Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Gabriela_Popa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2011
    Postari in forum
    3

Nu mananca nimic din mana

Buna mamici,

Am o mare problema cu baietelul meu de 1 an si 6 luni. Este foarte mancacios si deloc pretentios la mancare, atata timp cat aceasta este pusa in castronelul lui si ii dau eu cu lingurita. Daca schimb cumva lingurita sau castronelul, desi este aceeasi mancare, refuza sa o manance. De fiecare data cand se intampla asta, trebuie sa il fortez sa guste mancarea (ii bag lingurita in gurita cu forta pana simte gustul ) ca sa il fac sa manance. De asemenea, cea mai mare problema a mea este faptul ca nu mananca nimic din manuta. As vrea sa ii mai dau cate un biscuit, cozonac, chec, etc, dar cum ma vede cu felia in mana incepe sa se strambe, sa fuga, daca nu e in scaun, sa intoarca capul, etc. De altfel, nici fructele nu vrea sa le manance din mana. Am vazut altii copii carora mamicile le dau sa muste din banana, sau chiar o ting singuri in manuta si o mananca. Al meu nu vrea sa muste din ea nici de la mine din mana, din sa o tina el singur. Nu stiu ce as putea sa fac, mai ales ca inainte manca. Mai ales cand ieseam in parc si ii luam pufuleti, sticksuri, covrigi, etc.

Astept orice sfat din partea voastra legat de cum as putea sa il fac din nou sa manance, mai ales ca vreau sa il duc la cresa unde stiu ca gustarile li se dau in manuta.

Va multumesc,
    Gabriela

Floricica Nou Venita dana83's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2013
    Postari in forum
    4
    Parerea mea e ca schimbarea survenita are la baza unul din trei motive : ori a avut o experienta neplacuta mancand din mana(a mancat ceva ce nu i-a placut sau altcineva a muscat din ce avea el si nu a dorit sa imparta,etc)-ceea ce cred ca e putin probabil, ori mancand i s-a atras atentia exagerat"mananca frumos, nu da pe jos, nu asa- uite tine asa"si a fost "cocolosit"un pic mai mult-"lasa ca iti dau eu", dar eu cred ca adevaratul motiv foate fi faptul ca este un copil energic ,are multe preocupari si nu sta locului, sa piarda vremea cu mancarea, asteptand sa ii dea mami in timp ce el face altceva mult mai interesant pt el, si cred asta si datorita faptului ca este un copil"mancacios "deci nu face mofturi la ceea ce manaca ci cum si din ce mananca.Ai spus ca nu ii place faptul ca ii schimbi castronelul, eu cred ca stiind acelasi castronel este sigur ca ceea ce va manca este ceva cunoscut si nu trebuie sa experimenteze hrana ,care poate sa nu ii placa gustul.Trebuie sa tii cont si de faptul ca deja a mai crescut si nevoile de cunoastere si explorare sunt acum altele fata de cele de acum cateva luni cand era f interesat de vase, tacamuri si diferitele forme ale hranei din manuta.

Eu zic sa o iei treptat: in primul rand nu ii mai schimba castronelul, si incearca sa il hranesti in timp ce va jucati cu un animalut preferat dar tine vasul langa voi....si nu spune nimic de genul "vino sa papam"..in timp ce va jucati spune ca animalutul vrea sa pape si condu jocul in asa fel incat sa il convingi pe el sa il hraneasca, apoi zi-i ca animalutul vrea sa vada ca e buna mancarea si sa pape si baietelul....sa guste si el...singur, iar daca iti cere sa ii dai tu motiveaza ca animalultul nu e prietenul tau ci al lui si nu stii cum trebuie sa faci ..sa incerce el...(incearca asta cam cand crezi tu ca i-ar fi foarte foame, si cu o mancare preferata)
    La fel procedeaza si cu gustarile: daca esti in parc imparte celorlati copii fara a-i da si lui si poti spune"mmmmmh, ce bun, nu-i asa copii?"si abia apoi intreaba-l daca vrea..si pune mancarea langa el ..in timp ce voi ceilalti sunteti preocupati sa mancati voi, nu sa ii dai lui in gurita...sau poti face asta oriunde mai e cineva langa voi...Datorita faptului ca e un copil mancacios poate fi si foarte pofticios si atunci merge mai usor daca incerci prin joc totul, fara a insista foarte tare, si a-l forta sa o faca asa cum vrei tu.....Ignora protestele lui legate de faptul ca refuzi sa ii mai dai tu sa pape, spune-i ca doar il ajuti dupa ce papa el singurel putin, pt ca te doare mana...sau spune-i" tu papa cu lingurita ca pun eu cubul sa vezi daca e mai frumos asa"(de ex)...inverseaza activitatea ..
    Sper sa iti fie de ajutor!!...oricum se rezolva incet,si in plus la cresa se va servi singur cand ii va vedea pe ceilalti copii, si va fi ajutat...pana cand se va hotari in cele din urma sa o faca...

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Nu te speria, atata timp cat mananca. Si micuta mea a avut o perioada cand nu accepta sa ii dau ceva d ela mine din mana, doar cu lingurita. Dup-aia a avut o perioada cand manca doar singura si nu accepta deloc-deloc ajutor. Acuma imi cere sa o ajut si nu mai mananca singura.Atata de mult se pot schimba intr-o perioada atat de scurta de timp.
    Cert este ca cel mai bine ar fi sa nu ii mai amintesti de asta. Sa nu ii mai spu deloc sa tine in mana. Pur si simplu sa te faci ca nu exista aceasta problema, chiar daca o monitorizezi indeaproape, si vei vedea ca in timp lucrurile vor merge inspre bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari