Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821

Constanta Nascutzy, oftalmolog- pareri

Salut. O sa fie cam lunga povestea, dar e necesar pt a ma intelege...
    La 7 ani m-a dus mama la oftalmolog. Citesc de la 4 ani juma'te si la 7 apropiam cartea de ochi. Prima dr a zis ca am glaucom la stg. A doua dr a zis ca n-am, ci doar un nerv opric mai lenes si fara exe as puta orbi la maturitate. Basca un 0,5 cu cilindru (adica si concav si convex, - si +). N-am purtat ochelarii, dar am facut in sila,asa, exercitiul cu "acopera-ti un ochi sa-ti folosesti muschii". Am ajuns la facultate. In anul 2 aveam 0.75 OD si 1.75 OS. Cand sa-mi faca proba, i-am zis dr ca "nu-mi mareste litera" si dr mi-a explicat ca un ochelar NU tre sa mareasca ci doar sa "clarifice" imaginea. Ca din cauza maritului, oamenii poarta ochelari cu dioptrii din ce in ce mai mari- se lenevesc muschii si nervii optici. Amenintata de "grav" la ochiul stang mi-a zis ca fac exe cu acoperitul. Am facut aproape mereu. Dupa 6 luni cand m-am dus la control imi scazusera dioptriile la 0.5... Dr a zis ca "asa e si normal". Si in ziua de azi fac o data pe an exercitiile si nu port ochelari. Asta eu.

Am dus-o pe fii-mea la oftalmo, la primul control. Nici nu stiam cine-i dr. Pur si sp am dus-o unde era mai aproape de casa, la Emilia Irza. Am nimerit la dr Cta Nascutzy.
    Nu zic c-am stat o ora juma'te la coada, pt ca Ana era sg copil mai "ok" (fara ciubucele firesti ale dr.. ca eu nu "prestez"). La ctrl Ana n-a vazut ultimul rand (eu il vedeam, usor incetzosat (ceata e de la cilindru) dar vedeam. Dr zice "nu stim sigur daca e din neatentie sau ca nu vede. Aici n-am dioptron. Te trimit la o clinica, pt ca tot ai azi gratuitate in baza biletului de trimitere" M-am dus. N-am vazut biletul cu ce "a iesit la dioptron", pt ca il muta dr de parca as fi vrut sa-l fur sau ceva (fosta purtatoare de ochelari stiu sa citesc un "d-ala")! Am asteptat sa-mi zica rezultatul. Vb la tel cu Cta Nascutzy care imi zice ca Ana nu are ceva grav, ca se poate corecta in cateva luni de purtat ochelari. Gandesc: Hai, sa moara Bibi! M-ai vazut o data si decizi ca fi-mea are nevoie de ochelari si din acest magazin? Scrie cumva "prost" pe fatza mea? Dr zice: "doamna, sa nu ii luati copilului lentile chinezesti, ca asa mai bine nu-i faceti!"+bla-bla. Ok. Inchid si o intreb pe cea care o pusese la dioptron, care tocmai se pregatea sa imi zica de ochelari ca poate se corecteaza in 6 luni: In primul rand vreau sa stiu ce dioptrii are copilul. Imi zice 0.75. Hmm, zic, cam mult. Cu cilindru sau fara? Imi raspunde: Pai da, cu cilindru de 0.5. (deja vedeam o lentila groasa, ca pe mine m-a terminat nervos cilindrul asta). Ma duce la colega ei, care tocmai incepea sa prezinte rame si lentile. Am ramas un pic pe ganduri cand am auzit "decat sa ii luati lentile chinezesti mai bine nu ii faceti"... Gata mi s-a pus pata. ZIc "Stiti, este primul control oftalmologic al copilului, asa ca va rog sa imi dati documentatia, pt ca as vrea sa cer o a doua parere." Tipa zice: "desigur, dar e bine sa stiti ca noi suntem specializati in copii si... uitati acesta este biletelul dvs. Nu mi-a dat foaia cu rezultatul dioptronului. Adica, daca vreau second opinion tre sa mai supun o data copilul la midriaza fortzata.. Nu mi s-a parut corect.
    Asadar: Voi ce stiti despre tanti asta?
    Sunt nebuna ca-s reticenta?
    Cunoasteti vreun oftalmolog care sa NU doreasca pt copii sa fie "ochelaristi"?
    Ca pt copii mai mari si adulti Dr Curca e "baza". Daca mie nu mi s-a atrofiat nervul optic desi are toate sansele...

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Eu nu am avut ocazia personal sa o cunosc,dar stiu de ea de la cumnata-mea pt ca l-a operat pe cel mic de doua ori la ea.Cand s-a nascut a fost diagnosticat la ambii ochisori cu retinopatie intr-o forma avansata,astfel incat la 3 luni a avut prima operatie cu laser la ochisorul drept,apoi pe la 6 luni sau cam asa ceva a avut-o si pe a doua,ambele le-a avut cu dna Dr Nascuzty la spitalul Polizu...la spit Emilia Irza mergea periodic si merge si acum la controale,desi de multe ori dna dr i-a spus cumnatei mele ca nu o mai primeste aici ca o primeste doar la cabinetul particular...a dat banii la operatii si cateodata i-a dat si la cabinet,dar nu are asa posibilitati si i-a dat si ea cat a putut...acum baiatul are 2 ani si 4 luni si l-a ultimul control a spus ca nu ar mai fi probl si nici nu o sa aiba nevoie de ochelari,dar tot il cheama la controale...nu stiu ce sa spun de ea doar ca mie nu mi-a lasat o impresie prea buna....

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Multumesc. Din ce am citit pe net se zvoneste "e buna" dar nimeni nu spune "mie mi-a ajutat copilul", stii? De-asta am si postat intrebarea..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari