Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita astegaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    4
    Buna ziua.

As dori sa stiu ce se intampla cu fetita mea. De ceva timp ii e frica de orice insecta mica. Paianjen , albina, musca , sperieturile sunt foarte accentuate, tipa foarte tare, plange, chiar daca nu m-ai e nici o insecta in acel loc ii e teama sa se duca acolo.

O alta problema grava este aceea ca uneori incepe sa planga din senin si se opreste foarte greu din plans, motivul fiind acela ca citez "nu vreau sa imbatranesc si sa mor".

Nu a participat la nici o imormantare, doar bunicii au avut o discutie cu ea , explicandui ca toti oameni imbatranesc etc. Am stat de vorba cu ea, ii trece dar peste o perioada revine aceasta teama.

Cel m-ai rau s-a accentuat teama de insecte, e adevarat ca o fetita din grupa ei a povestit ca bunica ei a fost intepata de o albina si ca au chemat salvarea, de atunci teama a prins amploare.

E nevoie sa stea un psiholog de vorba cu Denisa? Ce este de facut?

E o fire activa , cand e cu noi nu sta de loc , are energie multa dar cand e lume prin preajma ii trebui ceva timp pana se acomodeaza. Are o timiditate cad se vede inconjurata de m-ai multi oameni, ar vrea sa colaboreze cu ei , dar are o teama de a nu face ceva gresit, asa o simt eu.

Multumesc

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna ziua si bine ai venit la noi in comunitate . Cand am vazut subiectul teama, am avut si eu o teama de a intra . Eu personal am atacuri de panica in spatii inchise, cel mai probabil este vorba de o claustrofobie, cred ca de aceea am intrat si foarte deschisa sa-ti spun parerea mea vizavi de fobii.

Pana ce doamna psiholog o sa iti raspunda, am sa incerc sa-ti spun si parerea mea nespecializata insa pe aceasta parte!

Mi-a placut faptul ca esti deschis sa te duci cu micuta la psiholog, multi dintre noi cand se gandesc la psiholog confunda aceasta terapie cu cea de la psihiatru si sunt foarte reticenti cand e vorba de o astfel de intalnire. Dupa parerea mea neavizata cred ca este important sa mergi cu micuta la psiholog sa aflati ce anume i-a provocat aceasta teama, fobie fata de insecte. Am aflat ca se numeste ENTOMOPHOBIE (teama de insecte).

Cele mai intalnite fobii sunt cele fata de animale, insecte, intuneric, inaltime, spatii inchise (metrou, lifturi). Cele fata de insecte si animale sunt instalate inca din copilarie, iar teama apare la vederea acestora sau chiar doar uitandu-se la niste fotografii cu ele.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Acum am vazut si poza cu Denisa, ai o fetita super frumusica, sa creasca mare si voioasa!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara,

Nu stiu varsta fetitei, contextul in care au aprut primele manifestari si nici reactile dvs. la plansul ei, temerile ei. Va propun sa discutam in direct luni, 11 mai, intre orele 20-23 pentru ca mai avem o solicitare din partea unei mamici cu un baietel caruia ii este teama.
    Va astept!

Floricica Nou Venita astegaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    4
    Fetita are 6 ani si 10 luni. Sincer nu stiu cum au aparut temerile, vad o schimbare a fetitei prea brusca. Anul trecut nu avea nici o teama de asa ceva. Acum nu pot sa m-ai o scot la o padure sau la tara ca se sperie. Chiar ieri am pati o criza de genul acesta. Se sperie si daca vede o julitura mica la deget, are un plans , care ma sperie. Orice lucru rau i-se pare ca e ceva grav. Nu am certat fata ca a facut lucruri rele sa tip la ia s-au sa o bat. Doar a fost pedepsita cu televizorul inchis si calculatorul. Supararea imi trece repede, nu o tin foarte mult pedepsita.

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    D-na psiholog a deschis o discutie despre teama si fobii la copii... intra si tu acolo si spune-i despre fetita ta

pentru a ajunge mai usor la acea discutie iti pun link Temeri, fobii la copil - Luni, 11 mai 2009, orele 20-23

Floricica Nou Venita misusimona's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    2
    Am si eu o problema de acest gen: sergiu are 7 ani si ii este frica pana si de fluturi, dar in schimb era cat pe ce sa puna pe o soparla!Are aceasta problema de mic dar acum s-a acutizat.Este o fire foarte sensibila, poate prea sensibila avand in vedere ca este baiat.Este singurul copil si tin sa precizez ca sunt o mama singura de cand el avea 5 luni! As vrea sa merg cu el la psiholog, dar sincera sa fiu nu stiu ce cale sa aleg? Ma puteti ajuta cu un sfat?
    Multumesc!

Floricica Nou Venita alex_d's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2009
    Postari in forum
    1
    Ma numesc Alexandra, am 20 de ani si am si eu teama micutilor dumneavoastra: imi este frica de insecte. Spre exemplu, in ultimele doua nopti, si cu aceasta trei, dorm cate 2-3 ore pe noapte din cauza fricii. Am vazut in camera de la camin (sunt la facultate), o insecta intrand sub biroul meu. Pe langa faptul ca am inceput sa urlu, m-am urcat in picioare pe scaun si am stat acolo cateva minute bune. Acum, fiind ora 3 noaptea, nu pot sa adorm, deoarece in momentul in care inchid ochii, nu vad decat insecte. Este un chin.... simt cum umbla ceva pe mine, doar ca... nu e nimic. Acum cativa ani, nu aveam problema aceasta, si adevarul este ca nu stiu de cand o am si din ce cauza, deoarece nu am avut niciun contact cu vreo insecta, nu mi s-a intamplat nimic din punctul asta de vedere.
    Ma puteti ajuta si pe mine, va rog?
    Va multumesc!

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    alex, sunt sigura ca o discutie cu un psiholog te-ar ajuta! ai intelege si, poate, ti-ai invinge teama. mult succes!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Siogur, o consiliere psihologica sau o psihoterapie te va ajuta sa descoperi ce reprezinta aceasta frica si ce "pericol" este de fapt in mintea ta. Este foarte posibil ca nu insectele in sine sa fie pericolul de care te sperii ci sa fie o deplasare a unei alte situatii traumatice. Doar ca aceste luicruri nu sunt constiente si nicio strategie de a evita insectele sau frica de ele nu va da roade.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari