Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Dragele mele,eu imi mentin parerea...carmen cere un sfat in conditiile care a descris perfect situatia ei,nu conteaza statutul ei casatorita sau nu , ca mama are drepturi .Asistenta sociala o va indruma,noi aici nu o prea putem ajuta din pacate, decat cu ceea ce a cerut "un sfat " sa-si poata pastra copilasul in conditiile in care venitul ei este doar alocatia copilului de 200 lei.Nu cred ca putem/avem dreptul sa intrebam mai mult decat ea a dorit sa ne spuna,deci draga carmen ai 2 variante: iti cauti ceva de munca,apoi chirie si cresa pt copilas sau mai simplu apelezi la serviciile sociale unde sigur vei primii indrumare corecta si cel mai important ...legala.
    Conteaza foarte mult daca este casatorita sau nu. Asta pentru ca daca este casatorita dl este trecut din start pe certificatul de nastere al copilului, daca nu este exista posibilitatea (nu stim daca a recunoscut copilul) ca el sa nu fie trecut ca tata.
    Foarte pertinenta si intrebarea referitoare la familie si domiciliu anterior. Isi poate lua copilul pe care il are deja si pana isi regleaza situatia locativa sa stea la parinti, prieteni.
    Cat despre situatia financiara... te duci la primaria si depui un dosar pentru familie monoparentala, ajutor social, ajutor de incalzire pentru perioada iernii. Cel mai important de lamurit este situatia locativa.

sadia
    Guest
    Sunt 2 topicuri sau ma insel?SUNT O MAMA DISPERATA e celalt topic deschis de Carmen,si se raspunde la amandoua .de ce nu le legam?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Cat despre situatia financiara... te duci la primaria si depui un dosar pentru familie monoparentala, ajutor social, ajutor de incalzire pentru perioada iernii. Cel mai important de lamurit este situatia locativa.
    Ca sa nu mai spunem ca conteaza foarte mult si din ce oras e, si cat de repede se deruleaza formalitatile la institutiile statului in localitatea unde domiciliaza. Domiciliul conteaza si daca vrea sa apeleze la un centru de ajutor pentru mame singure, poate exista sau nu asa ceva in orasul de unde e. Asa ca intrebarile pentru mai multe detalii isi au chiar foarte mult rostul.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Sunt 2 topicuri sau ma insel?SUNT O MAMA DISPERATA e celalt topic deschis de Carmen,si se raspunde la amandoua .de ce nu le legam?
    sunt total diferite situatiile... nu sunt valabile aceleasi raspunsuri pentru amandoua

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sunt topicuri deschise de acelasi utilizator despre aceeasi situatie.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Sunt topicuri deschise de acelasi utilizator despre aceeasi situatie.
    scuze, roxie, dupa aia mi-am dat seama. ma gandeam la topicul lui raluky... probabil a postat in doua sectiuni deiferite...pacat ca nu a revenit...

Floricica Nou Venita larisa_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    Si tu crezi ca un copil daca are ce manca poate fi fericit daca nu-i langa mama lui?eu inteleg ca sta prost financiar dar nu suntem noi in masura sa judecam in primul rand si pt ca suntem toate mame ar trebui sa o intelegem, eu consider ca un copil ar fi mai fericit langa mama lui de cat daca ar avea de toate si o lipsa enorma de mama. Pe ei nu partea materiala ii incalzeste, de foame nu cred ca moare nici un copil daca are mama langa el!!!!!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    carmen, daca tatal copilului te jigneste si te bate, nu mai sta o secunda langa el, ia-ti copilasul si pleaca de acolo, in fiecare orasmare suint centre pentru mamicile singure unde poti sta cu piticul tau pana iti gasesti ceva de munca; la 42 de ani, ar trebui sa te poti descurca singura!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de larisa_82 Vezi mesajul
    Si tu crezi ca un copil daca are ce manca poate fi fericit daca nu-i langa mama lui?eu inteleg ca sta prost financiar dar nu suntem noi in masura sa judecam in primul rand si pt ca suntem toate mame ar trebui sa o intelegem, eu consider ca un copil ar fi mai fericit langa mama lui de cat daca ar avea de toate si o lipsa enorma de mama. Pe ei nu partea materiala ii incalzeste, de foame nu cred ca moare nici un copil daca are mama langa el!!!!!
    ??? Si a sustinut cineva contrariul pe aici?

Floricica Nou Venita larisa_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    pai ..in loc sa incurajati ca poate, o demoralizati..nu-i corect, eu stiu ce inseamna un sut in fund. Eu pt copii mei as trece prin foc si sunt convinsa ca orice mama ar proceda la fel, fara excepti

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si cine i-a sugerat aici sa nu faca la fel? Cine i-a sugerat sa lase balta copilul si sa plece singura? I-a spus cineva ca nu se descurca singura? Ce problema vezi tu aici, ca nu inteleg?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari