Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597

Vindecare dupa pneumonie

Cam in cat timp s-au vindecat copiii vostri de pneumonie(cei care au avut, bineinteles)?
    Copilul meu a inceput tratamentul miercurea trecuta, Cefort injectabil + alte siropele, initial a avut de facut 10 injectii, insa ieri, la sfarsitul tratamentului,la control, doctorita i-a mai dat inca 4 injectii(pana maine are de facut).Nu tuseste decat de 4-5 ori pe zi, dar e o tuse productiva urata,care se aude la plamani in timpul ascultarii cu stetoscopul. Ieri ni s-a spus ca e pneumonie astmatiforma(stiam ca exista bronsita astmatiforma,de pneumonie nu am auzit, probabil gresesc eu)dupa ce initial ni s-a pus diagnosticul de pneumonie interstitiala(de catre un alt medic). De ieri i s-a adaugat la tratament Prednison si Salbutamol(pe langa Fluimucilul pe care il lua si injectiile)+ produse pt nas.
    Mentionez ca a inceput sa aiba simptome acum o saptamana jumatate(a inceput cu febra, secretii nazale, tuse, apetit scazut) si tot atunci am inceput sa ii dau Klacid(la sfatul medicului fiindca cu o saptamana in urma avusese o raceala).Insa dupa 5 zile de Klacid febra a aparut iar si simptomele s-au agravat. Cand i-am facut analizele avea 16.000 de leucocite, ceea ce indica clar o infectie mare. Ieri, dupa 5 zile de tratament injectabil ii scazusera la 11.000 .Acum tuseste rar dupa cum am mai spus, febra nu mai face din a 3-a zi de tratament. Stiu ca probabil va urma un tratament cu alte antibiotice(sirop), insa ma intereseaza sa stiu cam in cat timp se vindeca complet?
    Multumesc!
    Modificata de qwer1; 20.03.2012 la 16:20:18.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Cam in cat timp s-au vindecat copiii vostri de pneumonie(cei care au avut, bineinteles)?
    Copilul meu a inceput tratamentul miercurea trecuta, Cefort injectabil + alte siropele, initial a avut de facut 10 injectii, insa ieri, la sfarsitul tratamentului,la control, doctorita i-a mai dat inca 4 injectii(pana maine are de facut).Nu tuseste decat de 4-5 ori pe zi, dar e o tuse productiva urata,care se aude la plamani in timpul ascultarii cu stetoscopul. Ieri ni s-a spus ca e pneumonie astmatiforma(stiam ca exista bronsita astmatiforma,de pneumonie nu am auzit, probabil gresesc eu)dupa ce initial ni s-a pus diagnosticul de pneumonie interstitiala(de catre un alt medic). De ieri i s-a adaugat la tratament Prednison si Salbutamol(pe langa Fluimucilul pe care il lua si injectiile)+ produse pt nas.
    Mentionez ca a inceput sa aiba simptome acum o saptamana jumatate(a inceput cu febra, secretii nazale, tuse, apetit scazut) si tot atunci am inceput sa ii dau Klacid(la sfatul medicului fiindca cu o saptamana in urma avusese o raceala).Insa dupa 5 zile de Klacid febra a aparut iar si simptomele s-au agravat. Cand i-am facut analizele avea 16.000 de leucocite, ceea ce indica clar o infectie mare. Ieri, dupa 5 zile de tratament injectabil ii scazusera la 11.000 .Acum tuseste rar dupa cum am mai spus, febra nu mai face din a 3-a zi de tratament. Stiu ca probabil va urma un tratament cu alte antibiotice(sirop), insa ma intereseaza sa stiu cam in cat timp se vindeca complet?
    Multumesc!
    Doamne saracutul,dar cum a ajuns sa raceasca asa rau?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    maria sa stii ca un copil care alearga si trage aer rece si poate cere apa si bea,poate face pneumonie f usor.fetita mea in octombrie a avut pneumonie si a fost internata.azi a tusit si maine neam internat.a durat 5 zile de gentamicina injectabila+aerosoli.cand am ajuns cu ea acasa mai tusea f putin.cred ca amai durat vreo 2-3zile,timp in xcare iam dat fluimucil ca asa mi sa zis de la spital.apoi ii trecuse.eu iam dat la recomandarea doctorei vitamina c pentru a se reface si un sirop care imi scapa numele acum dar o sa imi aduc aminte,un sirop special pt copii in convalescenta si cu imunitatea scazuta.in fine dupa astea nu a mai racit fata deloc din oct ,asa ca siropul a facut minuni.era sirop medicamentos nu din plante

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    madasabi, daca iti amintesti denumirea siropului, te rog sa mi-o spui si mie. El de cand a inceput gradinita, din toamna, imi raceste destul de des(el care un an intreg inainte de gradinita nu a racit deloc, nici macar o data). A luat de acolo toti microbii posibili si imposibili. Greseala e a parintilor si a educatoarei care le permite copiilor sa vina la gradi oricat de raciti ar fi.(la serbarea de 8 martie mi-a spus o mama ca fetita ei avea 40 temperatura...si era printre copii...am crezut ca fac infact cand am auzit-o cu ce se "lauda"). A doua zi copilul meu era praf...sa ma mai intreb de unde a luat bacteriile si virusii?!
    Multumesc pt raspunsuri, sper sa nu ne mai dea injectii fiindca Cefortul e tare dureros, printre cele mai dureroase din cate am auzit si saracul e traumatizat. (ca o paranteza, aseara la ora 8 jumatate cand trebuia sa ajunga asistenta din clipa in clipa sa ii faca injectia imi spune :"nu vine tanti acuma, diseara vine. Acuma-i ziua afara". Mai are rost sa spun ca era noaptea de mult si stia clar ca urmeaza sa vina dar incerca sa se consoleze singur..?)
    Modificata de qwer1; 21.03.2012 la 08:27:50.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    de atunci caut denumirea,VIUSID.deci asta impreuna cu vitamina c cu propolis nea ajutat,de nu am racit deloc.si noi suntem mai multi in casa,si toti am fost raciti,iar ea nu a avut nimik.e o sticluta de 100ml ,52lei,parca.mie mia ajuns 20zile,parca asa tin minte.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    dar sa stii ca fetita mea nu e la gradi,iar acolo am auzit ca e normal sa raceasca.orice iai da sa nu ii dai bronhovaxon.de 2 ori i lam dat si imediat dupa administrare mia facut pneumonie,si bronsita.trebuie sa intrebi doctorul legat de viusid cat timp poti sa il dai.mie mi la dat doar o luna pentru ca nu e in colectivitate,si ea merge mai mult pe faptul ca copii isi fac imunitate singuri.

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Multumesc frumos! Am sa-i cumpar, daca spui ca a ajutat asa mult. El e cu imunitatea la pamant, dupa atatea raceli nici nu ma mai mir..

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pai a ajutat,tinand cont ca nu a racit deloc,si toata iarna am scoso si 2 ore pe -15grade.in fiecare zi am scoso,nu conta ca era frig.plus ca eu am fost racita rau cu febra,muci si tot tacamul.si am dormit nas in nas cu ea,ca doarme cu noi in pat,si ma ia de gat cand doarme,si ea nu a racit deloc.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Si noi am tot tras cu pneumoniile repetate.In 2 luni 2 pneumonii...prima cu spitalizare 1 saptamana,iar a doua am tratat-o acasa cu branula in mana si mergeam la 12 ore sa-i faca tratamentul. E tare greu, eram deja intr-o situatie disperata.Pneumonia a fost interstitiala si tratata cu axetine si cortizon intravenos plus aerosoli cu flixotide si ventoline de 3 ori pe zi.Pt tuse mi-a dat robitusin. A urmat tratament cu pufuri inca 2 luni dimineata si seara(flixotide), singulair si antihistaminice,xyzal si aerius. Am incercat pt intarirea sistemului imunitar o multime de produse fara niciun efect.Acum suntem pe colostrum cu probiotice si vad ca e ok si i-am facut si vaccinul prevenar 13.De atunci a mai racit doar 1 data insa nu am mai facut pneumonie cum se intampla aproape de fiecare data cand racea.
    Imunitatea o va avea scazuta o periada dupa ce se va vindeca, cel mai bine este sa-l tii acasa o perioada si sa nu-l duci la gradi.Cauta un pneumolog bun cu care sa tii legatura...eu acum de fiecare data cand raceste ma duc direct la pneumolog.Daca esti din bucuresti ti-o recomand pe dr Ionescu Marcela de la Budimex sau Medlife Unirii. Noi la ea mergem si suntem multumiti.

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Multumesc frumos pt raspuns. Nu suntem din Bucuresti, am mers la pediatru pt tratament. Si lui i-a pus branula initial, insa i-a putut face intravenos doar de 2 ori fiindca se miscase branula in timpul noptii si il durea groaznic cand incerca asistenta sa bage serul.Asa ca a fost nevoit sa faca restul tratamentului(12 injectii cate mai ramasesera) intramuscular fiindca el fiind foarte neastamparat nu reusea sa lase branula la locul ei.
    Acum are 8 zile de la debutul pneumoniei si inca ii mai curge nasul (folosim Sterimar si Colargol) si tusea e tot productiva. Ieri la consultatie ni s-a spus ca inca se mai aude ceva la plamanul drept dar mai putin decat cu 2 zile in urma si ne-a dat in continuare Azitrox antibiotic. La gradi intentionez sa il duc abia dupa vacanta de Paste, pana atunci nici gand, chiar azi am anuntat educatoarea.Dupa ce terminam cu tratamentul pt a vindeca complet pneumonia voi incepe sa-i dau ceva pt imunitate. Tusea in cazul vostru cat a durat dupa vindecarea pneumoniei?Au mai ramas copiii cu tuse chiar si dupa ce la plamani era totul ok?

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    madasabi cum tea ajutat VIUSID?stiam ca e un medicament destul de controversat pt copii.
    eu vreau sai dau pt apetit......dar de aici nu mil va da niciodata.....

scuze of toppic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari