Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Echitatia de la 2 ani...??

Rebeca mea a fost mereu inebunita dupa cai...cai nu ponei cum vedea un cal era fericirea ei hop calare....si asa vazandu i pasiunea am hotarat sa o dam la echitatie la prima sedinta..na instructorul sa socializeze cu ea sa i arate calul dar ea nimic doar hopa sus zicea asa ca instr a vrut sa se suie cu ea dar ea a inceput sa tipe ca fetita doar nenea nu ...instr a spus hay sa vedem dar sa stiti ca e prea mica pt echhitatie si nu o pot inscrie dar o las putin pe sa ..zis si facut a urcat o si ea dieeeeee si tinea de capastru si dai...si a plecat cu calul inst a spus oawww nu am mai vazut asa ceva se tine ff bine stie exact cand sa loveasca si cum sa tina fraiele e un talent inascut si a acceptat o in final si asa de 6 luni face echitatie acum a ajuns la sarituri peste gardulete de jumate de metru are costum si bici si e fff incantata acum intrebarea oare ii face bine acest sport? mie frica sa nu pateasca ceva mentionez ca merge singura in galop deci...instructorul zice ca are mare incredere in ea si ca e una cu calul si e pacat sa nu mai duc...ca asa talent e fff rar..si il cred ca am vazut o plus ca nu platesc sedintele ca ma trimis cineva deci nu zice asa sa mi ia banii...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Felicitari pentru talent si pentru curaj! Echitatia este totusi un sport periculos, eu nu as avea curajul sa o dau asa mica la echitatie si mai ales la sarituri. Dar eu sunt si mai panicoasa de fel...

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Felicitari pentru talent si pentru curaj! Echitatia este totusi un sport periculos, eu nu as avea curajul sa o dau asa mica la echitatie si mai ales la sarituri. Dar eu sunt si mai panicoasa de fel...
    Buna,
    echitatia este un sport ...ce la varste fragede este periculoasa...Fetita mea cea mare (5 ani), calareste, in sensul ca mergem 1 data pe saptamana si face 30 minute...mai exact cateva ture...la noi in Timisoara, antreneaza copii de la 6 ani in sus!Cea mica (2 ani), iubeste foarte tare caluti...insa nu a vrut sa stea nici in sa...:)...In Italia, nu ne-a lasat nici macar sa facem ture (ma refer la fetita mare), asa ca am urmarit caluti si i-am vizitat la boxe, doar pe copii de peste 6 ani ii accepta in clubul de echitatie!
    Nu stiu cum este in alte parti, insa pe unde am mers eu...nici vorba de echitatie de la 2 ani, ca mamica, nici nu va recomand - daca imi permiteti!
    Multa sanatate!

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Rebeca mea a fost mereu inebunita dupa cai...cai nu ponei cum vedea un cal era fericirea ei hop calare....si asa vazandu i pasiunea am hotarat sa o dam la echitatie la prima sedinta..na instructorul sa socializeze cu ea sa i arate calul dar ea nimic doar hopa sus zicea asa ca instr a vrut sa se suie cu ea dar ea a inceput sa tipe ca fetita doar nenea nu ...instr a spus hay sa vedem dar sa stiti ca e prea mica pt echhitatie si nu o pot inscrie dar o las putin pe sa ..zis si facut a urcat o si ea dieeeeee si tinea de capastru si dai...si a plecat cu calul inst a spus oawww nu am mai vazut asa ceva se tine ff bine stie exact cand sa loveasca si cum sa tina fraiele e un talent inascut si a acceptat o in final si asa de 6 luni face echitatie acum a ajuns la sarituri peste gardulete de jumate de metru are costum si bici si e fff incantata acum intrebarea oare ii face bine acest sport? mie frica sa nu pateasca ceva mentionez ca merge singura in galop deci...instructorul zice ca are mare incredere in ea si ca e una cu calul si e pacat sa nu mai duc...ca asa talent e fff rar..si il cred ca am vazut o plus ca nu platesc sedintele ca ma trimis cineva deci nu zice asa sa mi ia banii...
    Excelent, poate devine o mica campioana in viitor...daca antrenorul considera ca este in regula si isi asuma responsabilitatea...nu vreau sa va speri, insa o clipa de neatentie a fetitei, o sperietura pe care o poate suferi calul...nici nu vreau sa ma gandesc, eu sunt panicoasa...mie mi-ar fi teama!Insa fiecare decide ceea ce doreste si e mai bine pentru puitului ei, eu va doresc numai bine si multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari