot asa poveste, dar dupa aceea stateau amandoua lipite de mine, una de-o parte, una de cealalata, cu mainile in parul meu. Ma ciufuleau, ma coafau de-a dreptul! Dar lucrul asta le linistea foarte tare! O sa imi lipseasca cu siguranta toate aceste obiceiuri in momentul in care vor creste si nu vor mai avea nevoie de mine ca sa adoarma linistite, pentru ca si eu, cred, am nevoie de momentele astea cu ele pentru ca ziua mea sa se incheie frumos si calm si linistit!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cand o culc eu de obicei adoarme la san, daca nu stau cu ea in pat si o tin in brate, ii fac masaj pe spate.
    Tati fie o plimba un pic in picioare si o tine asa pe umar, fie sta cu ea in pat si ii face pe spate, in par, o leagana, etc.
    Cu povestile am incercat, dar inca nu pare interesata... mai mult o agita si nici o jucarie de atasament nu are. Mai tine uneori cu tati cate o jucarie in brate inainte de somn, dar rar.
    Cam asa decurg lucrurile la noi... si mie imi pare asa un ingeras dupa ce adoarme...atat de linistita si frumoasa.

Floricica Avansata adnana_giulia_yannis's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2011
    Postari in forum
    1.957
    Fetita mea nu adoarme cu vreo jucarie anume,poate e micuta inca,de povesti la fel inca nu e tentata.adoare scarpinata ba pe spate ,ba pe picioare.a devenit un obicei si la adormit si la trezit dimineata.o adorm langa mine si apoi o duc in camera ei,ii fac cruce si o pup pe frunte de noapte buna.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    toti copii sunt niste ingerasi adorabili cand dorm...Antonia nu adoarme daca nu bea laptic si ii place sa stai langa ea sa ii canti(avem noi niste cantecele ale noastre inventate de mn :P) si mai nou adora sa ma traga de par...se freaca la ochii,mai trage din biberon dupa care da ochii peste cap si aia e :))

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    alexandra inainte de culcare sta in pat cu mine si ne jucam sau povesteste singura si dupa aceea in fiecare seara la 9 si 20 adoarme si se trezeste de abia la 9 dimineata

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    frumoase povesti.fetita mea stie ca atunci cand vine mos ene si stinge lumina trebuie sa faca nani,si se suie in pat,ii dau biberonul de laptic si adoarme singurica in cateva minutele

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ziua buna doamnelor...

As vrea si eu sa va intreb ceva: la ce ore merg la somn copiii vostri???

Pe mine de cateva zile, ma exaspereaza Irini! La pranz... doarme foarte tarziu. O ia somnul, cu chiu cu vai, pe la ora 16, de multe ori chiar si mai tarziu. Sunt convinsa ca daca as lasa-o de capul ei, nu ar dormi deloc!!!
    Seara deasemenea se culca tarziu, pe la 23.30, si tot asa, cu tam tam... Ar prefera sa faca orice altceva, numai sa nu doarma. Isi aduce aminte de toate jucariile, isi aduce aminte ca mai are de alergat putin prin casa, dupa aceea vrea apa, mai da iar niste ture in jurul mesei din bucatarie... si tot asa.
    Ca numar de ore e ok, doarme noaptea cam 10 ore si ziua 2-3 ore... Ma deranjeaza insa ca adoarme foarte tarziu de fiecare data.
    Inainte avea un program ceas (si acum e ceas, nu pot sa neg :)))... ziua 14.30-17.00 si seara 22.30-8.00. acum... catastrofa...

Copilasii vostri, la ce ore adorm???
    Modificata de anna_creteanu; 06.08.2011 la 16:58:31.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari