Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2007
    Postari in forum
    1.153
    Buna Simona, imi pare bine sa te cunosc. Eu stau in Dna Ghica / Tei si as fi vrut sa il dau si eu pe Filip la cresa/gradi din octombrie cand voi incepe serviciul. In acest sens, as fi vrut sa te intreb daca ai reusit sa rezolvi pentru Matei ceva.

Multumesc mult de ajutor.

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    buna Ana! aici pe forum nu m-a lamurit nimeni cum e cu cresele de stat, asa ca am intrebat pe la cunoscuti si am auzit si pareri pro si pareri contra... in schimb, ceea ce m-a facut sa ma decid sa il dau pe Matei la gradinita particulara a fost faptul ca finutul meu a fost o luna la cresa de stat (din Berceni) dupa care a stat in spital o saptamana cu o raceala puternica pe care se pare ca a luat-o de la cresa... in plus, mama baietelului spunea ca ii venea copilul flamand acasa si avea pampersul plin la maxim desi ea ii lasa pampersi suficienti... acum baietelul sta cu bunicii, nu mai merge la nicio cresa...

am cautat gradinite particulare... am gasit una pe sos Andronache (gradinita Dino), l-am inscris pe Matei acolo sa fiu sigura ca am un loc asigurat, dar m-a pus pe ganduri faptul ca atunci cand sotul a fost sa faca inscrierea copiii stateau singuri intr-o camera, iar educatoarele erau in curtea din spate... asta nu mi-a placut si nu cred ca il duc acolo... am mai gasit o gradinita frumoasa care se deschide anul asta (de la 1 sept) chiar langa Carrefour Colentina (Pupaza din Tei), dar cand am vizitat-o eu inca nu era 100% gata, adica ii mai trebuiau niste autorizatii si sa faca unele retusuri... asa ca acum inca mai caut pe ultima suta de metri... am mai gasit pe internet gradinita Primii Pasi pe sos fundeni, vis-a-vis de spitalul fundeni, trebuie sa sun si acolo... cam asta e... o sa iti mai spun ce decizie iau in final...

Floricica Nou Venita clodet's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2010
    Postari in forum
    1
    Buna,

Ce parere aveti de cresa "Little Angels Club "din P-ta. Victoriei? Are cineva copilul acolo?
    Multumesc!

Floricica Nou Venita claudiusofrone's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    8
    Si eu va trebui sa il dau la cresa pe Stefan.Din mai incep munca si mi-e groaza ca va trebui sa il las la cresa.Dar alta solutie nu am.Inca nu l-am inscris la cresa, saptamana asta sper sa reusim sa ne hotaram spre una.Noi stam in sect. 3 si sunt cateva in zona dar, habar nu am cum e.Sunt constienta ca o sa racim mai des pentru ca, in comunitate, copilul ia mai repede boala ,asta din cauza sistemului imunitar scazut.Si la cresele particulare se imbolnavesc copiii.Sora mea a avut copilul la o cresa particulara si mereu era racit ,a facut si conjunctivita.Nu cred ca tine doar de cresa,ci si de sist. imunitar si de copii.

Floricica Senior ruxxa's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    2.884
    Buna! Si eu tot in sect. 3 stau. . . . La ce cresa te-ai gandit sa-l dai? Eu la cercelus sti ceva de ea?

Floricica Nou Venita indie cat's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2010
    Postari in forum
    1
    Salut! Mi-ar ajuta nespus de mult, un sondaj de opinie pentru un nou concept de organizare a timpului in cadrul unei familii dornice sa-si vada copii preocupati nu doar de noile jucarii cumparate sau filmuletele disney. Parerea ta este in acelasi timp contributia la crearea unui spatiu util unei familii cu copii mici. In curand se deschide un family space, unde mamicile gravide, tatici si mamici cu copii vor avea posibilitate sa-si petreaca timpul intr-o ambianta prieteneasca, linistita si echilibrata, in family space copii vor putea face yoga, tinerele mamici vor acumula informatii utile ce le va ajuta sa-si creasca copii echilibrat si sanatos, gravidutele se vor putea intalni sa discute si sa se relaxeze in cea mai pozitiva ambianta pentru ele, in famili space se vor organiza ore de gimnastica pentru gravide. Din propria experienta mai cunosc si situatii cand ai nevoie sa-ti lasi pe 2 sau 3 ore, copilul care inca nu e prea maricel dar parca nice baby nu e, are doar 1 an si 8 luni, si bunica lui cu care il lasai de obicei mai are si ea treburi, sau x, y persoana cu care-l lasai nu mai pote , bonele tre' sa le gasesti si apoi cea care te satisface are un program nesatisfacator, o da si multe altele, multe multe altele. . . . Foarte des ma intrebam (de ce nu as putea sa-l las undeva in oras intr-un fel de gradinita unde nu am nevoie de analize coprologice, carnet de vaccini, etc. , am nevoie sa-l las putintel 2 sau 3 ore , si mai vreau ca sa-i fie si interesant, da! ? ). In acest concept se va realiza si aceasta problema, copii ai caror parinti vor practica activitati in cadrul localului sau oricare alti parinti isi pot lasa copii sa interactioneze cu alti copii din acelasi cerc, care cu timpul va deveni pentru ei familiar si copilasul va fi dispus sa satea mult mai mult fara parinti, in cazul familiarizarii copilului, va putea fi culcat la pranz si va manca cu pofta inainte sau dupa somn (: dupa obisnuinta celui mic atentie! Aici m-am referit la copii de varsta de un 1 an si 8 luni pana la 3 anisori. . . Ok! Sunt mult alte ocupatii placute in family space,pentru o familie! ! ! Conceptul de family space se realizeaza pentru ati ajuta tie, din acest motiv avem nevoie de opiniile tale privind acest proiect. Site-ul localului respectiv e in curs de formare, il astept si eu! ! !

Floricica Nou Venita angelsclub's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2009
    Postari in forum
    4
    Buna ziua. Suntem prima cresa de copii deschisa 24 de ore pe zi, 7 zile din 7. Locația noastră este situată central, în zona piata victoriei, lângă statuia aviatorilor. Principalul obiectiv este de o oferi părinților un loc care favorizează învățarea, dezvoltarea și starea de bine a fiecărui copil aflat în grija noastră. Mediul în care vom acomoda copilul dumneavoastră este sigur, primitor, curat, relaxat și cu multiple resurse. Oferim activități stimulante, bine planificate, atât în interior cât și în exterior, astfel încat să îndeplinim nevoile și interesele fiecăruia dintre copii. Mai multe detalii gasiti pe wwww. Angelsclub. Ro. Multumesc

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu stau in sectorul 3 si as vrea sa aflu mai multe informatii despre cresa Dudesti, daca sunt mamici care au copiii acolo as vrea cateva detalii si impresii

Floricica Nou Venita emistanciu's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    4
    Dragele mele mamici,

Am vizitat maaaare parte din cresele din Bucuresti, fie ele de stat fie particulare, ceea ce nu prea am gasit este partea educativa. Stiu, este mult spus educatie la un copil anteprescolar dar tot sistemul acesta de jocuri, joculete, etc etc trebuie sa fie si el conform varstei si coerent.

Sfatul meu este sa incercati Gradinita ELITE, care are si partea de cresa, gradinita care urmeaza un curriculum pentru varsta de 1-3 ani. Este extrem de important ce se dezvolta in capsorul copilului pana la varsta de 3 ani, nu va rezumati la nutritie si schimbat de pampers. Nu contest faptul ca si aceste aspecte sunt foarte importante!

Partea cu despartirea de copil este un pic mai "atenuata" intrucat Gradinita ELITE are sistem de supraveghere on line asa ca.......puteti vedea ce face micutul dvs tot timpul! :)

Floricica Nou Venita andreea33's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2010
    Postari in forum
    1
    O cresa pe care o recomand mamicilor din Bucuresti este cresa particulara ELITE. Cred ca este singura din tara care ofera o programa de educatie pentru copiii 1-3 ani. Baietelul meu s-a adaptat foarte repede aici, personalul este calificat si foarte cald cu copii, iar ceea ce m-a determinat pe mine initial sa vin aici a fost supravegherea video. Sunt mult mai linistita ca pot sa il vad pe micutul meu oricand de pe calculator.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    L-am inscris la Cresa Dudesti care acum s-a desfiintat si toti copiii vor merge la cresa titan II asa ca as vrea cat mai multe infromatii despre aceasta cresa. Rog mult mamicile care au copilasii acolo sa imi spuna ce si cum este pe acolo, cum sunt ingrijitoarele....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari