Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Laptele in alimentatia copiilor de 1-3 ani

Lui Edi ii placea foarte mult lapticul si cele 2 mese de lapte, dimineata si seara. erau savurate pana la ultima picatura. Insa de vreo 1-2 saptamani laptele nu mai este savurat si este baut din ce in ce mai putin. Daca in mod normal bea cam 200-250 ml la o masa acum abia daca mai bea 100, uneori nici atat, azi dimineata de exemplu n-a baut deloc deloc in schimb mi-a cerut apa.

Oare sa dea semne ca vrea sa renunte la lapte? A inceput sa bea multa apa, cat e acasa cere foarte des apa, si in timpul mesei, ia 2 guri de mancare si apoi cere "apa, apa" si daca nu ii dau nu mai mananca deloc, daca ii dau dupa 2 lingurite de mancare cere iar apa.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea ajunsese sa bea cam 450-500 ml de lapte la o masa,cand bea milumil.dar de la 2 ani bea ladorna albastru si bea cam 250-350 la o masa.dar de curand,ii mai ies canini,si se opreste la 200.dar totusi e bine,decat deloc.nu mias face griji in locul tau.nu cred ca renunta asa repede.i lai schimbat in ultima vreme?eu il mai dau cu gris seara.incearca sai pui in el cereale de bebe.sau un pic de miere,sau un pic de nesquik ca sa nu renunte totusi.macar un biberon sa bea pe zi.mie asa mia zis doctora.succes

Floricica Nou Venita ankdima*'s Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    12
    ajutor!!!!!!!!!!!!!! fetita mea are 1an si 6luni si nu bea nici un fel de lapte inca mai papa piept si asta din abundenta Cum o intarc si mai ales cum o fac sa bea lapte .

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa face si fetita mea cu apa la masa...o lingura de mancare o gura de apa.chear daca ii dau ciorbita tot asa procedeaza....daca nu-i dau apa refuza sa manance....dupa ce bea lapte imediat vrea si apa...bea ff multa pe zi...

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Nu prea e bine cand se bea apa dupa fiecare inghititura. Cred ca trebuie sa le verificati glicemia ,sa nu aveti surprize mai tarziu

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    mamaaa taydy, gandesti la fel ca mine. eu mi-am si recunoscut paranoia
    dar poate ca mai bine asa decat sa dorm pe mine...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Sunt mai multe tehnici de intarcare. Poti sa incerci in primul rand sa nu ii mai oferi niciodata sanul si sa ii dai doar cand cere. Cand cere poti incerca intai sa ii distragi atentia cu un joc sau poti incerca intai sa o pui sa manance mancarea solida sau poate chiar lapte.
    Legat de lapte poti incerca laptele de vaca intr-o cana normala, in sippy cup, pahar cu pai... vezi si tu ce ii place mai mult.
    Cand va fi mai pregatita sa se intarce va colabora mai bine cu tine in aceasta directie... pana atunci ar fi mai mult o fortare a ei ...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Fiorella zici ca ar trebui sa ii fac o glicemie?
    Eu ma gandeam ca e mai mult joaca la el asta cu apa pentru ca de o saptamana i-am cumparat canuta de melamina si bea apa numai din aia si ii place sa bea asa ca oamenii mari si apa (pe langa papa si pa-pa) sunt singurele cuvinte pe care le spune...

M-ati cam speriam acum ce sa zic....

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    GABITZZA parca mai era o mamica din cele mai vechi( anissia) parca..sa zic eu asa..a carei fetita bea foarte multa apa..dar stiu ca nu a avut probleme
    dar la voi..parca nu e bine..apa dupa fiecare inghititura...mai bine nu-i mai dai cana..o ascunzi.si vezi daca face la fel
    legat de lapte..sunt care numai vor lapte ..Elena mea dupa 2 ani si jumatate nu a mai vrut deloc lapte...papa lactate..se compenseaza sa zic asa Ca.
    acum ca e mai mare mai bea..dar foarte rar cere sa bea lapte simplu.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si eu m-am cam speriat ca am aceeasi probema ca si gabitzza in afara ca a mea bea lapte fara probeme din biberon ca din canita nu vrea.....a mea a inceput cred ca de max o luna sa bea apa dupa fiecare inghititura, daca nu ii dau apa nu mai mananca si tipa apaaaaaaa....imedat dupa paste ma duc la med life aici in dr taberei ca e la 3 min de mine sa.i fac analize la sange.....a scris cineva mai sus ca ar fii posibil sa aibe glicemia scazuta......abia stept sa treaca pastele si sa ma duc....

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    pt glicemie se poate lua sange din deget? sau trebuie tot din vena?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari