Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nectarya's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2009
    Postari in forum
    186

E speriat! Ce sa fac?

Buna ziua. Am un baietel de un an si opt luni si ma confrunt cu urmatoarea problema:
    Cum se face noapte si vede ca e intuneric afara incepe sa planga pentru ca... "e noate". Am incercat sa-i explicam ca dupa ce e ziua vine noaptea care si ea e frumoasa pentru ca sunt stelute pe cer si este si luna care lumineaza frumos...si tot felul de explicatii care sa-l faca sa nu-i mai fie teama. Precizez ca niciodata nu l-a speriat cineva cu prostii gen "bau-bau"... Si in afara de acest lucru, cam de doua saptamani, ii este frica cand vede icoanele din casa. Nu intelege cine este "Doamne Doamne" si e speriat de nu stim cum sa procedam. I-am explicat in diferite feluri ca Dumnezeu are grija de copii si de noi toti, ca e prietenul nostru cel mai bun si nu are de ce sa se teama, ca sunt un fel de poze cu El asa cum sunt si pozele cu noi puse in tablou....In general este un baietel foarte istet, jucaus si foarte vorbaret, spune aproape orice dar nu intelegem cum a prins frica asta. Pana acum seara de seara el imi cerea sa-i spun rugaciunea cu ingerasul si pe cea cu "Doamne Doamne ceresc Tata" si voia sa i le spun de mai multe ori chiar. Acum, numai cat aude de Doamne-Doamne sau vede icoana e timorat.
    Mamici, daca ati avut o astfel de problema cu piticii vostri spuneti-mi va rog cum ati procedat? Sau poate aveti vre-o idee de cum ar trebui sa procedez...ce sa-i spun....?
    Modificata de nectarya; 18.10.2011 la 15:33:42.

eutu
    Guest
    Incearca cu o lumina de veghe, eventual sa aleaga el ce forma ii place mai mult, cat despre iconite incearca la fel sa cumparati ceva ce ii place lui eventual o icoana cu Maica Domnului si Iisus(sa vada ca si Iisus a fost bebe mic, eventual faci legatura cu Craciunul, Mos Craciun ca tot se apropie)

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Ma gandesc ca poate niste stelute din acelea fosforescente de lipit pe perete ar face cumva intunericul mai atractiv.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nectarya, stai linistita... e trecator.
    Si Irini a trecut prin astfel de faze. In general incearca sa ii distragi atentia cu altceva, fara sa ii mai spui ca nu are de ce sa se teama. O sa ii treaca de la sine, dar daca insisiti sa il convingi ca nu are de ce sa se teama, e posibil sa il sperii si mai mult. Stiu ca suna ciudat dar la noi asa a fost. Irini a avut si ea o perioada de 2-3 saptamani cand ii era teama de intuneric. De intunericul de afara... In casa nu avea nicio problema daca intra intr-o camera intunecoasa. Asa ca daca eram afara si o apuca isteria din cauza intunericului o lasam sa intre in casa sau incercam sa ii distrag atentia de la "noapte". Acum s-a trecut de tot teama si chiar e foarte incantata cand iesim seara la plimbare si vede luna sau stelele pe cer.

Cu icoanele noi nu avem probleme. Irini a mers de foarte multe ori la biserica, in fiecare saptamana... si s-a obisnuit.
    In schimb, intr-o zi am incercat sa ii povestesc despre ingerasi... am gresit ca i-am spus ca ingerasii sunt invizibili dar ca sunt tot timpul cu noi... A cam speriat-o, cred eu, ideea de necunoscut, de invizibil... Am vazut-o cum a facut ochii mari si cauta cu privirea prin toate colturile camerei... incerca sa vada ingerasii... La un moment dat a inceput chiar sa planga. O perioada dupa aceea, numai cand auzea de ingerasi, se crispa. Am lasat-o in pace, am evitat sa mai amintesc ingerasii in povestirile noastre iar acum, dupa cateva saptamani, nu mai reactioneaza in niciun fel.

Floricica Nou Venita nectarya's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2009
    Postari in forum
    186
    Multumesc mult pentru sfaturi. Sper sa fie ceva trecator si sa nu mai fie asa de speriat. Noaptea doarme cu lampa de veghe in camera. Nu ii este frica cand e intuneric in camera ci cand se uita spre geam si vede ca afara e noapte. Aseara am tras draperia sa nu mai vada fereastra dar si asa i se parea ciudat si tot spre fereastra se uita.

Floricica Nou Venita ungureanuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2011
    Postari in forum
    23
    La multi copii au existat temerile acestea...de ceva sfant si de intuneric. Insa e trecator. E inca mititel si nu cred ca isi da in totalitate seama de icoane, de Dumnezeu. Cu timpul se rezolva toate...la capul lui, de preferat, sus, pe perete, sa ii pui o iconita si sa ii faci crucita seara, dar nici sa ii creezi o obsesie din asta, de Dumnezeu...el sa stie ca Dumnezeu e bun si el are un Ingeras care il pazeste mereu...iar daca il duci la biserica, duminica, e foarte bine. Mai ales sa il impartasesti! Va trece perioada asta ca toate perioadele din viata unui copil pentru ca fiecare dintre parinti sau daca nu jumatate dintre ei se confrunta cu asa ceva.

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Are teama asta si cand intra in biserica? Am 32 de ani. Si eu am trecut printr-o faza de asta cand eram mica. La mine a fost accentuat si de lunga durata. Mi-era frica de intuneric,seara cand dormeam, si de diavoli. La inceput, cand eram mica, nu stiam de diavoli, dar mai tarziu... (la mine a durat pana la 8-9 ani). Nu dormeam niciodata singura in camera, chiar daca aveam lumina aprinsa. La 8 ani am mers cu mami si cu un unchiul la Manastirea Curtea de Arges, unde sunt moastele Sf Paraschiva. Ziua si noaptea de atunci n-o sa le uit niciodata. Povestile cu Sfanta si alte povesti cu duhuri curate si necurate care le-am auzit atunci m-au inspaimantat. Eram un copil insetat de cunoastere. Nu era film sau teatru la televizor pe care sa nu le vad (vb de anii pana-n revolutie, cand totul era limitat). In seara aceea nu mi-a mai trebuit nimic (stiu ca era un film bun ). Imi era tare frica, frica de bine si de rau, de diavoli si de D-zeu de tot, chiar si ca exist. N-am dormit toata noaptea. De atunci am inceput sa postesc singura, sa citesc carti religioase (care erau total interzise la vremea aceea; le procuram de la o batrana). Dupa mine a inceput si mami sa posteasca si mlti oameni care nu aveau nici o legatura cu religia sa citeasca ce citeam eu. Iar dupa revolutie, am fost cea mai fericita cand s-a dat libertatea la cultura religioasa. La orele de religie stiam mai mult decat se preda la scoala, iar visul mi-a fost si a ramas pana la sfarsitul liceului sa dau la Facultatea de Teologie. Nu zic ca la tine este acelasi caz ca al meu. Cred ca fiecare situatie este in felul ei. Daca nu reusesti, asa cum spuneau fetele mai inainte, sa rezolvi situatia prin a nu mai aminti de Doamne-Doamne si ingerasi, incearaca sa vb cu baietelul tau, de departe,poate reusesti sa afli de ce se teme el, de fapt. Si incearca, cum se spunea si mai sus, sa mergi in fiecare duminica si de sarbatori la biserica sa-l impartasesti. Si roaga-te tu ptr el. Domnul face minuni. Doamne ajuta!
    Modificata de AyanaMariaNesibe; 20.10.2011 la 21:55:41.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Moastele Sfintei Cuvioasa Parascheva (Epivata, Bulgaria)nu sunt decat la Iasi. Domnitorul Vasile Lupu si Mitropolitul Varlaam au lasat cu blestem ca trupul si moastele sa fie impartite.
    Ce spui tu, pot fi Moaste de la Sf. Paraschiva Mucenita

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Moastele Sfintei Cuvioasa Parascheva (Epivata, Bulgaria)nu sunt decat la Iasi. Domnitorul Vasile Lupu si Mitropolitul Varlaam au lasat cu blestem ca trupul si moastele sa fie impartite.
    Ce spui tu, pot fi Moaste de la Sf. Paraschiva Mucenita
    Imi cer scuze de greseala (era vb de Sf Filofteia) si ca nu am intrat in amanunte despre viata Sfintei, dar nu juca nici un rol important in ceea ce specificam eu si nu reprezenta subiectul care-l discutam. Afara de asta aseara am intrat pe forum dupa o zi intreaga de munca. Si sa nu mai continuam, ca deschidem un subiect de cu totul alta natura decat ce se discuta aici. In alta ocazie, cu mare placere. Va multumesc!
    Modificata de AyanaMariaNesibe; 22.10.2011 la 01:32:22.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de AyanaMariaNesibe Vezi mesajul
    Imi cer scuze de greseala (era vb de Sf Filofteia) si ca nu am intrat in amanunte despre viata Sfintei, dar nu juca nici un rol important in ceea ce specificam eu si nu reprezenta subiectul care-l discutam. Afara de asta aseara am intrat pe forum dupa o zi intreaga de munca. Si sa nu mai continuam, ca deschidem un subiect de cu totul alta natura decat ce se discuta aici. In alta ocazie, cu mare placere. Va multumesc!
    Nimeni nu a deschis niciun subiect. Doar tu si nu inteleg ce te-a deranjat. Era o informatie eronata la care am dat niste lamuriri.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de nectarya Vezi mesajul
    Multumesc mult pentru sfaturi. Sper sa fie ceva trecator si sa nu mai fie asa de speriat. Noaptea doarme cu lampa de veghe in camera. Nu ii este frica cand e intuneric in camera ci cand se uita spre geam si vede ca afara e noapte. Aseara am tras draperia sa nu mai vada fereastra dar si asa i se parea ciudat si tot spre fereastra se uita.
    Sigur este ceva trecator, fiecare copil are temerile lui in ce priveste ceea ce-l inconjoara.Unuia ii este frica de intuneric, altuia de zgomote puternice, altuia de straini, apa. Cand va mai creste si va comstientiza cat de cat, sigur ii va trece frica. Important este, ca tu sa-i vorbesti tot timpul si sa-i explici ce inseamna zi si noapte.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari