Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Eu chiar am specificat in mesajul initial ca nu mi-as duce copiii acolo la varsta aceasta si anume 4 ani jumate si aproape 3 ani. Si daca la 4 ani jumate mai e cum mai e ca te mai intelegi cu ei, la 3 ani e inca dificil. Sunt si baieti si doi, nu vad de ce ar trebui sa platesc foarte scump o mancare care sa-mi intre cu noduri pt ca trebuie sa stau tot timpul cu gura pe ei sau sa ma fatzai de colo colo. Nu mersi, mai bine stau acasa:)

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu as merge peste tot cu Sanziana -n-am luat-o la teatru si la cinematograf, pentru ca nu are rabdare. In rest...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de miru_iri Vezi mesajul
    Sunt anumite locuri si situatii in care nu mi-as duce niciodata copiii la varsta aceasta. Pe lista mea sunt:

La film (daca nu e un desen animat adecvat varstei lor atat ca si actiune cat si ca durata)
    La o nunta (daca nu e o nunta din familie, si nici in cazul asta nu as sta cu ei toata noaptea acolo, as gasi o solutie sa ii duc la maxim 10 acasa si sa ii las cu altcineva sau as pleca chiar eu, s-ar duce doar sotul sau nu ne-am duce deloc)
    Intr-un bar
    Intr-un restaurant select
    La un concert

Lista voastra ce contine?
    Draga Miru, scuza-ma ca poate devin sacaitoare, dar in mesajul initial nu ai specificat nici varsta copiilor si nici motivele pt care nu i-ai scoate la un restaurant. Din ceea ce ai scris, eu am inteles ca eviti anumite locuri din cauza ca le-ar putea dauna LOR, COPIILOR cu ceva.
    Acum insa am inteles ca ti-ar fi tie incomod. Nu de alta dar incepusem deja sa ma ingrijorez si sa ma intreb daca nu cumva sunt eu deplasata, luand copiii cu mine peste tot.

Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Imi pare rau, cred ca am fost inteleasa gresit! Si eu imi iau copiii cu mine peste tot pe unde ma duc, insa de cand ii am evit locurile pe care le-am enumerat si nu merg decat daca este neaparat necesar. De pilda la nunta am mers cu ei chiar acum cateva saptamani, insa era nunta fratelui meu si nu puteam lipsi iar la ora 10 (care este oricum o ora tarzie pentru ei dar am facut o exceptie avand in vedere situatia)eram cu ei acasa si i-am culcat si i-am lasat dormind in grija bunicii pana dimineata. La un film neadecvat varstei lor nu i-as duce pentru ca nu ii las nici acasa sa se uite la tv decat la anumite chestii iar programul este foarte restrictiv atat din punctul de vedere al timpului pe care il petrec in fata tv-ului cat si din punctul de vedere al programelor pe care le vizioneaza. La un concert, mi se pare mult prea obositor si prea mult zgomot pentru ei, la un restaurant select nu i-as duce nu pentru ca m-ar incomoda, ci pentru ca ar fi dificil sa avem o masa linistita avand in vedere varsta lor. Nu ma intelege gresit de cand ii am nu stiu daca am mai calcat de 2 ori intr-un restaurant. Intr-un bar de regula e mult fum si galagie. Am deschis topicul tocmai pentru ca in ultimele saptamani am vazut parinti cu copii in locurile astea enumerate de mine mai ales la ore nepotrivite. La mall de exemplu la 10 jumate seara (ora la care dupa parerea mea un copil ar trebui sa doarma acasa in patul lui), la filmul care se termina la o ora tarzie un copil dormea in bratele mamei lu i(era un film de actiune) si nu cred ca avea mai mult de 4 ani, la nunta despre care vorbeam au fost cativa copii care au dormit in fum si galagie pe scaune pana spre dimineata cand s-au hotarat parintii sa plece acasa. eu de fapt de situatiile astea vorbesc.

In ceea ce priveste varsta copiilor, am crezut ca postand topicul la sectiunea Copilul mic 1-3 ani se intelege ca am copii care nu au inca 3 ani.
    Nu cred ca esti deplasata si mi se pare normal sa iti iei copiii cu tine oriunde te duci, lucrul asta il fac si eu. Sper ca acum m-am facut inteleasa si nu mai sunt pusa la zid pentru orice chestie pe care o postez. Nu sunt o mama cretina, am o varsta si o pregatire si incerc (la fel ca noi toate de altfel) sa fac ceea ce cred eu ca e mai bine pentru copiii mei.

Cu acestea am incheiat aceasta discutie pentru ca nu ma asteptam sa fiu atat de judecata eu ca si mama pentru o simpla postare pe un forum!

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Miru, nu esti judecata. Postand insa pe un forum, trebuie sa fii pregatita sa porti un dialog, sa raspunzi la intrebari (asa cum si tu pretinzi sa ti se raspunda) si sa primesti fel de fel de pareri. Daca nu esti pregatita pentru asa ceva, nu deschizi o discutie, ci faci un sondaj cu cateva variante de raspunsuri prestabilite, fara a exista posibilitatea unui dialog.

Si acum, ca sa revenim putin la discutia noastra, eu, asa cum am mai spus, am luat-o pe Irini cu mine peste tot, inclusiv la nunti.
    De mica am "calit-o".
    Am vrut sa fie gata sa faca fata oricarei variatiuni in programul ei... Am vrut sa poata dormi la ora 22 fix in patul ei, singura, dar am vrut sa poata rezista treaza pana la 2 noaptea, fara sa se planga.
    Am vrut sa se adapteze oricarei situatii iesite din comunul cu care e ea obisnuita. Si am reusit foarte bine.
    Acum Irini e copilul cameleon. Poate sa stea in casa o saptamana, fara sa iasa nici macar 5 minute, si fara sa se planga de asta. Dar, de asemenea, poate ca o saptamana sa iasa afara si sa intre in casa doar pentru a dormi... si asta la ore foarte tarzii.
    O ducem la plimbare nu-stiu-unde, cu tot comfortul de rigoare... masina, aer conditionat etc. Dar daca e nevoie, poate merge 3 ore incontinuu pe jos, prin aglomeratie, si fara posibilitatea de a se odihni mai mult de 1 minut (am fost fortate de imprejurari sa facem asta).
    De pe cand avea doar 6 saptamani, calatorim aproape in fiecare luna, fie cu avionul fie cu vaporul (mergem la bunicii care locuiesc pe o insula) Calatoriile cu avionul sunt cele mai convenabile, dar de foarte multe ori nu s-a putut. Asa ca am mers cu vaporul... Cand nu am gasit cabine disponibile, Irini s-a multumit sa doarma pe 2 scaune lipite, iar daca nici asta n-a fost posibil, a dormit pur si simplu pe jos, pe paltonul meu...

Pentru mine e foarte important ca Irini (si fratiorul ei, mai tarziu) sa se poate adapta oricarei situatii.
    Nu ii pot oferi de fiecare data patul si comfortul propriei locuinte, si nici nu imi doresc sa devin sujugata unui program strict, batut in cuie. Vreau ca fetita mea sa se poata simti bine oriunde, in orice conditii. Sau macar, daca nu se simte bine, sa poata accepta situatia... Nu vreau sa devina un adult vesnic nemultumit de ceea ce intampina, si nici nu vreau sa ii creez tabieturi care mai tarziu ii pot ingreuna existenta.

Asta e doar parerea mea, am spus ceea ce aleg eu pentru copiii mei, si in niciun caz nu condamn felul in care alti parinti aleg sa isi creasca/educe copiii.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Iata cum dormea Irini pe vapor
    Imagini atasate

Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Mai situatiile de care vb tu sunt un pic diferite de ceea ce am spus eu. Am mai spus, una e sa nu ai incotro si alta e sa ai de ales. Parintii aia de care vorbesc eu, aveau de ales. Puteau alege sa nu mearga cu copilul de 4 ani la un film de actiune in miezul noptii, puteau alege sa-si lase copiii acasa cu bunicii in loc sa ii puna sa doarma in fum si galagie, poti alege sa nu mai intri in baruri cu copilul de mana. Toate astea sunt alegeri, care nu implica niciun cost, dimpotriva faci economie. cum? Simplu: Nu te mai duci in locurile alea nici tu. Cauti bucuria si relaxarea si distractia in alte lucruri, adaptate vietii de parinte. Una e sa adaptezi copilul la niste situatii pe care probabil ca mai tarziu neavand de ales le va infrunta de unul singur si alta e sa ai chef de o distractie si sa-ti cari copilul dupa tine. Cred ca ar trebui sa fim mai constienti ca atunci cand devenim parinti viata noastra se schimba, ne transformam si nu ne mai permitem sa traim asa cum o faceam inainte de a-i avea. Ori eu vad multi parinti care continua sa-si traiasca viata aproape in acelasi stil ca si inainte, tarandu-si copiii dupa ei (am vazut chiar si un nou nascut, cred ca nu avea 2 saptamani cand mama lui l-a luat la nunta) si tot se plang ca fac sacrificii. eu de situatiile astea vorbesc. Si da din lista mea, singura optiune care este sa zicem egoista este varianta cu restaurantul. Dar chiar nu vad de ce sa cheltuiesc si multi bani (pt ca mancarea intr-un restaurant este destul de scumpa) cu care as putea sa fac o gramada de alte chestii cu copiii mei si nici sa nu-mi priasca ca sa zic asa. II duc si eu si la mall si la film si la o terasa cu prietenii, dar la ore si in conditii rezonabile Altfel, mai bine stau acasa si facem chestii impreuna, sau merg in parc, sau ma plimb pur si simplu prin oras impreuna cu ei bineinteles..

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Pentru mine e foarte important ca Irini (si fratiorul ei, mai tarziu) sa se poate adapta oricarei situatii.
    Nu ii pot oferi de fiecare data patul si comfortul propriei locuinte, si nici nu imi doresc sa devin sujugata unui program strict, batut in cuie. Vreau ca fetita mea sa se poata simti bine oriunde, in orice conditii. Sau macar, daca nu se simte bine, sa poata accepta situatia... Nu vreau sa devina un adult vesnic nemultumit de ceea ce intampina, si nici nu vreau sa ii creez tabieturi care mai tarziu ii pot ingreuna existenta.
    Subscriu in totalitate. Si eu pe copiii mei i-am invatat de mici cu un program variat, spontan, si cand este nevoie fac fata cu brio si lipsei de somn dupa-amiaza, si unui culcat seara mai tarziu de ora 11-12, si somnului in orice conditii. De mici i-am dus cu masina pe distante foarte mari, in scaunele lor de masina, si stau in ele fara sa comenteze ore in sir. Cand plecam in vacante plecam noaptea, si dorm in scaunele lor pana dimineata. Oprim daca e nevoie la toaleta si atat. De revelion au stat treji pana la 2-3 dimineata, au iesit si in parc cu noi sa ne intalnim cu prietenii la focurile de artificii si sampanie. De trei ani de zile avem traditile de familie sa mergem la mare cu cortul - nu au avut nicio problema sa se adapteze cu dormitul la cort, cu spalatul la dusurile publice si altele.
    Si Miru, scuza-ma, dar 4 ani jumate si aproape 3 ani nu inseamna copil mic. Si eu am fost stresata un timp ca ai mei la un restaurant sau o terasa alergau si se bagau peste tot, dar gandeste-te ca sunt copii, si asta fac, se joaca, doar nu vrei sa stea lipiti de masa si cu mainile la spate.
    Si nu este nicio tragedie daca in ziua x, copilul nu se duce la culcare fix la ora 10 seara
    Modificata de roxie; 20.06.2013 la 15:39:25.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de miru_iri Vezi mesajul
    Mai situatiile de care vb tu sunt un pic diferite de ceea ce am spus eu. Am mai spus, una e sa nu ai incotro si alta e sa ai de ales. Parintii aia de care vorbesc eu, aveau de ales. Puteau alege sa nu mearga cu copilul de 4 ani la un film de actiune in miezul noptii, puteau alege sa-si lase copiii acasa cu bunicii in loc sa ii puna sa doarma in fum si galagie, poti alege sa nu mai intri in baruri cu copilul de mana. Toate astea sunt alegeri, care nu implica niciun cost, dimpotriva faci economie. cum? Simplu: Nu te mai duci in locurile alea nici tu. Cauti bucuria si relaxarea si distractia in alte lucruri, adaptate vietii de parinte. Una e sa adaptezi copilul la niste situatii pe care probabil ca mai tarziu neavand de ales le va infrunta de unul singur si alta e sa ai chef de o distractie si sa-ti cari copilul dupa tine. Cred ca ar trebui sa fim mai constienti ca atunci cand devenim parinti viata noastra se schimba, ne transformam si nu ne mai permitem sa traim asa cum o faceam inainte de a-i avea. Ori eu vad multi parinti care continua sa-si traiasca viata aproape in acelasi stil ca si inainte, tarandu-si copiii dupa ei (am vazut chiar si un nou nascut, cred ca nu avea 2 saptamani cand mama lui l-a luat la nunta) si tot se plang ca fac sacrificii. eu de situatiile astea vorbesc. Si da din lista mea, singura optiune care este sa zicem egoista este varianta cu restaurantul. Dar chiar nu vad de ce sa cheltuiesc si multi bani (pt ca mancarea intr-un restaurant este destul de scumpa) cu care as putea sa fac o gramada de alte chestii cu copiii mei si nici sa nu-mi priasca ca sa zic asa. II duc si eu si la mall si la film si la o terasa cu prietenii, dar la ore si in conditii rezonabile Altfel, mai bine stau acasa si facem chestii impreuna, sau merg in parc, sau ma plimb pur si simplu prin oras impreuna cu ei bineinteles..
    Nu inteleg de ce trebuie sa renunti la lucruri care iti fac placere doar pentru ca ai devenit parinte. Ce inseamna "distractie adaptata vietii de parinte"? Parintii nu sunt si ei tot oameni? De ce sa nu te mai duci in locurile alea, daca vrei sa te duci si iti face placere? Ca sa stai acasa, si dupa aia sa te bati cu pumnul in piept ca uite ce sacrificiu ai facut tu pentru copil? Daca au devenit parinti, inseamna ca trebuie imediat si automat sa isi schimbe gusturile?
    De unde stii tu ca cei care ies la un mall cu copilul la 12 noapte ar fi avut cu cine sa il lase? Sau din contra, ca nu au muncit pe rupte toata ziua, si abia atunci au avut timp sa iasa la o relaxare dar nu au vrut sa lase acasa copilul cu bona sau bunica, ci sa il implice si pe el in activitatile lor? Eu una prefer de o mie de ori sa imi iau copiii cu mine decat sa ii las acasa, ma simt mult mai linistita sa ii stiu langa mine.
    Si uite, ca sa ridic parul in cap de oroare, copiii mei la ora 11 noaptea, la Carul cu bere , in Noaptea Muzeelor. Cel cu albastru si domnisoara cu rochie semnalizator reflectorizant sunt ai mei. Celalalt este un prieten bun de-al lor.
    Imagini atasate
    Modificata de roxie; 20.06.2013 la 15:52:55.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Mai poate sunt eu mai comoda dar decat sa imi stea friptura in gat, ori nu merg, ori o las cu cineva.
    Nu mi-ar tihni nimic. Si poate nu neaparat de ce face, ci de privirile celor din jur.
    Si nu mi-as pune copilul sa doarma pe jos, pe nicaieri. As amana pentru cand as gasi o cursa comoda. Pentru toata lumea.
    Nu as duce-o in niciun loc imbacsit sau foarte zgomotos, la inmormantari sau in vizite pe la spitale.

tabitha
    Guest
    Topicul asta se numeste "unde nu ne-am duce copiii",nu unde i-am duce.Daca cea care a deschis topicul a zis ca nu isi duce copiii la un restaurant select,nu inseamna ca altii nu isi iau copiii cu ei sau nu ar trebui sa-i ia.Oricum titlul topicului lasa loc la interpretari,dar majoritatea raspunsurilor au fost total contar a ceea ce se astepta,adica total off topic.
    Eu de ex nu mi-as duce copilul pe Marte si inca in o mie de alte locuri,asta neinsemnand ca imi cresc copilul in salbaticie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari