Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Hiperactivitatea la copii

Mamicilor, Maximilian al meu parcă a luat-o razna de ceva vreme. Mă înnebunește deși uneori mă amuză.

1. Când îi dau pampersul jos o ia la fugă în pat și dacă mă duc să-l prind, se uită la mine, râde și fuge în partea opusă trândindu-se de perne și plapume. Iar când reușesc să-i pun pampersul sub fund râde și dă din picioare haotic, se învârte, se ridică în fund.
    2. De ceva vreme a început să de-a din cap negativ, destul de rapid..inițial am zis că e ok, pentru că s-a jucat cu tati și l-a văzut că face așa și de atunci a început și el. Însă acum face așa : https://www.youtube.com/watch?v=7GRqqIa-YE0 și începe să mă sperie. Bineînțeles că și atunci când își zguduie capul râde, pare că se distrează.
    3. De asemenea, de ceva timp a început să facă și asta : https://www.youtube.com/watch?v=aVR8wEjr-s4 . Am mai auzit cazuri de bebei care fac asta.

În rest ce să zic...merge prin casă tată ziua, fuge în baie, mănâncă, doarme, vorbește, urlă, umblă la dulapuri, trage jos tot ce vede, haine pe pat, lucruri pe noptieră..etc !

Ce e cu el ? E normal ? Mă obosește la maxim .. el râde mereu .. mai ales când vede că fug după el să-l prind fuge mai repede , râde și se ascunde pe sub scaune, după ușă.

P.S : Scuze greșeala din titlu, dar nu îmi merg toate tastele bine, și nu am observat că am ratat un ” c ” . Rog un admin să modifice. Mulțumesc!
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 02.01.2014 la 00:23:21.

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    draga mami asta e comportamentul unui copil sanatos.eu am doi baieti de 3 ani si de 1 si 8 luni...sa vezi la noi hiperactivitate:))))) si pe mine ma obosesc foarte mult dar nu prea ai ce sa le faci pentru ca ei trebuie sa-si consume energia.eu am observat ca si dulciurile ii cam agita asa ca ai grija cu ele.in rest bucura-te ca e sanatos si vesel.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Mersi de răspuns . M-ai liniștit !
    Dar oricum fazele ălea cu capul sunt în regulă, adică nu poate păți nimic dacă face așa tare ?

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    el e la varsta la care experimenteaza tot felul de senzatii.eu una nu cred ca datul din cap e vreo problema;cred ca lui ii place acea senzatie de ameteala.citisem tot aici de pe forum despre alti copii care fac asa,iar medicii au spus ca nu este nici o problema.desi trebuie sa recunisc ca copiii mei nu au facut niciodata asa

sadia
    Guest
    Creste si e un copil sanatos,e absolut normal......iar tu mami stai linistita

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Pfuu, ce bine! Începusem să mă speriu..și am zis să vă întreb pe voi că dr pediatru mi-ar zice că nu e foarte normal :)) adică asta mi-a zis când i-am spus că se dă cu capul de pământ. A zis când face așa să-l las singur sau să-i distrag atenția că mai încolo, când va crește mai mare se va da tot mai tare cu capul și își poate face rău, sau poate avea probleme neurologice. Ceva de genu. Și am zis că dacă-i mai zic și de chestiile astea iar mă sperie că nu-i ceva bine ! Că na..așa-s unii doctori.
    :D

La mulți ani mămici dragi !

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu cred ca e normal, si simte nevoia de stimulare vestibulara mai multa. Incearca sa il dai in leagan sau in scaune de invartit. Invartitul trei la stanga, trei la dreapta. In rest, din ce povestesti...copil normal :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari