Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita karidia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2008
    Postari in forum
    12
    fetita mea de 5 ani are carii. stomatologul mi-a spus sa le las inpace pina schimba dintii. ce parere aveti?????

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    daca nu sunt dureroase poti astepta sa se schimbe, nu are rost sa o chinui si asa plombitele cad repede la copii.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Asa zic si eu daca nu are dureri nu are rost ca si asa mai are un pic si se schimba dintisorii.
    Important e ca la cei definitivi sa aveti grija sa se spele pe dinti des si sa cautati pasta de dinti adaptata.
    Apoi vorbeste si cu un stomatolog sau cu pediatrul daca tre sa-i dai fluor.

Floricica Nou Venita zsigaraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    41
    Si noi sintem cu cari inca de la 1 an jumate dentitie slaba si nu vrea sa manince fructe de loc pe linga asta nu vrea nici sucuri facute de noi asa ca dr a zis sa asteptam ca vor veni dintii permanenti si speram sa fie bine

Membru inregistrat la
    04.10.2008
    Postari in forum
    12
    multumesc pt sfatul vostru

Membru inregistrat la
    04.10.2008
    Postari in forum
    12
    ce faceti fetelor? nu am mai vorbit de mult!

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    am observat si eu la fetita mea 2 carii la 2 masele si se plange ca o dor..
    am cerut sfatul cuiva in domeniu si mi a zis sa merg sa le fac ca daca ajunge prea adanc caria o sa afecteze cresterea urmatoarelor mesele.am gas la noi in oras un stoma de copii special si sper sa o fac sa stea la tratament ca are frica mare de doctori.mi au spus ca au aparatura si solutii mai speciale fata de cele pt adulti..si plombe cu arome diferite, si le face si anestezie cu spray....
    fetita mea are 4 ani deci mai sunt 2-3 pana la caderea dintilor si de aia mi au spus sa merg sa le tratez mai ales ca sunt dureroase.

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    daca ti fost careva cu copii la stoma imi spuneti si mie cum au reactionat?ce le ati facut sa stea pe scaun la tratamente??eu am incercat sa ii explic ce urmeaza sa facem insa cum aude incepe sa planga ca nu vrea:(((

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    e cu Alexandrei i-am plombat pria maseluta la 2 ani jumatate ,am fost la stomatolog pt ca vazusem un punct negru la maseluta si am avut noroc ca astat cuminte pe scaun pana i-a polizat si a reusit sa-i curete si sai plombeze. apoi dupa 1an i-a cazut plomba si am fost sa-i plombeze din nou .Oricum am scapat de carii nu am mai avut probleme, chiar daca se schimba dintii caria ramine asa ca mai bine mergeti din timp la stomatolog.

Floricica Nou Venita coco_chanel's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2009
    Postari in forum
    2
    Buna!
    Sunt de profesie medic dentist ortodont si la randul meu mamica.Digutix are dreptate.Daca micutul are dinti de lapte cariati,nu trebuie asteptat pana se schimba,pentru ca afecteaza mugurele dintelui permanent.Mai ales in zilele noastre,mi se pare absurd ca unii medici sa mai considere inca asteptarea o solutie.Sanatatea orala este importanta inca de la o varsta frageda si controlul periodic va dicta buna eruptie a dintilor definitivi.

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    multumim pentru sfaturi, coco. problema este cu statul copiilor pe scaunul stomatologig pana la final. stiu din propria experienta ca nu este prea confortabil. aici vorbesc de experienta din copilarie cand i-am dat peste mana doctoritei de si-a frezat degetul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari