Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Paturile suprapuse - de la ce varsta?

Patuturile in care dorm piticii mei le-au ramas mici si ma gandesc serios sa le iau paturi suprapuse. Probabil ca ati intuit deja ca am o problema cu spatiul si desi am masurat si mi-am imaginat si alte variante, paturile suprapuse sunt singura varianta care imi ofera mai mult spatiu in camera copiilor. Cu toate astea imi este foarte teama de accidente! Ma tot gandesc ca se trezeste cel mare peste noapte si uita unde se afla si in incercarea de a ajunge la toaleta cade de acolo de sus? Voi de la ce varsta credeti ca este potrivit sa pui un copil sa doarma "la etaj"?

princess
    Guest
    Cati ani au piticii tai?Noi avem paturi suprapuse incadrate intre dulapuri/sertare si am economisit mult spatiu si e foarte eficient cu multe locuri de depozitare. Ai mei au 8 si respectiv 2 ani iar acum suntem in proces de mutare a piticului din patutul lui in patul de sus (unde am pus o plasa agatata in tavan si nu are cum sa se aplece). Sora-sa vrea jos, iar el in patul de sus asa ca incercam sa le facem pe plac, momentan doarme la pranz sus dar daca se tot plimba il pun la el in patut.

Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Ai mei au 4 si 2 ani. Cum ati pus plasa respectiva? Paturile pe care le-am vazut eu au protectie din pal sa nu cada cam de 20 de cm, dar se poate apleca peste ea.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Noi avem paturi suprapuse din mai 2009, deci de cand aveau ai mei 2 ani jumate si 3 ani jumate. Mihnea, care este mai mic, a stat de la bun inceput sus. Nu avem plasa pe margine pentru ca atunci cand am facut comanda de mobila (e un ansablu de paturi cu dulapuri), am facut un parapet destul de inalt la patul de sus. Ce am avut grija atunci cand am proiectat mobila a fost sa facem niste scari sigure, cu treptele late si la distanta suficient de mica una de cealalta cat sa le fie usor sa le urce.
    Imagini atasate
    Modificata de roxie; 16.04.2013 la 12:11:15.

princess
    Guest
    Plasa am pus-o sub saltea si prinsa de tavan pentru ca ar fi escaladat patutul, sau a tras candelabrul jos si cine stie ce-i mai trecea prin cap.
    Imagini atasate

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    prima data am vrut paturi suprapuse,dar...am renuntat repede la idee(m-am gandit ca pt cel de sus este mult mai cald,este mai dificil cand schimbi lenjeria,etc)eu am optat pt paturi 2 in 1,sunt f multumita de aceste paturi
    Imagini atasate

Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Va multumesc mult pentru sfaturi si pentru ca mi-ati impartasit din experientele voastre si mai ales ca mi-ati aratat cum ati organizat voi camera copiilor vostri. Princess mi-ai dat o super idee cu plasa, o sa o aplic si eu si o sa fiu mai linistita. roxie, iti multumesc pentru raspuns, eu nu sunt atat de curajoasa ca tine si o sa il pun pe cel mare sa doarma sus pentru inceput si pe parcurs mai vedem. Am ales un pat care desi e suprapus nu este atat de inalt sper sa fie ok pana la urma. Oricum nu prea am alta solutie:)

camera.tineret.fl.jpg

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Si sotul meu vrea sa le cumpere pat supraetajat, dar nu cred ca este inca OK. Poate ca ai vostri sunt mai cuminti, ca zapacitii mei sunt niste nabadaiosi teribili.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari