Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Anemia la copii

Anemia feripriva la copii apare in general din cauza unei alimentatii necorespunzatoare. O a doua cauza mai poate consta intr-o absorbtie deficitara a fierului de catre organism.

Iata ce simptome poate prezenta copilul tau daca are anemie:

- se simte mereu slabit, oboseste mai repede decat ceilalti copii, nu poate tine pasul cu ceilalti

- are probleme de concentrare si are rezultate slabe la scoala

- are dureri de cap fara o cauza imediata, care revin la anumite perioade de timp

- pare mereu suparat si epuizat

- este palid, are buzele deschise la culoare sau, vinete sau cu crapaturi

- nu are pofta de mancare, cere mereu dulciuri

- oboseste in momentele in care face miscare, de aceea tinde mereu sa stea culcat sau asezat

- are o respiratie anevoioasa cand se duce la culcare sau chiar in momentele in care nu face un efort propriu-zis

- prezinta tahicardie (inima bate foarte repede)

- stari de lesin nejustificate

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Anemia la copii se trateaza in primul rand prin alimentatie. El va trebui sa consume proteine (carne rosie, ficat de pasare, galbenus de ou), precum si vitamine pe care organismul le preia din legume si fructe. De asemenea, iaurtul, patrunjelul sau nucile reprezinta alte elemente care lupta eficient impotriva anemiei.

Se poate ajunge si la tratament medicamentos in cazurile avansate, bazate pe acid folic si suplimente de fier.

Fetita mea a avut anemie feripriva dar am tratato cu picaturi de fier si corectarea alimentatiei.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Pt anemie este ff bun Cipcal si complex de B-uri...plus fier pt cel putin 3 luni...apoi repetat analizele atentie copilul cu anemie este fff agitat mananca putin si fff palid si saliveaza in exces....

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    Anemia la copii se trateaza in primul rand prin alimentatie. El va trebui sa consume proteine (carne rosie, ficat de pasare, galbenus de ou), precum si vitamine pe care organismul le preia din legume si fructe. De asemenea, iaurtul, patrunjelul sau nucile reprezinta alte elemente care lupta eficient impotriva anemiei.

Se poate ajunge si la tratament medicamentos in cazurile avansate, bazate pe acid folic si suplimente de fier.

Fetita mea a avut anemie feripriva dar am tratato cu picaturi de fier si corectarea alimentatiei.
    si a mea a avut anul trecut, in urma unor viroze repetate si complicate cu laringita si pneumonie interstitiala... ufff... nici nu vreau sa-mi amintesc, avea numai 8 luni, saraca... s-a tratat cu alimentatie corespunzatoare, nimic altceva. acum am vrut sa ii fac analizele si mi-a chinuit-o un ***** de asistent de am crezut ca ii dau una si il las lat acolo. 10 minute i-a umblat cu acul in mana, cautandu-i vena si nu putea. fata era vanata de plans, mana i s-a invinetit pana la umar dupa toata experienta... asa ca am lasat-o balta, inca e traumatizata, nici nu vroia sa intre in dispensar saptamana trecuta... semne de care vorbesti tu nu are, in afara de pofta de mancare care la ea variaza tare, uneori nu mananca aproape nimic, dupa aia are zile cand baga ca intr-un sac fara fund...dulciurile nu-i plac... nu stiu... mai las putin, poate uita...

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    si a mea a avut anul trecut, in urma unor viroze repetate si complicate cu laringita si pneumonie interstitiala... ufff... nici nu vreau sa-mi amintesc, avea numai 8 luni, saraca... s-a tratat cu alimentatie corespunzatoare, nimic altceva. acum am vrut sa ii fac analizele si mi-a chinuit-o un ***** de asistent de am crezut ca ii dau una si il las lat acolo. 10 minute i-a umblat cu acul in mana, cautandu-i vena si nu putea. fata era vanata de plans, mana i s-a invinetit pana la umar dupa toata experienta... asa ca am lasat-o balta, inca e traumatizata, nici nu vroia sa intre in dispensar saptamana trecuta... semne de care vorbesti tu nu are, in afara de pofta de mancare care la ea variaza tare, uneori nu mananca aproape nimic, dupa aia are zile cand baga ca intr-un sac fara fund...dulciurile nu-i plac... nu stiu... mai las putin, poate uita...
    Saracuta si noi am trecut prin acelasi episod de groaza cand am fost la analize cu pitica mea , nu ii gaseau venele si au intepato la amandoua manute, nu mai puteam de mila ei. Doctora mi-a zis sa ii dau 2 , 3 , picaturi de fier cand ii dau si vitamina C si in rest ficatel , spanat , etc. De papat ... putin.

mada_lyna
    Guest
    noi am facut 3 cure cu fier Haussman in decursul unui an,si cand am facut analize in septembrie ai avea hemoglobina la limita inferioara minim admisa.asta dupa alte 2 ture de analize din care reiesea ca era anemic. in afara de buze mai palide,nu prezenta alte semne.oricum,e asa pacatoasa anemia asta.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    noi am facut 3 cure cu fier Haussman in decursul unui an,si cand am facut analize in septembrie ai avea hemoglobina la limita inferioara minim admisa.asta dupa alte 2 ture de analize din care reiesea ca era anemic. in afara de buze mai palide,nu prezenta alte semne.oricum,e asa pacatoasa anemia asta.
    Madalina este bine ca atunci cand administrezi picaturile de fier sa ii dai micutei si o pastiluta de vitamina C sau un pahar cu suc de portocale proaspete.Vitamina C ajuta sa se fizeze mai bine fierul in organism.Sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari