Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341

Lapte de vaca dupa 1 an?

buna seara mamici,ieri am fost la doctor cu baiatul(11 luni).la controlul de rutina.
    ma intrebat dr ce lapte am ales sai dau dupa ce va fc un anisor(pe 6 martie),iam zis de nidina 3 (nan 3).iar ea mia spus ca cel mai bine sai dau lapte de vaca,proaspat,cumparat din comert sau de la sursa direct...in fine......
    voi cum ati procedat cu lapticul dupa un an.praf sau proaspat?
    multumesc

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    buna seara mamici,ieri am fost la doctor cu baiatul(11 luni).la controlul de rutina.
    ma intrebat dr ce lapte am ales sai dau dupa ce va fc un anisor(pe 6 martie),iam zis de nidina 3 (nan 3).iar ea mia spus ca cel mai bine sai dau lapte de vaca,proaspat,cumparat din comert sau de la sursa direct...in fine......
    multumesc
    Eu nu i-am dat lapte de vaca,i-am dat in continuare lapte praf specific varstei.Pana la 3 ani.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Avand in vedere ca i-am alaptat la san pe ambii copii vreme de un an si 4 luni fiecare, au refuzat orice alt lapte o vreme destul de lunga.In schimb consumau iaurturi simple tot din comert.Lapte le-am dat tot din comert.De la cel de vaca, Rares facea scaune f moi, asa ca am renuntat.Chiar si acum, la aproape 3 ani e la fel.Asa ca luam la greu din comert.Lapte formula nu le-am dat ca nu avea rost.
    Si mie tot medicul mi-a recomandat sa le dau lapte din comert dupa intarcare.Incepusem cam de pe la un an sa-i invat cu gustul, dar degeaba.Tarziu de tot l-au acceptat.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Laura, nu stiu de ce doctora ta tine neaparat sa-l treci pe lapt de vaca...laptele praf e mult mai bogat in vitamine si fier decat laptele de vaca cumparat din comert.Si nu inteleg de unde regula ca dupa 1 an trebuie lapte de vaca,mai ales ca e medic...mi se pare ciudat. Eu am incercat sa-i dau lui Angi lapte praf pana la 3 ani (milumil),insa l-a acceptat pana pe la 2 ani si 8 luni si tot insistam sa-i mai dau stiind-o cu un istoric destul de problematic,mai ales in privinta alimentatiei.
    Eu as mai asteptata in locul tau,chiar si cu laptele de vaca direct de la sursa, mi se pare prea devreme.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    pai tocmai asta ma pus pe ganduri.........ca nu e un copi mancacios si sal mai dau si pe lapte de vaca de prin comert nu-mi surade deloc .....suntem un dezastru la mancare,daca nar fi fost cerealele..........are 9.600 si 76 de cm

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am tinuto pe milumil pana la 2 ani,apoi dupa ce nu am mai luat banii iam dat milli,fulga,dorna.depinde.da-i nan ca are si vitamine si fier,pe langa calciu.

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    eu dupa un an am inceput sa ii dau lapte de vaca..........

Floricica Nou Venita cretudiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2012
    Postari in forum
    4
    Laptele de vaca este cam periculos pentru 1 an . Din cate stiu eu medicii nu il recomanda . parerea este sa mai astepti sau daca chiar vrei sa il dai pe lapte de vaca sa ii iei spuma aceea untoasa care se depune dupa ce este fiert de mai multe ori pana ramane slab..

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Au mai fost discutii pe tema asta. Despre laptele praf, laptele de vaca din comert si cel de la sursa.Caut link-urile si revin.
    Eu am citit si in concluzie le-am dat lapte de vaca din comert. Insa nu m-am dat in laturi sa le dau si lapte de la matusa, diluat un pic.
    Nu le-as fi dat sub nicio forma lapte praf pana la 3 ani. Asa consider eu, ce face restul lumii e strict treaba ei.
    https://www.copilul.ro/forum/bebelus...cop-35733.html
    Sper sa ai timp sa citesti toate postarile si sa iei o decizie buna:*
    Modificata de danamamy; 17.02.2012 la 10:10:49.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi si acum la 2 ani si 7 luni papam lapte praf de la humana, de la vacute dor iaurt si branzica, laptele nu il vrea am incercat sa ii dau cu cereale ...ma mir ca unii dr recomanda laptele de vaca asa de devreme la un copil de 1 ani....

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    multumesc
    Este mult prea devreme pentru laptele de vaca. Si in niciun caz sa nu te gandesti sa-i dai de pe la vreo matusa, vecina, bunica. Este insuficient pasteurizat si te poti trezi cu reactii alergice sau sa contina cine stie ce bacterii. Daca nu-ti permiti sa-i dai pana la 3 ani, macar pana la 2 si tot este bine. Oricum la varsta asta nu cred ca are mai mult de 2-3 mese de lapte /zi.
    PS: Eu zic sa nu citesti ce debita mother@ in topicul ala despre "balaurii" din laptele praf !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari