Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    buna seara, fetelor!

nu mai e mult si bebe al meu va implini un an. ma gandesc ca ar cam fi cazul sa se schimbe ceva in alimentatia lui. noi mergem inca pe 5 mese. dimineatza si seara lapte, la ora 10 fructe cu biscuiti sau cereale, la pranz mancarica gatita in casa iar dupa amiaza pe la 6 lactate (iaurt, branza...)

sunt intr-o ceatza totala in ceea ce priveste schimbarile pe care ar trebui sa le fac. voi cum ati procedat? ce alimente avem voie sa dam copiilor incepand cu aceasta varsta?

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Cris,eu inca ii dau aceleasi mese ca si tine...am avut o perioada cand nu incapeau decat 4(somn la greu dupa 1 an, zi sau noapte) si eram stresata ...mai ales ca era certat rau cu laptele.
    Consider ca trebuie sa manance intr-o zi legume diverse,carne,fructe,lactate(iaurt,branza),cereale plus lapte si este suficient pentru el.
    Dr. mi-a zis si acum sa nu ma grabesc ca are timp sa manance de toate!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga Cris,

Felicitari pentru Bogdan pentru ca nu mai e mult si face un anisor, ce sa mai... de acum e baiat mare .
    In cadrul acestui topic de alimentatie, exista deja un subiect in care se discuta despre meniul copilului de un an, Meniul zilnic al copilului de peste 1 an asa ca te invit sa potezi acolo si sa arunci si o privire pt ca vei gasi cu siguranta informatiile de care ai nevoie.

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    gabitzza, multumesc pt intelegere.

as vrea ca acest topic sa fie cumva ca o continuare a celui de la bebelusi "diversificarea". chiar dak prea multe modificari nu facem in timp scurt totusi varsta de un an reprezinta un prag. odata cu implinirea acestei varste avem mai multa libertate in ceea ce priveste alimentatia copilului dar asta nu inseamna ca putem sa-i introducem tot deodata.
    tocmai de accea am deschis acest topic pt a cere sfatul mamicilor mai experimentate. astept parerile voastre. va multumesc

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    asa e, cristina, nu tre sa ne grabim, e timp pt toate dar totusi ma gandesc cat timp batem pasul pe loc? oare dak tragem prea mult de timp nu riscam sa ne trezim ca se obisnuieste asa si altceva nu o sa vrea sa manance?

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Cris, eu am pastrat in mare schema de alimentatie pe care Matei o avea inainte de a implini un an si incerc sa ii dau zilnic produse cat mai variate din cele patru categorii - branzeturi (lactate), legume, carne, fructe... mai nou, eu ii dau lui Matei cate putin si din mancarea noastra (evident am grija ce anume ii dau)... de exemplu, ii dau ciorbe, supe, pilaf, snitel de pui (indepartez crusta), lapte cu macaroane, o data i-am dat si ou fiert (intreg) si i-a placut... in fine, incerc sa il feresc de mancarurile prea condimentate, de cartofi pai, de dulciuri, de sucuri din comert (mai bine ii fac eu in casa)...

pana acum Matei a reactionat foarte bine la schimbari si nu a avut probleme cu scaunul sau dureri de burtica...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu i-am dat cam detoate. dimineata ii dau cereale cu lapte de care papam si noi si le-a acceptat cu placere.de obicei papa ce papam si noi cu exceptia cand papam mai picant sau pizza. in rest Tia a papat ca si noi.dar te putin.

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    la micul dejun ma gandeam ca ar fi cazul sa-i mai dau si altceva in afara de fructe. de-acum fructe poate manca si in timpul zilei nu mai e nevoie sa-i fac obisnuitul piure. insa nu stiu ce as putea sa-i dau astfel incat sa nu dau peste cap masa de la ora 18

ati inceput sa le dati mezeluri? dak da, ce?
    branza tot in casa faceti? eu de cateva sapt am cumparat cas dulce de vaci. lui ii place. ii tai cubulete si mananca singur.

iar dupa amiaza, de obicei ii dadeam iaurt cu fructe sau branza sau cereale dar cred ca i s-a acrit saracutzul in fiecare zi de acelasi lucru. singura masa care variaza de la o zi la alta e cea de pranz. din acest motiv evit sa-i dau 2 zile la rand aceeasi mancare.

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    criss eu zic sa te feresti de mezeluri deocamdata, sunt facute din tot felul de "minuni", chiar si cele speciale pt copii si chiar si cele mai scumpe care zicem ca sunt mai de calitate...
    eu mezeluri i am dat la timeea aproape de 2 ani.
    am lucrat cu mezelurile si stiu ce vorbesc
    eu i am dat la timeea de la 1 an papa de la noi, pt ca nu papam condimentat sau cu prajeli sau rantas ca sotul are probl cu stomacu, asa fac acum si cu timo , cam de 2 sapt ii dau papa de la noi, separat ii mai fac un peste la cuptor sau ceva mancarica cu piept de pui daca noi papam ceva de porc

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cris, poti sa ii dai cereale,gris cu lapte nu exagerat,ochiri,oua batute,
    eu mezeluri nu prea ii dau tiei.eu le mananc sandvish si ii mai fac si ei dar mai rar.
    poti sa ii mai dai painica cu unt, prajita sau neparjita.
    unt de arahide daca ii place..

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Si eu tot cam asa am pastrat schema de dinainte de un an... Dimineata mananca lapte, apoi iaurt, la pranz mancare gatita (legume si carne), dupa-amiaza fructe cu cereale si apoi iar lapte. Le variez insa destul de mult si fructele, si mancarea gatita. La pranz, de exemplu, le-am dat si spanac, si pui cu pilaf, si mamaliga cu branza etc... Cam ce mananca si un om mare (nu "ce mancam noi", ca as nenoroci copiii... sotul meu, cel putin, e de groaza, singura "planta" pe care o mananca e cartoful).

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari