Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dragele mele,

eu personal as avea nevoie de ajutorul vostru pentru ca sunt putin nelamurita in prinvinta portiilor de mancare pe care trebuie sa le primesca puiul meu edi la 1 an. Daca in privinta laptelui sunt ceva indicatii pe cutiile de lapte praf in ceea ce priveste mancarea nu prea sunt. Edi de exemplu mananca o masa intre 200 si 300 de grame. Pe de alta parte imi povestea o prietena ca fetita ei mananca in jur de 100 de grame la aceeasi varsta asa ca de aici si nedumerirea mea. Cat ar trebui sa pape un copil la 1 an, la un an jumate, la 2 si la 3 ani? N-as vrea nici sa tin copilul nemancat (sa ii dau poate mai putin decat ar vrea sa pape) insa nu as vrea nici sa exagerez si sa il indop. Edi de exemplu nu da nici un semn nici ca ar mai vrea nici ca s-a saturat. Asa ca astept parerile voastre. . .

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Buna Gabitza...cand am inceput sa cityesc postarea ta imi venea sa spun "ii dai atat cat trebuie" insa dupa ce am ajuns la final am ramas fara idee....Iulia la 1 an manca putin,chiar foarte putin pentru ca afost perioada dintilor,apoi cand au trecut durerile manca exagerat de mult si f multe fructe......acum la un an jumate are zile cand manaca mai nimic si altele cand recupereaza....cantitativ pos spune doar ca cel mai putin e undeva la 100g toata ziua si cel mai mult poate papa si 3-400ml de supica la o masa

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Pai asta e si nedumerirea mea ca unii copii papa foarte putin altii papa mult mai mult si nu stiu dupa ce sa ma ghidez

Guest
    Din cate stiu eu,o portie normala se situeaza intre 200-250g,dar asa cum spuneti si cantitatea poate fi diferita de la un copil la altul!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asta vroiam si eu sa aflu Nicole intre ce valori se situeaza o portie normala de papa la varsta lui. Momentan el a ramas tot cu 4 mese pe zi. Dimineata la 9 lapte apoi la 12 legume la 16:30 iaurt sau branza cu frcute si seara la 20:30 cereale cu lapte si apoi un biberon de lapte

Floricica Veterana ank100's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2008
    Postari in forum
    10.573
    Gabi, cu siguranta puiutul tau te-ar atentiona cumva daca nu s-ar satura, sau daca l-ai indopa...Fetita mea e mofturici uneori la mancare, noi avem 5 mese, dimineata lapte - 170 ml, la 10 fructe (intre 100-150 g, rar 200), la pranz supa/ciorba sau felul doi,intre 250-300, nu mancam doua feluri de mancare, la 17.30-18 un iaurt, sau cereale si la culcare lapte intre 240-300ml. Cand e mofturici, mananca mai putin...
    Citisem undeva, ca dupa un an pot avea tot 5 mese (chiar 4), 3 principale (dimineata, pranz, seara)si 2 gustari, dar gustarile sunt mai mici decat pana la un an cica, unii copii chiar pot renunta la o gustare.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Edi acum nu are decat 4 mese pe zi. Doar doua de mancare (una de legume la pranz si una de iaurt sau branza cu fcute la 5). M-am gandit si eu sa ii fac 3 mese pe zi si inainte de culcare sa nu ii mai dau decat un biberon cu lapte insa tot de asta e legata si nedumerirea mea privind portiile de mancare. Daca ii introduc in total 5 mese pe zi va manca si mai mult si mi-e teama sa nu dam in altceva apoi

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    andrei papa cam 400 ml lapte in 24 de ore si are 4 mese de mancare solida a cate 100 gr fiecare: o masa de fructe, una de iaurt, una de ciorbita sau felul doi si una de cereale. uneori masa de cereale e inlocuita cu altceva ce mai am prin frigider si e adecvat pentru varsta lui

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc pt raspuns Nico. Edi lapte papa cam 530 in 24 de ore are o masa de lapte dimineata de 280ml si una seara de 250 ml dupa castronelul de cereale

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    gabi, esti o norocoasa ca-ti accepta laptele atat de usor. eu ma chinui sa i-l dau cu taraita. mai mult de 100 ml nu papa la o masa.

mischa2000
    Guest
    Pai asta e mofturici? . . . Ideea ca unii maninca mai putin altii mai mult. . . Imi aduc aminte de niste posturi de mai de mult. . . Enorme. . . Ma faceam mica cand le vedeam si cadeam in depresie. . . Acum. . . Daca respectivul copil e sanatos, grasut. . . Nu aveti de ce sa va faceti griji. . . . . . Fetita mea la un an manica de rupea. . . O perioada. . . Avea si 400 la o masa. . . Piure pasat. . . Si slaba a fost mereu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari