Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dndlena's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28

Intarcarea bebelusului dupa un an

Buna mamici.Am un bebe de 1 an si 2 luni si ma gandesc sa-l intarc.Voi cum ati procedat???

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Eu am intarcat fetita la 11 luni si jumatate.Tot procesul a fost mai greu la mine pentru ca ea nu era invatata sa bea din biberoane apica sau ceai si atunci a refuzat foarte mult timp biberonul..
    Am inceput treptat,in sensul ca am redus numarul meselor la san pana am ajuns la 2,doar dimineata si seara,in acest timp tot incercam sa ii dau sa bea cu biberonul ori laptic muls de la mine,ori laptic din farmacie.
    Eu am cumparat prima oara NAN la recomandarea medicului pediatru,dar nu i-a placut la gust,apoi Humana care tot nu prea ii placea,pana am ajuns la unul german de la DM care i-a placut din prima clipa si de atunci numai din acela folosim .
    Dupa cateva zile dupa ce i-am redus mesele am inceput sa ii arat biberonul imediat ce vroia san si cum il vedea plangea,facea urat si numai vroia sa pape.Am dus-o asa vreo saptamana si jumatate ( cea mai grea saptamana din viata mea),noaptea cand se trezea o luam si o plimbam prin casa pana se oprea din plans .Ideea este ca nu trebuie sa cedezi chiar daca ti se rupe sufletul.o data ce ai luat decizia sa termini cu alaptatul trebuie sa mergi pana la capat,altfel nu iese nimic.
    Pentru tine si lapticul ramas vorbeste cu medicul sa iti prescrie un medicament care opreste lactatia pentru ca eu am avut niste dureri groaznice groaznice din cauza laptelui in exces din cauza ca nu prea mai reuseam sa il scot cu pompa.
    Intr-un final trebuie bebe sa accepte laptele nou pentru ca nu are incotro.Nu cumva sa cedezi crezand ca va muri de foame sau ceva de genul.Este o etapa care va trece mai greu,dar nu este imposibil.Multa bafta!

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    Bebe meu mananca san doar la somnul de zi si seara,noaptea si dimineata.Adoarme la san si noaptea doar san vrea,nu apa.Nu a luat biberon,,bea apa din canuta si o sa fie foarte greu.Nu vreau sa-l las si eu sa plec 3,4,5 zile pt ca a dormit doar cu mine si cred ca o sa fie traumatizant sa ramana si fara titi si fara mine.Multumesc pt raspuns

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Eu am intarcat-o la 1 an si 4 luni si nu mi-a fost foarte greu. S-a trezit plangand doua nopti din ora-n ora, dar am pus pe altcineva din familie s-o ia in brate si s-o linisteasca.A treia zi s-a mai trezit o singura data si asta a fost tot.In ceea ce priveste medicamentele pentru oprirea lactatiei, eu nu sunt de acord cu ele.Au o gramada de efecte secundare.Am preferat, la sfatul unui medic, sa aplic pungi cu gheata, comprese cu apa statuta si foi de varza. In cateva zile n-am mai avut nimic, in conditiile in care eu am avut enorm de mult lapte.Cel mai important este sa nu cedezi atunci cand copilul plange, chiar daca ti se rupe inima cand il vezi asa.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    asta e un subiect sensibil si pentru mine.Fetita mea se trezeste de minim 3-4 ori pe noapte.Daca am incercat sa "o ignor",s-a trezit de tot din somn si a inceput sa planga din ce in ce mai tare.Nu vad cum as putea sa ii scot progresiv mesele.Ar plange pana la urmatoarea masa.Plus ca intarcarea ar dura 1-2 luni,timp in care nu ar face decat sa se chinuie.Metoda asta cu scosul meselor pe rand,cred ca se aplica la copii care nu se trezesc asa des peste noapte....

princess
    Guest
    Si eu am alaptat ambii copii pana dupa 1 an, doar ca am mers in paralel cu san si bineron (cu lapte muls de la sursa, adica eu) si n-au facut mofturi nici unul, a fost simplu sa ramanem la biberon si sa renuntam la titi iar cantitatea de lapte am inlocuit-o progresiv. La masa de noapte (ca la noi era doar una) am renuntat devreme, pentru ca un copil cu cat e mai mare, cu atat e mai greu de dezvatat. In situatiile astea am tinut cont de sfatul pediatrei si am fost foarte multumita de cum au decurs lucrurile, dar fiecare metoda difera de la copil la copil.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Poti incerca sa ii dai intai mancare si poate ceva de baut, sa ii faci mai multe activitati interesante incat sa nu i se mai duca gandul la san. Sa stai mai imbracata incat sa nu aibe acces usor la san. Inainte de somn poti incerca sa alaptezi in alta camera fara sa lasi copilul sa adoarma si apoi sa mergi in camera unde doarme si sa ii spui ca ii mai dai sa suga atunci cand se trezeste si in rest sa linistesti copilul cu povesti, cantece, tinut in brate, etc. Poti chiar sa incerci si sa ii spui ca in curand vrei sa renuntati la relatia asta de alaptare si eu zic ca atunci cand copilul se va simti pregatit sa renunte, va renunta daca tu iei initiativa. Cand nu sunt pregatiti insista mai mult, plang, se opun cu putere. Eu am ales sa astept pana a vrut fetita sa nu mai suga. Unicef oricum recomanda sa alaptam pana la 2 ani sau daca e posibil si mai mult. Asa ca la 1 an si putin nu mi se pare nicio graba cu intarcatul. Mai ales ca vine si iarna si vor incepe racelile si bolile mai dese.
    Succes in ceea ce iti propui!

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    Citat Postat de cristela1 Vezi mesajul
    asta e un subiect sensibil si pentru mine.Fetita mea se trezeste de minim 3-4 ori pe noapte.Daca am incercat sa "o ignor",s-a trezit de tot din somn si a inceput sa planga din ce in ce mai tare.Nu vad cum as putea sa ii scot progresiv mesele.Ar plange pana la urmatoarea masa.Plus ca intarcarea ar dura 1-2 luni,timp in care nu ar face decat sa se chinuie.Metoda asta cu scosul meselor pe rand,cred ca se aplica la copii care nu se trezesc asa des peste noapte....
    asa este si la mine.noaptea este problema mare. tot asa se trezeste,iar la dureri de dinti se trezeste si din ora in ora....o sa vad ce fac....greu de decis cand o sa o fac....trebuie sa ne incarcam cu multa multa energie si rabdare

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Of, am citit cu interes raspunsurile, pentru ca si eu ma pregatesc (macar sufleteste) sa-mi intarc fetita.Cred ca e o perioada grea si delicata si pentru mama si pentru copil!

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    Am ales sa mai astept cateva luni.Acum nu stiu daca fac mai mult rau decat bine(ma refer strict la baiat si la cum o sa reactioneze el mai ales ca trage de mine si zice titi si in somn) dar pt ca am citit ca inca mai ia din lapte o gramada o sa mai aman intarcatul.Si ca nu cred ca sunt nici eu pregatita sufleteste :)

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Ma bucur de decizia pe care ai luat-o!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari