Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    da,inainte ce are tu?dac-i da muma-sa tzitzi?
    Pai de unde sa stie ea? tre sa vina cineva care alapteaza si altoieste, sa vedem, sunt imuni?

mischa2000
    Guest
    cica ... dialog acum cu raluca ...
    mami imi dai socolata?
    da' bataie vrei ...
    nuuuuuuu ... shocolata ....

e marcata rau de bataie ...:))

mire83
    Guest
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    trebuia sa-i tragi vreo doua din burta,desi nush daca nimereai...:))

..............................................

mire83
    Guest
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    cica ... dialog acum cu raluca ...
    mami imi dai socolata?
    da' bataie vrei ...
    nuuuuuuu ... shocolata ....

e marcata rau de bataie ...:))
    buna asta:)))

eu il intreb diverse pe denis...si tot asa: dai nu,deilalta nu....
    dar bataie vre...nuuuuuu:)))

mischa2000
    Guest
    pai la ecografie .... :))
    ... la mine era naspa rau cand se zgaltaia in burta ... am avut burta mica mica ... si tareeeeee ...
    mai tarziu cand am pus mana pe o burta moale ... numi venea a crede ... parca era un lighean de aluat de paine framantata ... a mea era ca painea coapta ...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de maryann32 Vezi mesajul
    Pai de unde sa stie ea? tre sa vina cineva care alapteaza si altoieste, sa vedem, sunt imuni?
    Aaaaa..... nuuuuu....Chiar 1 an si 4 luni alaptati, tot ma mai pagubesc de cate o palma....Nu, nu sunt imuni.Parol d`onor....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu am meditat mult la subiect, si chiar daca am vazut si niste misto-uri, imi asum riscul de a-mi spune serios opinia. Eu sunt pro palmulta la fund (am decis sa o folosesc, in lipsa de altceva- cat era mai mic functiona time-out in tarc- acum sare si din tarc si din patut- nu mai am cum sa ii dau time-out). Din lipsa de alte pedepse, am decis ca cea mai putin nociva e palmuta la fund- si-o ia cand nu asculta (dar de la mine are reguli clare- nu are voie la chiuveta suit pe cosul de gunoi, nu are voie cu cutit, nu are voie pe capacul de la WC decat ca sa traga apa- daca da drumul la chiuveta si se uda o ia la fundulet). In general, nu are voie cu lucrurile cu care isi poate face rau- si in genaral ii dau la fund pentru neascultare (ii dau avertismente- si daca tot nu asculta- si am apucat sa ii "promit" ca o capata, atunci chiar o capata). In ultima vreme tot mai rar, pentru ca a invatat ca mama se tine de cuvant, si daca promite bataie la fund atunci da. De ce am decis sa ii dau la fundulet? PEntru ca trebuie sa invete sa asculte- pentru a nu-si face singur rau. Prefer sa ii dau una la fundulet ca sa nu stea tot timpul cu mana in apa rece (si sa nu faca injectii la spital); prefer sa il conving eu sa nu umble cu cutitul, decar sa pateasca, Doamne fereste, ceva, sa se mutileze. Prefer sa asculte cand ii spun ceva, decat sa o ia la fuga in fata masinii, etc.
    Sunt cam singura persoana pe care o asculta- pt ca stie ca ma tin de cuvant- dar are si incredere in mine. Dupa ce ii dau la fundulet, el tot la mine vine in brate sa il alin, tot mama il mangaie si se impaca cu el. Ideea este consecventa- cu cat esti mai consecvent la inceput si nu admiti abatere (lasa'l de data asta...), cu atat mai putin va fi nevoie de bataie- pt ca va invata de la bun inceput sa asculte.
    De restul nu tine cont, chiar daca, din cand in cand, cand isi pierde de tot rabdarea, il mai altioeste si tati.
    Sunt zile in care nu il ating niciodata, si zile in care o ia si de 3 ori...e drept si eu sunt mai putin rabdatoare acum in ultimul trimestru de sarcina, decat eram inainte- si el e muuult mai recalcitrant- a intrat in perioada terrible twos.
    Dar ideea este ca un copil trebuie sa invete sa asculte de parinti, iar consecinta unei palmute la fund mi se pare muuult mai usoara decat, sa zicem, o mana rupta pt ca nu a ascultat si s-a catarat unde i-ai spus sa nu se urce, un anturaj prost pt ca parerea parintilor nu conteaza, un accident pt ca iarasi nu a ascultat de sfaturile parintilor. Nu imi pedepsesc copilul pt ca il urasc, pt ca ma enerveaza, ci pt ca il iubesc si imi pasa de el, vreau sa ii fie bine si sa nu isi faca el insusi rau.

mischa2000
    Guest
    da' macar se supara?
    ca a mea zice ... nu ma doare nu ma doare ca am mancat fasole tare ...

precoci domle .. precoci ...

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Nu imi pedepsesc copilul pt ca il urasc, pt ca ma enerveaza, ci pt ca il iubesc si imi pasa de el, vreau sa ii fie bine si sa nu isi faca el insusi rau.
    foarte frumos spus .........
    cred ca toata lumea gandeste la fel ... cel putin asa vrea ...
    dar ... nu-i mai usor sa te ascunzi in spatele poantelor?

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    e un subiect f controversat, in general daca admiti ca il altioesti primesti muuulte reprosuri si acuze de abuz- asta e tendinta in zilele noastre. Mi-am spus si motivatia, pt ca e o chestie de principiu, am alesc cu buna stiinta sa aplic aceasta pedeapsa cand time-out-ul nu a mai functionat- spre binele lui.

mire83
    Guest
    Citat Postat de raludeea Vezi mesajul
    Eu am fata,si e foarte obraznica cate o data,nu stiu cum e cu baietii!Andre nu a stat niciodata la colt,se pune pe jos si se tavaleste si tipa de ma stie cartierul!!pai cum sa nu-mi vina dracii si sa o ating,asta nu inseamna ca o bat de-o stric,da cum sa stau eu sa ma plezneasca ea pe mine,e maio bine asA??asta este,eu nu sunt o mama perfecta,nici macar buna:)))
    coltu pisicii...nu e sfant
    nici el nu stia prea multe de el...dar invata pe parcurs:))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari