Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita beatricee.trand's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    2

Nu vrea sa ma asculte

Buna.Am nevoie de sfatul vostru in legatura cu fetita mea de 3 ani.Nu vrea sa asculte nimic din ce ii zic,ma ignora sau face contra.Toata ziua este o lupta continua sa o conving sa faca ceva,fie ca e vorba de mancat,dormit,spalat,aproape orice trebuie facut in mod normal.

Daca o cert sau nu ii convine ceva se supara si nu mai vorbeste si nu mai ma baga in seama si dupa ceva vreme vine si isi cere iertare si incepe sa planga si dupa 5 minute face acelasi lucru.Daca vreau sa ii vorbasc sa ii explic de ce nu trebuie sa faca asa sau cum sa faca ,vorbeste peste mine si nu vrea sa ma asculte.

Daca vede ca acord atentie altei persoane(in special surioarei ei de 3 luni)zice ca pe ea nimeni nu o iubeste sau ca nu se joaca cu ea.Din cauza asta am stat cat de mult am putut cu ea si cat mai putin(cat a fost strict necesar)cu cea mica,si tot i se pare ca nu ii acord destula atentie.In curand o sa simta si cea mica diferenta daca mai continui asa,de aceea trebuie sa fac ceva sa isi schimbe atitudinea pana nu e prea tarziu si nu o sa mai am ce face.

Cum sa o fac sa ma asculte si sa se poarte mai frumos si sa faca ce ar trebui sa faca de obicei fara sa ma "lupt" cu ea? Astept opinia voastra. Imi cer scuze pentru eventualele greseli de ortografie sau exprimare.
    Modificata de daniela37; 15.11.2011 la 09:04:22.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Beatrice, imi pare rau ca esti intre ciocan si nicovala. E o perioada care cred ca va trece, sper... cat mai repede.
    O idee pe care eu o voi pune in practica daca voi mai face un copil, este aceea de a implica fetita cea mare in ingrijirea bebelusului.
    Las-o sa participe la imbaierea bebelusului, la hranirea lui (daca ii dai biberon), la schimbatul scutecelor etc etc. De fiecare data laud-o si spune-i ca esti foarte mandra de ea.
    Incearca sa nu tipi la ea, sa ii arati cat mai multa dragoste, tandrete. las-o sa il tina in brate pe fratiorul ei si spune-i ca este cea mai buna surioara din lume.

Noi nu o avem decat pe Irini, dar si la noi se negociaza foarte mult. Imi place insa sa o las sa creada ca decide ea de multe ori. Cand trebuie sa o imbrac pentru a iesi afara, nu opune deloc rezistenta; cand suntem insa in casa si trebuie sa o schimb de haine/pijamale, de multe ori riposteaza. Atunci incepem negocierea: eu -"bine, te las 1 minut dezbracata si dupa aceea te imbrac". ea- "da, 1 minut". Daca dupa un minut nu se supune ii spun "bine, tu ramai dezbracata, dar eu plec de acasa daca nu te imbraci" si ma indrept spre usa. In secunda urmatoare e soldatel si asteapta sa o imbrac.
    Cam asa procedam de fiecare data cand don'soara are ceva de spus, si de fiecare data iese ca noi :)))

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    ai incercat sa o implici si pe ea in activitatile facute cu cea mika?acum nu mai e singurul copil,iar ea simte asta.eu pe fata cand nu ma asculta o mituiesc,sau o pedepsesc.ori ii spun ca nu mai iese afara,sau ca nu mai primeste desert..

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Suntem si noi exact in aceeasi situatie cu cel mare dintre baieti. Si cam tot pe la trei ani a inceput, si inca continua. Este si extraordinar de incapatanat. Cand spui ca trebuie sa duci o lupta continua pentru cele mai elementare lucruri, spalat, imbracat, mancat parca ma vad pe mine. Ajung sa repet lucrurile si de 10 ori, fara exagerare, ca sa-l urnesc pe Horia. Ii vorbesc si nu ma asculta, ii spun ceva ce are de facut """spala-te pe maini, schimba-te"""" si el imi raspunde cu totul altceva, imi pune o intrebare despre cu totul altceva, si macar de ar fi o intrebare noua sau ceva nou, dar el imi repeta lucruri pe care deja mi le-a spus, pune intrebari pe care le-a mai pus si la care i-am mai raspuns. Numai ce il rog sa faca nu face, sau la ce il intreb nu-mi raspunde. Iar daca nu ii raspund la ce mi-a spus, insista si insista pana cand ca sa scap de gura lui, o fac. Trebuie sa fiu atenta la el si numai la el, la ce ma intreaba, numai la problema lui, si insista pana cand este sigur ca a captat intreaga mea atentie.

A, si uitam inca un lucru. A capatat aproape un tic verbal ca atunci cand ii spun sa faca ceva, sa ma intrebe, de fapt sa imi dea replica: """"da' de ce?"""". Pentru ca nici macar intrebare nu e, desi suna a intrebare, eu suspectez ca e un automatism verbal al lui care vine atunci cand nu asculta ce ii spun, dar simte nevoia sa aiba ceva de zis. Sau incearca sa traga de timp. Pentru ca daca ii spun """trebuie sa te speli pe maini""" vine cu """da de ce?""" si ii raspund ca """"esti murdar pe maini, ai microbi, etc""" raspunsul lui este din nou... """"da' de ce?"""" cumva si mai accentuat, iar eu mi-am racit gura de pomana explicandu-i motivul pentru ca trebuie sa faca asta sau alta. Pe la inceputuri am incercat sa ii explic fiecare """da de ce?"""", facand lantul evenimentelor, """pentru ca te-ai jucat afara cu catelul, ai pus mana peceva murdar, ai fost la toaleta""", dar dupa un timp mi-am pierdut rabdarea pentru ca mi-am dat seama ca nu ma intreaba """de ce?""" ca sa afle ceva sau ca este curios.

As ruga-o pe doamna psiholog sa ma invete cum sa procedez in astfel de cazuri.
    Modificata de miriam82; 14.11.2011 la 19:51:50.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Nu stiu unde am citit, un blog de tata cred :), ca un cuvant magic este "because"- ii spui ca trebuie sa faca ceva pentru ca...oricare ar fi motivul, chiar si unul absurd, si copilul coopereaza :)
    Am incercat si eu cu Silviu si chiar merge- facem curat ca...ne imbracam pentru ca...hai mananca pentru ca dupa aceea avem X de facut...
    In alta ordine de idei, am observat ca daca il iau pe Silviu cu frumosul, daca ii vorbesc cal, nu mai enervez, nu tip, e si el mai cooperant. Daca m-am enervat si am ridicat tonul, gata! `devine plangazios, obraznic, impotrivitor. Deci tonul il mai dau si eu (daca ma trezesc super obosita si nervoasa, vai de ziua mea si a lui Silviu). Un ton calm si multe activitati (eu ii pregatesc lui Silviu activitati peste zi, unele pe care sa le poata face singur, sau mai rotim jucariile, sau ma mai pun si eu pe podea cu el si ma joc) ne fac ziua mai buna de obicei.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Am incercat-o si pe asta cu motivele, hai sa ne imbracam pentru ca vine cineva la noi, hai sa mananci ca dupa aia sa poti sa te uiti la nu stiu ce desene... nu tine. Primesc replica """de ce acum?""""
    La motive absurde chiar nu m-am gandit, dar cred ca am sa fac un experiment, sa bag o chestie total socanta si neasteptata, macar sa vad ca nu mai are replica =))

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Fetita cea mare are acest comportament numai fata de tine sau si fata de sot?
    Se comporta asa de cand a aparut surioara ei sau asa era si inainte?
    Pana una alta, oricata libertate ar trebui si ne-am dori sa le acordam copiilor, ei trebuie sa ne asculte pe noi si nu invers. Din ce scrii, ea te conduce, ea e mama ta, ea te cearta, ea te pune la respect.
    Daca asa era si inainte, incearca metoda ignorarii. Incepe sa tipe, ii intorci spatele. Vorbeste peste tine? cand ea vorbeste, tu dai televizorul mai tare, sa simta cum este sa fii ignorat. Nu vrea sa manance? Nu mananca.Nu vrea sa doarma , nu doarme. va ceda la un moment dat.
    Asta in conditiile in care spui ca nu se poate negocia, explica, colabora cu ea

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Am incercat si noi metoda nu vrea sa manance atunci nu mananca, ca sa-l facem sa inteleaga ca nu el ne face programul si programul este deja stabilit si el trebuie sa se incadreze in el, si ca daca nu vine la masa o data cu toata lumea, nu i se va pune mancarea special pentru el in farfurie la o ora dupa ce toti au mancat. Nu a functionat intotdeauna, cam in jumatate din situatii s-a conformat, in cealalta a ramas flamand.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cu aceeasi problema ma confrunt si eu . Fetita mea are patru ani si este la fel ca a ta .Nu asculta deloc plus ca atunci cand vine sotul meu acasa este foarte rasfatata. Si eu sunt disperata uneori si nu mai stiu ce sa fac :(

miki00
    Guest
    Si eu am aceeasi problema cu fetita cea mare. Am observat ca acest comportament il are de cand a aparut surioara cea mica.Am discutat si cu medicul nostru pediatru care cunoaste foarte bine situatia si am ajuns la concluzia ca e vorba de gelozie. Pana cand a venit pe lume Katerina a fost singura rasfatata in familie, dintr-o data trebuie sa imparta totul cu ea. Am incercat si cu frumosul, si cu tonul ridicat, nu a prea mers. Vrea sa-mi capteze atentia in totalitate si de regula o face cand ma ocup de cea mica. Asa ca mi-am impartit ziua in asa fel incat sa petrec timp cu amandoua impreuna dar si separat cu fiecare dintre ele. Iar pe cea mare o implic in tot ceea ce inseamna ingrijirea surioarei : aduce scutecelul cand trebuie schimbat, puna jucariile in cadita cand e ora baitei, aduce suzeta cand cea plange.. Incet incet a inceput sa se comporte ca o "mamica mai mica", iar momentele de "razvratire" sunt mai rare.

Floricica Nou Venita beatricee.trand's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    2
    O regasesc pe fata mea in aproape toate situatiile care le-ati spus voi.Am incercat sa o implic in ingriirea celei mici dar de cele mai multe ori nu reusesc sa fac nimic pentru ca trebuie sa stau sa ii explic de ce trebuie sa umble cu grija cu cea mica,pentru ca fata mea cea mare nu are rabdare si este foarte incapatanata si nu vrea sa inteleaga cum trebuie sa faca unele treburi ca sa o pot lasa pe ea sa le faca.Ea vrea sa faca doar cum vrea ea si atat,nu te poti targui,nu o poti mitui,nu ii poti distrage atentia cu altceva.Nu pot decat sa o pedepsesc si atunci cand fac asta plange putin sau se supara si nu mai vb si apoi vine si isi cere iertare doar asa ca sa poata sa faca iar ce vrea ea.Stie cum sa se foloseasca de sentimentele noastre si cum sa faca sa obtina ce vrea.Rasfatata a fost de la inceput si tata-sau o rasfata si mai mult si ii pica in capcane.Eu am fost mai autoritara cu ea si tot nu pot sa spun ca am vreun rezultat,lucru care ma face sa ma simt cu atat mai rau cu cat si fata mea fuge la orice o rasfata mai tare ,numai sa scape de mine.Comportamentul asta il avea si inainte sa vina cea mica pentru ca a fost rasfatata de toata lumea.Este si o situatie mai dificila ca la noi in sat nu sunt copii de varsta ei si nu are cu cine sa se joace si cu ce sa isi mai umple timpul.Cred ca s-a plictisit sa fie mereu cu mine pentru ca atunci cand se duce pe la vecina este mai intelegatoare si mai cumintica dar nu de rusine ca si acolo o lasa sa faca ce vrea.Cand are ea momente bune( din ce in ce mai rare)este un copil ascultator,harnic,destept ,intelegator,dar nu tine mult si asta cand face ca asa vrea ea si nici atunci nu prea accepta sfaturi.Nu stiu cum sa mai fac si m-am cam saturat sa fiu mereu "cu gura" pe ea si sa fiu vazuta ca personajul negativ.Azi mi-a zis ca vrea sa ma schimbe cu alta mami,sau o imita pe o vrajitoare de la desene si zice ca ma face sa dispar.
    Zicea-ti ca as putea cere ajutorul unui psiholog?Unde,aici pe site?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari