Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela75's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2008
    Postari in forum
    5

Poate fi teama de toaleta?

Buna ziua,
    Fetita mea in varsta de 3 ani si o luna nu mai are pampers de vreo luna decat cand doarme.Dar de cateva zile tot tipa si se tine cu mainile de fundulet ca o scapa caca sau pipi si sa merg cu ea la wc, asta cam din 5 in 5 minute.Cand ajungem la wc nici nu apuc bine sa o asez ca se si da jos ca nu o mai scapa si aproape ca plange de nervozitate. Este si foarte agitata si are o miscare de pe un picior pe celalalt, de unde eu trag concluzia ca ceva o deranjeaza. Ce ar putea fi?Am intrebat-o daca o doare ceva sau daca ii e frica de ceva si zice ca nu are nimic,dar o vad ca e ingrozita de ceva.Va rog sa ma ajutati ca ma lasa nervii si pe mine.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Poate ii este teama sa faca la wc, poate nu sta confortabil pe el. ai incercat cu colac din acela special pentru copii, sa-i vezi reactia? sau pune-o la olita, daca nu merge nici asa, poate are vreo infectie urinara, si are usturimi, si prefera sa se abtina decat sa simta din nou acea senzatie. fa-i niste analize, asa depistezi posibila infectie, sau presupusii paraziti. multa sanatate micutei!

Membru inregistrat la
    18.08.2008
    Postari in forum
    5
    Avem in casa 2 wc-uri, un colac special pt copii si 2 olite; nicaieri nu vrea sa se aseze. Azi am rugat educatoarea de la gradinita sa observe daca si acolo se comporta la fel. O sa sun si la doctor, poate trebuie sa-i faca si niste analize.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    convingeo sa stea pe olita ca e mare.pacaleste-o,mituieste-o,ca si asa e mare,trebuia sa nu mai aiba pampers de mult timp.asta ca zici ca ii e teama de wc.daca nu vrea nici pe olita las-o sa faca pe ea sa vada cat de nasol ii este,nici nu poti sa o fortezi.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de mihaela75 Vezi mesajul
    Avem in casa 2 wc-uri, un colac special pt copii si 2 olite; nicaieri nu vrea sa se aseze. Azi am rugat educatoarea de la gradinita sa observe daca si acolo se comporta la fel. O sa sun si la doctor, poate trebuie sa-i faca si niste analize.
    De regula este constipata? Este posibil ca si acesta sa fie un motiv pentru care sa nu vrea, sa stea. Daca iese cu greutate si o doare, se poate sa-i fie teama de asta.

Mada, dar poate inca n-a fost pregatita sa renunte...nu toti copiii sunt precoci la capitolul asta.

Membru inregistrat la
    18.08.2008
    Postari in forum
    5
    De o luna nu mai are pampers decat noaptea cand doarme si nu a fost nici o problema sa se obisnuiasca la wc,chiar ii place tot ritualul de mers la wc, facut, sters la fundulet si spalat pe maini. Dar ceea ce se intampla de cateva zile a venit brusc, si de asta nu inteleg ce a determinat schimbarea asta. Nu e constipaata, face caca foarte normal, nu are nici rosu la fundulet,dar cred ca ceva o deranjeaza dinauntru. La 2 merg cu ea la doctor, au zis ca o sa ii ia proba de urina... sunt foarte curioasa.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Posibil sa fie o infectie urinara.Sanatate multa fetitei, Mihaela!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    De regula este constipata? Este posibil ca si acesta sa fie un motiv pentru care sa nu vrea, sa stea. Daca iese cu greutate si o doare, se poate sa-i fie teama de asta.

Mada, dar poate inca n-a fost pregatita sa renunte...nu toti copiii sunt precoci la capitolul asta.
    La asta m am gandit si eu sa nu fie cumva constipata

Membru inregistrat la
    18.08.2008
    Postari in forum
    5
    Am fost la doctor si in urina nu a gasit nimic. Eu am sugerat ca poate are viermisori si pentru linistea mea o sa-i faca si o analiza pt paraziti,dar doctorul nu crede ca are nimic. A spus ca unii copii, in prima jumatate de an de cand au renuntat la pampers pot fi confuzi si sa nu stie cand si unde trebuie sa faca caca sau pipi....hm...nu stiu ce sa zic. Cautand cu Google am gasit ceva despre "encoprezis", dar abia dupa varsta de 4 ani s-ar putea pune un asemenea diagnostic. Acum am inceput sa-i pun pampers mai des si pare mai linistita.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mihaela, ma bucur ca fetita ta nu are infectie urinara. Eu initial, citind prima ta postare, m-am gandit ca are vreo infectie care ii creaza discomfort.
    Daca ati eliminat aceasta cauza, e posibil sa aiba un blocaj psihic. Cred ca cel mai bine este ca pentru cateva zile sa nu o mai stresezi cu toaleta. Las-o pe ea sa iti spuna cum vrea sa urineze. Trebuie insa, atunci cand face pipi in pampers, sa ii aduci aminte de fiecare data ca acest lucru nu va dura la nesfarsit... dar cred ca stii si tu foarte bine cum trebuie abordata problema.

Si noi avem o problema asemanatoare. Irini nu mai face pipi deloc in pampers din luna iunie. Face doar la wc si rareori la olita. Cu cacutza stam insa muuult mai prost. In momentele acelea nici nu trebuie sa ii amintesc de toaleta sau de olita pentru ca se enerveaza foarte tare. Vrea neaparat sa faca in scutec, si numai in scutec; si nu oricum, ci stand intr-un anumit loc din casa (pe care nu il schimba niciodata) si doar in picioare. N-am ce sa-i fac... am incercat in fel si chip sa o conving sa nu mai faca in scutec, dar nu a reusit. Partea buna este totusi ca nu face pe ea... Adica ea poarta chilotei, iar cand ii vine sa faca caca, pur si simplu vine si imi cere sa ii pun pampers...

Avem nevoie de rabdare... sper ca pana va merge la scoala sa scapam de acest "ritual" cu pampersul. :)))))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari