Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita CrescMare's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2011
    Postari in forum
    2

Dezvoltare personala

Buna,

Eu sunt noua pe acest forum, dar mi s-au parut interesante discutiile voastre si m-am gandit ca poate ma ajutati si pe mine.

De curand ne-a fost prezentat la gradinita un program de dezvoltare personala pentru parinti si copii numit " cu tine cresc mare". Din cate am inteles este raspandit la nivelul intregului Bucuresti si se bazeaza pe jocuri, dans, pictura. Psihologii care ne-au prezentat programul ne-au spus ca au in vedere imbunatatirea relatiei parinte-copil si o buna dezvoltare a copilului.

Eu am un baietel de 4 ani si nu stiu ce sa fac: sa ne inscriem sau nu? Ce stiti despre program, psihologii care ni l-au prezentat l-au facut sa sune foarte interesant, dar eu as vrea sa stiu cum li s-a parut altor parinti. As aprecia un raspuns rapid pentru ca inscrierile incep de pe data de 1 iunie.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Nu stiam nimic despre programul pentru parinti si copii “Cu tine cresc mare”, in gradinita in care este fetita mea nu a fost nimeni sa il prezinte. Am cautat cate ceva despre el si am gasit ca, intr-adevar, este un program dezvoltat de psihologi si se desfasoara in perioada 1 iunie – 1 octombrie.

Se adreseaza copiilor intre 3 si 6 ani si parintilor lor si are ca scop o crestere reciproca. Se spune ca programul i-ar ajuta pe parinti si copii sa invete unii de la altii lucruri importante: grija, cunoasterea, increderea, toleranta, spontaneitatea, iubirea neconditionata.
    Parintii au posibilitatea unei mai bune intelegeri si relationari cu copiii prin intermediul jocului, desenelor, dansului si a altor activitati specifice varstei.

Programul de dezvoltare personala se va desfasura in modul urmator:
    • Evaluarea initiala a nivelului de dezvoltare a copilului
    • Grupuri pentru parinti si copii (frecventa saptamanala)
    • "Scoala pentru parinti" (frecventa lunara)
    • Evaluarea finala a nivelului si ritmului de dezvoltare a copilului

Ca mama, convinsa de importanta stabilirii unei relatii bune cu puii mei si ca om care pot spune ca am invatat foarte multe de la copiii mei, cred ca este interesant un astfel de program, daca, bineinteles si reuseste sa isi atinga scopurile. Si mai este o componenta foarte importanta: COSTURILE. Trebuie ca parintii sa isi si permita un astfel de program.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Si cat ar costa chestia asta?
    La noi la gradi era un afis de genul asta, dar nu l-am citit cu atentie.

Floricica Nou Venita CrescMare's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2011
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de ralukut Vezi mesajul
    Si cat ar costa chestia asta?
    La noi la gradi era un afis de genul asta, dar nu l-am citit cu atentie.
    Avand in vedere ca dureaza 4 luni este destul de ieftin, 4 milioane. Ce imi place este ca in cazul in care plecam in vacanta recuperam intr-un fel sau altul orele.

Sa inteleg ca ma sfatuiti sa ma inscriu... mai sunt doritoare? :)

Floricica Nou Venita nicoletazoita's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.04.2010
    Postari in forum
    2
    buna, sunt noua pe site-ul asta. Am si eu o mica problema si sper sa din tot sufletul sa ma ingrijorez degeaba. Baietelul meu cel mare Marco in varsta de 7 anisori a avut fimoza acu 5 ani am venit acasa si am fost la un doctor in Suceava si mi-a confirmat ca are fimoza, deci trebuia facut ceva. Am decis sa se incerce prima data decalotarea sau nu mai stiu si nu a mers, deci a trebuit sa-l taie 'acolo la putzica'. Doamne cate chinuri dupa aia nu voia sa faca pisu deloc nici nu vreau sa imi amintesc dar a trecut si totul a decurs normal. Zilele trecute imi spune sotul meu ca i se pare ca Marco nu se dezvolta la 'putzica' dar acelasi lucru vazusem si eu dar m-am gandit ca iarasi exagerez si ma ingrijorez. Nu stiu unde sa ma duc, la doctor aici la noi(anglia) parca mie si rusine sa ma duc si culmea ca nu venim nici acasa anul asta. Daca aveti probleme similare sau ati auzit ceva in legatura cu problema mea va rog sa-mi trimiteti un mesaj. va multumesc anticipat

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari