Ultimele discutii din forum
    lorenamistic
    Guest
    Se apropie sarbatoarea Pastelui. Haideti sa impartasim obiceiuri si traditii din diferite zone.

new sunshine
    Guest
    Chiar vroiam si eu sa va intreb de Iepuras......ce le aduce iepurasul la copii si care sunt obiceiurile de la voi de-acasa in privinta lui?

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    aici le aduce oua mari de ciocolata ,si italienii din roma fac un coloc peste care pun oua crude intregi nu vopsite si il dau la cuptor
    sau fac aluat de piine in care pun diferite tipuri de brinzeturi,se numeste pizza al formagio,plus ca dimineata maninca oua fierte cu un tip de salam

nimik nu se compara cu sarbatorile de acasa

new sunshine
    Guest
    La noi se organizeza de catre o firma un egg hunt si maine o sa mergem si noi la cules de oua...va fi pentru toate varstele asa ca abea astept sa le vad cu cosuletul in mana cautand prin padure.....

Guest
    cred ca Iepurasul este si el produs de import...poate gresesc eu, dar nu-mi amintesc de el:)

tin minte ca de Pasti mama ne inoia neaparat:)) mergeam la biserica la impartasit,la inviere imbracati cu lucrurile noi:))
    ne intorceam de la inviere cu lumina sfanta,iar in casa mirosea a cozonaci si pasca...ciocneam oua rosii:)si asta era doar inceputul,pana nu epuizam tot stocul de oua, nu ne lasam!erau lucruri simple, dar imi voi aminti mereu cu drag de ele:)

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    hehehe am mancat si eu dar nu-i in toata Italia obiceiul asta......numai la Napoli....sau ma rog in partea de Centru-Vest a Italiei.
    Cumnatul meu care-i din Napoli ne aduce mereu asa ceva de la surorile lui.

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Ai dreptate Nico, e de import iepurele si tare ma inerveaza chestiile astea.
    Nici in Italia nu face parte din traditie......e americanizat ca sa mearga partea comerciala.

Cum spuneam undeva traditiile au murit in fasa.
    Aici in Italia le povesteam la rude de traditia noastra de a vopsi oua si mai ales cat de mult imi lipsesc si stiti ce surpriza am avut? Si ei odinioara vopseau oua.....obiceiul a fost dat deoparte si au trecut la oua de ciocolata in perioada anilor '70.....cam de pe la jumatatea anilor '60 a inceput transformarea.

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    In fine cu amaraciune in suflet m-am adaptat si eu la ouale de ciocolata, dar tot mi-am procurat niste plante (spanac, ceapa rosie, varza rosie, galbenele) si voi vopsi si eu oua in mod natural......am incercat acu vreo 5 ani sa le vopsesc cu coloranti alimentari si am mancat unu' doua eu....cu lacrimi in gat ca ceilalti au zis ca ei nu mananca asa ceva ca-s toxice.
    Acu le fac in mod natural si sper sa ma faca fericita si pe mine.

Maine serbam Pastele catolic si Floriile mele cu carne la gratar si peste (traditional in Sicilia) si duminica viitoare voi serba Pastele Ortodox

Guest
    tin minte,mama niciodata nu vopsea ouale decat rosii...noi bineinteles ca voiam in toate culorile:))ne spunea ca asa e traditia, ouale se vopsesc numai in rosu, pt ca atunci cand Maica Domnului a pus cosul cu oua sub crucea pe care era rastignit Iisus Hristos, s-au colorat in rosu de la sangele care ii curgea din rani.

Floricica Nou Venita amarus's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    225
    la noi, in dimineata de Paste ne spalam cu apa in care punea mama un ou rosu si banuti. cine se spala ultimul, lua toti banutii :P

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    in vinerea din sapt mare mergeam la biserica si treceam pe sub masa, seara mergeam la prohod (asta cand m-am mai marit) si aveam grija sa culeg cateva floricele de pe masa pe care le pastram pana in ziua de Paste sa ma spal cu apa in care le puneam
    sambata facea mama cozonacii... Doamne cat ii dadeam tarcoale!... special facea unul mai mic din care ne taia si ne dadea ca nu scapa de noi
    seara mergeam la slujba de Inviere (tot cand mai crescusem putin)... cum ajungeam acasa ciocneam oua si mancam cozonac
    in ziua de Paste aveam inevitabil musafiri (parintii mei au multe perechi de fini)
    dimineatza cand ne trezeam mama punea un ou rosu intr-o cana cu apa si florile luate de la prohod... fiecare cum se trezea se spala pe fatza si cu putina apa din cana aceea... cel ce se trezea ultimul lua oul respectiv (hi!hi! ce trageam de timp pana sa ma trezesc sa fiu sigura ca sunt ultima, dar si surorile mele faceau la fel si nu intotdeauna imi iesea)
    toti aveam haine noi si ne imbracam cu ele...
    nu exista an in care sa nu avem pe masa friptura de miel
    si probabil ca mai sunt de spus dar nu-mi amintesc acum...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari