Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Nu tine alimentele in mana din cauza texturii

Inca de cand era mic Edi a avut o problema cu textura lucrurilor pe care le atingea. Fiind obisnuit cu jucariile din plastic sau cauciuc prima data cand a pus mana pe paine de exemplu s-a strambat raud e tot de zici ca cine stie pe ce pusese mana. Treaba asta a continuat si pana in ziua de azi cand nu mananca foarte multe lucruri din cauza texturii. De exemplu nu mananca banana sau mar pentru ca nu ii place cum se simt la mana, placinta cu mere la fel nu o mananca pentru ca simte pe mana marul care iese si imediat o da inapoi.

Pe scurt, daca nu ii place textura nu mananca. Cum as putea sa procedez cu el ca parca e mult prea mare ca sa ii dau frcutele pasate inca si as vrea sa ii dau din ce in ce mai multa "independenta" sa manance singur.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Am mai vazut la Tv sau citit despre copii care au probleme cu texturile- sfatul expertului atunci a fost sa se insiste, prin joc, sa se expuna copilul cat mai des (la inceput in portiuni mici- cat mai fun posibil) la texturi diferite- cate putin initial , apoi cat mai mult (de ex, sa se joace cu alti copii jocuri cu texuti diferite- plastilina, noroi, paste, jeleu, etc). Si eu incerc sa ii fac lui Silviu cat mai multe activitati senzoriale, chiar daca el nu are o probl. in acest sens.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc pentru sfaturi Raluca. El este extrem de reticent daca nu ii place imediat arunca pe jos si face mutrite, este profund scarbit fara sa exagerez.
    O sa incerc si cu plastelina insa tare mi-e teama ca o sa vrea sa o guste la cat e de zapacit

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Multumesc pentru sfaturi Raluca. El este extrem de reticent daca nu ii place imediat arunca pe jos si face mutrite, este profund scarbit fara sa exagerez.
    O sa incerc si cu plastelina insa tare mi-e teama ca o sa vrea sa o guste la cat e de zapacit
    A mea nu voia sa atinga plastilina la inceput,isi facea greata,nici vorba sa bage in gura!Am inceput eu sa ma joc si sa fac diferite obiecte pana i-am captat curiozitatea.De atunci are zilnic "ora de plastilina" in care modeleaza sau face activitatea ei preferata,si anume,sa faca forme din plastilina si sa acopere diverse chestii din reviste:parul oamenilor,ochii,o reclama,etc.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    [QUOTE=gabitzza;2486424]Multumesc pentru sfaturi Raluca. El este extrem de reticent daca nu ii place imediat arunca pe jos si face mutrite, este profund scarbit fara sa exagerez.
    O sa incerc si cu plastelina insa tare mi-e teama ca o sa vrea sa o guste la cat e de zapacit [/Q
    Exista plastilina non toxica

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    silviu mai gusta, ce sa zic,l absolut non toxica nu cred ca e vreuna, dar cea care mi se pare mie cea mai faina se gaseste la Real- Play- Doh- si o cutie relativ mare costa 6 lei, si tine cateva luni daca ai grija sa pui bine capacul sa nu se usuce.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari