Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    I-am spus asa cum am simtit ca mi-ar fi placut mie sa aflu din vreme...nu la 12 ani cand am avut mare soc si nu am vrut sa mai stiu nimic si am suferit destul de mult ca nimeni nu-mi explica nimic...

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eu nici nu stiu cum am aflat ce este moartea, cert e ca imi este frica si sa aud ca a murit cineva, daramite sa merg la o inmormantare sau ceva de genu! Categoric NU! Insa nu imi este frica de moarte cand vine vorba de mine. Nu stiu, nu am o teama anume cand ma gandesc la asta [ foarte rar fac asta ].

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si Irini e la varsta la care pune intrebari care ma pun pe mine in mare incurcatura.

Ieri,
    Irini: "Mami, Dumnezeu doarme cu ochii inchisi?"
    eu: "Dumnezeu nu doarme niciodata, pentru ca trebuie sa ne vegheze in fiecare clipa"
    Irini: "Ba doarme, ca trebuie sa se odihneasca si El putin. Face schimb cu Isus"
    Asa ca am lasat-o ca ea... :)))

Treaba cu moartea i-am explicat-o asa cum mi-au explicat si mie ai mei cand eram mica; stie ca dupa moarte sufletul are un drum (deocamdata stie ca merge in Cer la Dumnezeu si ca de acolo suntem vegheati) si corpul are altul. Acum cateva saptamani am gasit la noi in curte o vrabiuta moarta si Irini i-a sapat repede o groapa, i-am facut impreuna o cruce de lemn, am impodobit micul mormant cu floricele... eheee... doar un preot ne mai lipsea :)))

Floricica Nou Venita danieluska's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    46
    si eu sunt de acord sa le spunem adevarul cat de cat.. fara prea multe detalii.De exepmlu fi-miu (6 ani) ma tot indtreaba de moarte,,,de ce au murit stramosii nostri,ce se va intampla cu noi cand el va creste mare..i-am explicat ca noi oamenii imbatranim,si ca e voia Domnului cand vom pleca de pe acest pamant,ca vom pleca in cer..

Bineinteles ca ne intreaba si de copii, cum apar..am dat raspunsuri asemenatoare cum ati scris voi mai sus..

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.234
    In urma cu mult timp, Vlad, unul din baietii mei m-a intrebat ''cand o sa moara Buni si ce se va intampla cu ea?'' i-am raspuns ca peste mult timp, cand va fi fff batrana, si ca se va transforma intr-un porumbel care va veni la el atunci cand lui ii va fi dor si se va aseza pe umarul lui...copilul a ramas intr-o stare de visare iar raspunsul meu de atunci l-a multumit...si acum, la 18 ani ai lui, isi aminteste cu placere despre aceasta explicatie...

Cu Andreea, acum are 5 ani, e alta poveste...ma tot intreaba cine va muri primul din familia noastra, daca va muri ea prima noi ce o sa facem, cine e cel mai batran membru al familiei etc...multe intrebari care ma cutremura...nu i-am spus de pamant, de cimitir, evit aceasta parte, ea e fff sensibila...i-am spus ca noi parintii ne vom duce in rai cand vom fi foarte batrani, cand ea va avea un sot care o va iubi si cand va avea propri ei copii...iar noi, de acolo de sus o vom veghea si cand va fi si ea fff batrana o vom intampina in rai si vom fi iar impreuna...

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.234
    Andreea m-a intrebat si despre cum ajung copii in burtica, adica stie clar ca din burtica mamei se nasc, doctorul face o mica operatie ca sa ajute mama sa nasca...dar cum ajung acolo copii? aici, chiar daca vreau sa-i dau mereu raspunsurile cele mai corecte si adevarate, la aceasta varsta i-am spus o povestioara...ca Doamne-Doamne a asteptat sa vada cat de mult tati si mami se iubesc, apoi ca rasplata le-a trimis un cadou, un copil in burtica mamei...Andreea stie ca ea este un dar de la Dumnezeu si pt moment, explicatia asta ii e suficienta...

Mai tarziu, nu stiu, chiar nu stiu ce si cum o sa-i spun...dar treptat discutam si despre anatomia corpului si poate va veni si raspunsul usor, vom vedea...(ma mai inspir de aici, interesant topicul)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari