Buna tuturor mamicilor care au copiii in cresele/gradinitele de stat. As vrea sa va dau un sfat ffff important in leg cu ducerea copilului in colectivitate (la stat). In primul rand cereti permisiunea directiunii sa vizitati cresa/gradinita, bucataria, dormitorul, sala de lucru, cati copii sunt in grupa si mai ales baia, daca cei mici folosesc aceeai olita sau fiecare copil are oalita lui, cum si unde sunt dezinfectate olitele. Daca e permis sa se vina in colectivitate cu sticle sau biberoane sau tratament. Sa vedeti daca personalul e calificat pt a va ingriji copilul.

Eu am patit-o rau cu copila mea ce a mers in cresa timp de cateva luni ce s-a ales cu un microb tare urat de m-am chiunuit cu ea timp de o luna cu tratament ambulatoriu si apoi in spital si iar tratament ambulatoriu. Decurand am depistat un microb ce se numeste ENTEROBACTERIE. Daca nu e depistat la timp poate face ravagii in organismul copilului mai sensibil. Cautati mai multe inf. despre acest microb pe net.

Va sfatuiesc sa nu va lasati copilul sa se pupe cu alt copil, sa nu fie pupat de alti adulti in zona obrazului sau pe maini. Feritiva cat de mult posibil de nisipul din parcuri. Mai bine faceti plimbari mai lungi sau jucati-va voi cu el pt a nu se plictisi in parc. Nu stim ce microb are alt copil. Sunt copii ce pot avea tot felul de microbi dar sa fie doar purtatori. Fetita mea a suferit enorm din cauza acestui microb pt ca nu stiam de ce se imbolnaveste mereu si nu mai lua in greutate. A facut tot felul de analize in spital pt a-i depista aceste microb. La ea s-a manifestat cu mici raceli repetate cam la 2 luni, cu muculeti verzi fara a prezenta febra tuse sau stranut, bronsita sau pneumonie.

Doresc multa sanatate tuturor copiilor vostrii si voua pt a putea avea grija de ei cum trebuie.

Numai bine