Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

CONCURS: Castiga 'Lingurite vesele' pentru copilul tau!

Copilul.ro si Handmade by Izabela te invita la concurs!

Transforma mesele copilului tau intr-o joaca! Linguritele vesele, canile si bolurile Handmade by Izabela te vor ajuta sa-i starnesti curiozitatea micutului tau si, totodata, apetitul pentru mancare! Decorate manual in functie de preferintele celui mic, seturile din colectia “Linguritele vesele” Handmade by Izabela sunt usor de manevrat (fiind de melamina) si, in acelasi timp, vor avea efectul scontat! Garantat!

Ce trebuie sa faci?

Impartaseste-ne o reteta pe care o prepari pentru bebelusul tau, mentionand si varsta la care i-ai introdus-o in meniu.

Premii:

Un premiu constand intr-un set format din lingurita, cana si bol melamina personalizate dupa preferintele castigatorului;

Un premiu constand intr-un set format din lingurita si cana melamina personalizate dupa preferintele castigatorului.

Conditie de participare:

Da Like si Share pe Facebook paginii Handmade by Izabela | Facebook.

Perioada de participare:

14 - 28 septembrie 2012

Desemnarea castigatorilor se va face prin tragere la sorti.

Handmade by Izabela ofera, pe langa gama dedicata copiilor, bijuterii, brelocuri, magneti de frigider, marturii pentru nunti si botezuri, cadouri personalizate – toate lucrate manual, cu multa pasiune si migala.

Handmade by Izabela – culoare. pasiune. handmade.

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Sunt multe mincaruri.Spanac cu carne de curcan de la 9 luni jumate ii dau.Pun putin ulei de masline,putina ceapa tocata marunt si spanac portionat(congelat).Adaug bulion si separat fierb carne curcan ,adaug carnita peste spanac si mai dau nitel in clocot.

Floricica Nou Venita munteanumariana_1's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2011
    Postari in forum
    23
    o reteta preferata a baietelului meu este budinca cu cartofi si peste. i-am introdus-o pe la 10 luni si de atunci o mananca mereu cu pofta.
    este simpla: se fierb cartofii si se fac piure cu unt si lapte si un praf de sare. se prajeste de preferat pe gratar file de peste. intr-un vas yena uns cu putin unt se pune un strat subtire de piure, unul de peste faramitat si iar unul de piure. deasupra un ou batut si se da totul la cuptor la rumenit.
    simplu, gustos, sanatos

Floricica Nou Venita manix's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2008
    Postari in forum
    9
    Orez cu mere coapte

-orez,
    -mere coapte – 2

Se pune apa la fiert cu o lingurita de zahar. Se pun cele doua mere la cuptor intr-o tava, la foc potrivit.
    Dupa ce s-au copt se decojesc si se paseaza miezul. Apoi se amesteca cu orezul scurs de apa.

6-7 luni

Floricica Nou Venita anasv's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2012
    Postari in forum
    51
    Fetita mea (care acum are 1 an si jumatate) mananca cu mare pofta ciorbita, facuta in mod traditional, cu multe zarzavaturi, ardei, cartofi, carne de pui, acrita cu putin bors, este delicioasa si miroase foarte bine, si contine si multe vitamine.
    Am inceput sa ii dau acest fel de ciorbita putin dupa 1 an (inainte ii dadeam piure din broccoli, cartof, morcov, dovlecel, carne de pui).

Floricica Nou Venita abalaseigina's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.07.2012
    Postari in forum
    4
    Una din retetele preferate ale baietelului meu este piureul de cartofi cu spanac si ficatel. Se curata si fierb cartofii, separat fierbem si ficatelul si spanacul. Se scurg de apa, se mixeaza si se aduaga si putin unt si un strop de sare. Rapid de facut si foarte sanatos. Nu mai retin exact varsta la care am inceput sa-i dau, cred ca in jur de 11 luni, 1 an...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Rebeca, a fost mereu fan orez(sub toate formele) insa pilaful cu gaina de tara,este favoritul ei...Reteta ar fi cam asa:
    1 pulpita sau piept de gaina de tara
    1 morcovel proaspat de preferat))
    1 telina
    1 cescuta de ulei
    patrunjel
    2 cescute de orez sau 1 cana
    Se fierbe bine carnea((ca pt piftie) cand intra furculita in ea se pune morcovul si telina si se lasa la fiert.Apoi se strecoara zeama -sa nu fi cazut vre-o aschie de os si in zeama se pune orezul si putina sare..eu pun si putin ulei sa iasa mai gras mai ales dc folosesc piept de gaina.Separat pisez telina si morcovul si cand e aproape gata pilaful pun pasta si amestec bine apoi pun carnita taiata mic ...presar patrunjel verde si gata...o nebunie.
    Poate fi dat de la 10 luni desii eu i-am dat mult mai devreme in incercarea disperata de a manca ceva,a fost fff mofturoasa la mancare..si inca este((((
    Modificata de cryssa; 14.09.2012 la 19:45:13.

Floricica Nou Venita eldo's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2012
    Postari in forum
    1
    O reteta buna pe care i-o dau fetitei mele este mar copt cu branzica. tai un mar in jumatate, curat cotorul ala din interior, apoi pun marul la cuptor cam 30 min. dupa ce il scot il las sa se raceasca un pic, apoi scot miezul, il pasez si amestec cu branzica. am inceput sa ii dau de la 7-8 luni. de la 8-9 luni uneori inlocuiesc marul copt cu banana pasata.o alta reteta asemanatoare pe care am incercat-o si care se pregateste asemanator: orez fiert cu mar copt si banana.
    pofta mare!

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    PEntru ca celui mare nu-i prea plac fructele, chiar si acum ii dau pasta de mere cu biscuiti si de fiecare data incerc sa o fac cat mai haioasa. Sigur, niciodata nu-i spun ca ii dau mar cu biscuite, ci inghetata de mere cu cereale :).cand avea daor 8 luni, i-am facut chiar un tortulet asezat pe o farfuriora micuta: un strat de pasta de mere cu biscuiti, un strat de branzica, un strat de pasta si tot asa...si deasupra l-am ornat cu biscuiti. Ce uimit a fost! Sigur, a papat tot!
    Da, si o poza cu inghetata noastra de mere cu cereale :) (daca nu sunt admise pozele, o vom sterge)
    Am dat like!!

Flp
    Flp este offline.
    Floricica Nou Venita Flp's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.07.2012
    Postari in forum
    2

Foarte interesant supperbe

Reteta pe care o fac bebicai mele si o adora este mar fiert cu scortisoara,merele se curata si se tau cubulete si se fierb cam 15 min.apoi se piseaza si se adauga scortisoara . Am introduso la varsta de 7 luni.

Floricica Nou Venita crisgeo's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2012
    Postari in forum
    1

Crochete de curcan

Eu i-am facut fetitei mele dupa varsta de 7 luni.

Ingrediente :

- 20 g de carnita de curcan (piept sau pulpa)

- 1 lingurita de patrunjel tocat,

- 1 lingurita de faine de porumb

- 1 lingurita de ulei de masline

Preparare:

1. Toci carnea foarte fin.

2. Adaugi patrunjelul si sarea.

3. Din aceasta compozitie faci doua crochete.

4. Le treci prin faina.

5. Incalzesti cuptorul.

6. Pui crochetele intr-o tava in uleiul de masline si le lasi sa se coaca timp de 30 de minute.
    Durata de preparare este de 20 de minute.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari