Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 32
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    oanachampion
    Guest
    Am deschis topicul acesta pt. ca discutiile pro si contra convertirii la o alta religie nu-si au locul la topicul "Ramadan Mubarak!" (parerea mea).

Deci: v-ati convertit la o alta religie? Ce v-a determinat sa o faceti? Ati face asa ceva in viitor? De ce sau de ce nu?

new sunshine
    Guest
    Cred ca eu sunt in tranzitie...inca nu m-am convertit la alta religie dar pt ca nu exista o biserica de religia mea in apropiere (pe o raza de 100 km) ma gandesc sa trec la lutherani.De ce vreau sa fac asta?Pt ca vreau sa imi duc copiii la biserica(cu tot ceea ce implica biserica).

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    bine ai facut oana :)
    eu una cred asa cum am spus ca numele Dumnezeului in care crezi nu conteaza atat cat invataturile si relatia cu cei de langa tine, modul in care accepti defectele celorlalti
    atat vreme cat crezul tau nu face rau nimanui din punctul meu de vedere poti venera pe oricine si orice
    ce nu pot accepta e sa-ti impui punctul de vedere , religia , ideile, sa te crezi mai presus de ceilalti
    religia ar trebui sa fie dragoste pentru tot , natura , oameni , animale

oanachampion
    Guest
    Laudabila initiativa, Adela! Si eu sunt de parere ca unui copil ii trebuie si educatie religioasa (si experiente religioase), nu numai laica...

oanachampion
    Guest
    Ai dreptate, Ramona! Toleranta e f importanta, mai ales in ziua de azi, cand exista atat de multa intoleranta pe peste tot...

new sunshine
    Guest
    Nu stiu daca aceasta este biserica la care voi adera(fetele au fost botezate la lutherani si ama vut intodeauna experiente frumoase in orice biserica am intrat la ei) insa pt ca vreau ca fetele sa cunoasca viata din mai mult epuncte de vedere vreau sa aiba si aceasta experienta a bisericii.
    Eu am fost botezata la catolici(lasat pecete de bunica mea) ,in adolescenta am trecut la religia mamei(reformata-nu stiu cu ce religie se pate compara dar daca vreti sa aflati mai mutel va pot da cateva informatii).
    M-am casatorit cu barbat baptist(popa lor avea ceva canoe trip in saptamana in care vroiam noi cununia asa ca ne-a zis sa ne cununam la parintii sotului in curte insirandu-ne alte motive ca nu ne poate cununa(noi fiind deja cununati civil de cateva luni si locuiam impreuna).Asa ca ne-am dus la lutherani,ne-au cununat,ne-au botezat fetele si acum sper sa mergem mai departe!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Ma bucur ca ai deschis subiectul, Oana, ca eu sunt aia care am creat ceva controverse dincolo.
    Nu am vrut sa jignesc sau sa supar pe nimeni, insa pt. mine e de neconceput sa-mi tradez practic originile,parintii, intreaga mea viata, pt. ca m-am trezit intr-o zi ca "e alta religie mai buna pt. mine".
    Ce-o insemna asta nu stiu. Eu stiu doar ca Dumnezeul asta ,pe care il stim noi, cu fiul Sau, Iisus, si cu Maica Domnului, Fecioara Maria, e cel care mi-a fost sprijin si m-a ajutat in cele mai grele momente ale vietii.
    Eu stiu ca am avut perioade, in frageda tinerete, cand hotarasem ca nu exista Dumnezeu, dar El mi-a demonstrat in timp ca exista si ca are puteri nebanuite.
    Nu stiu altii ce fel de viata au avut, dar eu am avut momente cand am crezut ca nu mai sunt om, sau nu mai sunt deloc, dar mereu a fost cineva acolo sus care mi-a intins o mana si care a sters toata durerea, lasand loc unor zile mai bune.
    Nu vreau sa fiu patetica, dar pe Dumnezeul asta nu-l reneg cate zile oi avea!

oanachampion
    Guest
    Eu, sincera sa fiu, cred ca e f important sa te simti "acasa" in religia pe care o ai (indiferent daca e religia in care te-ai nascut sau religia la care te-ai convertit), sa simti ca aia e calea sufletului tau catre divinitate (ca sa ma exprim plastic). Personal, accept toate religiile, in afara de cele care sunt, de fapt, anti-religii (de ex., satanismul)... Insa imi e cam greu sa inteleg ateii... N-am nimic cu ei, sunt f ok, insa n-as putea sa nu cred in ceva, m-ar deprima groaznic...

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Si nu mi-a convenit deloc sa ma puna la punct o persoana care nu are nici minime cunostinte despre religia pe care zice ca a adoptat-o din placere.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu chiar nu inteleg de ce ati ajuns la discutii degenul asta
    pentru ca daca o iei la puricat cam toate religiile se bazeaza pe acelasi lucru si propovaduiesc aceleasi invataturi
    nu stiu daca pt mine ar fi o problema sa-l numesc altfel pe cel in care cred
    cat despre a-ti trada credinta in care ai fost botezata....e discutabil
    daca ai mei ar fi fost...nu stiu sa spunem ca daca ar fi crezut in ceva ce mie mi s-ar fi parut gresit nu cred ca as fi mers inainte cu crezul lor doar din cauza ca asa am fost botezata
    la botez tu ca si copil nu ai optiuni, aleg ai tai in locul tau

new sunshine
    Guest
    Fetelor intotdeauna e f usor sa judecam pe altii sau sa ii condamnam....eu una nu cred ca as putea trai in religia musulmana insa le admir pe fetele care au facut acest pas si su stiut sa se adapteze.

+ Raspunde
Pagina 1 din 32
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari