Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Epidemie de varicela?

Fetelor, de dimineata cand am lasat-o pe Irinuca la cresa mi-au spus ca sunt foarte multi copii bolnavi de varicela si ca lipsesc. Ea era cam intoarsa de dimineata, de ieri a inceput sa ii curga si nasul si ne-am inteles mai greu de dimineata pentru ca era cam maraita. Cand am ajuns la birou am aflat si de o colega care acum la aproape 30 de ani a facut varicela. Voi stiti ceva? In cercurile voastre de cunostinte sunt cazuri de varicela?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Da, am auzit de multe cazuri de varicela...si la copii, si la adulti. Cunosc o mamica de aici, din comunitatea copilul.ro, care s-a "procopsit" cu varicela...

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    daaa..eu sunt acea mamica care a luat varicela de la fetitele lor...

la noi primul caz de varicela la gradinita a aparut in luna februarie. fetele mele in luna martie s-au ales cu scarlatina,ce a trebuit sa fie tratata in spital (horror sa stai cu 2 copii mici internata intr-un spital,sa dormim in acelasi pat,iar ele cu perfuzii si analize peste analize).dupa aceasta scarlatina,la 2 saptamani fetita cea mare a facut varicela,la 14 zile dupa ea am urmat eu si imediat dupa mine si fiica cea mica...iar in tot acest timp copiii din gradinita lipseau unul cate unul din aceasta cauza,pana si una dintre doamnele educatoare a facut care are 27 ani.

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    wow, dar ce primavara plina ati avut! Imi pare rau sa aud asta, bine ca sunteti bine acum, ca doar v-am vazut sambata si erati frumoase si sanatoase toate trei! Sper sa nu urmeze nimic si la noi, cea mare a facut varicela chiar de revelion si cea mica a fost ok, desi a fost destul de expusa, poate scapa si de data aceasta!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Prietena mea cea mai buna a facut varicela acum 1 saptamana si ea stia ca a facut si-n copilarie. Copilul ei a luat de la scoala si s-a molipsit si ea. Imi povestea ca mai are o colega de serviciu in aceeasi situatie.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    ce primavara plina de neplaceri mikiss! Bine ca s-a terminat totul!

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    daaa...am trecut si de perioadele astea neplacute. Multumim lui Dumnezeu ca acum suntem bine,sanatoase si voioase...fetele au toata vara acum la dispozitie sa se joace si sa se plimbe...

Va doresc multa sanatate pavalina, poate reusiti sa nu faceti nici acum, e groaznica varicela,cel putin la mine asa a fost...

sadia
    Guest
    Mikiss dar de ce a-ti stat in spital cu scarlatina?Si noi am avut dar a luat 10 zile antibiotic si gata....de ce perfuzii?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    inca un bebe cu varicela, si cred ca si eu voi face...de ieri am observat ca avea ceva baietelul meu, si azi de dimineata am vazut primul val...:(((....desi este acasa de 2 sapt se pare ca l-a luat tot d la cresa...caci pe langa bloc nu a fost nimeni cu varicela..in familie nimeni...cel mai probabil de acolo....acum astept primele semne si la mine:(((Daaaa....este epidemie de varicela din nefericire

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari