Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Nelamurit Vreau sa ma ingras si nu reusesc!

Mereu am fost slaba inclusiv cand am fost gravvida cu bb cred ca in toata sarcina nu am luat mai mult de 8 kg pe care automaqt corpul meu le-a dat jos dupa nastere
    Spre ciuda mea nu am reusit sa le pastrez.....am 23 de ani si sunt foarte slaba alte femei vor sa slabeasca eu vreau sa ma ingras macar 8 10 kg si nu reusesc corpul meu arde foarte rapid grasimile......Vreun sfat de meniuri combinat cu sport sau vitamine sa ma ingras un pic aveti???

oanachampion
    Guest
    E clar ca nu mananci mai multe calorii decat consumi, altfel te-ai ingrasa (indiferent de ce metabolism ai, pt ca metabolismul se adapteaza la stilul tau de viata)... Corpul tau, atunci cand nu faci altceva decat sa stai in pat - deci nici un efort - consuma 27 de calorii per kg, pe zi... Daca ai, sa zicem, 40 kg, atunci consumi 1080 cal/zi (repet, nu intra la socoteala miscarea, ci doar functiile de baza ale organismului), daca ai 50 kg => 1350 cal/zi etc. Mie mi se par ucigatoare numerele astea... Un amarat de senvis cu parizer (fara unt) = 280 cal... zaharul pe care il pun intr-o cana de cafea = 100 cal... (si beau doua cani pe zi)... o supa = 400 cal... Ce mananci de nu te ingrasi? Apa?

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    ideea e ca mananc orice dar nu se pune pe mine bineeeee nici nu ma odihnesc suficient toata ziua buna ziua in casa cu treaba apoi si cu alexandra si nah nu apuc sa ma ingras oricat as incerca beau 2 cafele pe ziii si fumez cam 2 tigari si in rest papa bun da vad ca tot degeaba

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu am aceeasi problema am fabuloasa greutate de 36 de kg la 153 inaltime. Orice as face nu reusesc sa ma ingras, in sarcina nu am luat decat 9 kg pe care le-am dat jos intr-o saptamana. Eu am arderile foarte foarte rapide si conform medicuolui meu de familie care a lucrat foarte multi ani la Parhon, pentru ca eu sa iau in greutate ar trebui sa fac un tratament homonal care exista foarte mari sanse sa ma dea complet peste cap si sa ma ingras mai mult decat este cazul.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Oana sa sti ca uneori sunt si alti factori care impedica depunerea kg. Mama mea este si ea in aceeasi situatie si din cate am observat eu se consuma psihic din orice si cand mananca foarte rar mananca cu pofta, chiar daca uneori chiar mamanca mult are corp de manechin chiar si dupa 2 nasteri, am observat ca atunci cand se relaxeaza putin mai reuseste sa puna cate un kg dar le cam da jos apoi usor desi le pune greu

Asa ca parerea mea, acordati timp regulat sa mananci, cu pofta, si incearca sa nu te stresezi din nimic si elimina complet tigarile, redu cafeaua la 1 pe zi.
    Modificata de paulici; 20.04.2011 la 09:33:15.

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Oana sa sti ca uneori sunt si alti factori care impedica depunerea kg. Mama mea este si ea in aceeasi situatie si din cate am observat eu se consuma psihic din orice si cand mananca foarte rar mananca cu pofta, chiar daca uneori chiar mamanca mult are corp de manechin chiar si dupa 2 nasteri, am observat ca atunci cand se relaxeaza putin mai reuseste sa puna cate un kg dar le cam da jos apoi usor desi le pune greu

Asa ca parerea mea, acordati timp regulat sa mananci, cu pofta, si incearca sa nu te stresezi din nimic si elimina complet tigarile, redu cafeaua la 1 pe zi.
    Multumesc de sfaturi paulici

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Si eu am aceeasi problema am fabuloasa greutate de 36 de kg la 153 inaltime. Orice as face nu reusesc sa ma ingras, in sarcina nu am luat decat 9 kg pe care le-am dat jos intr-o saptamana. Eu am arderile foarte foarte rapide si conform medicuolui meu de familie care a lucrat foarte multi ani la Parhon, pentru ca eu sa iau in greutate ar trebui sa fac un tratament homonal care exista foarte mari sanse sa ma dea complet peste cap si sa ma ingras mai mult decat este cazul.
    acelasi lucru mi spus si mie doctorul deci tratamentul hormonal il exclud din start

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu am o prietena in aceeasi situatie si a facut tratamente hormonale si tot nu a rezolvat nimic,dupa ce termina tratamentul slabeste din nou!Are 1.72 inaltime si 43-45kg,este foooarte slaba!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    woooow va invidiez fetelor....eu ce pot sa zic sunt la dieta non stop......

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    woooow va invidiez fetelor....eu ce pot sa zic sunt la dieta non stop......
    Am auzit asta de la foarte multa lume, ca ma (ne) invidiaza insa sa stii ca nu prea e nimic de invidiat.
    Pentru mine cel putin este frustrant chiar uneori, sa vezi ca mananci efectiv degeaba, ca orice ai face nu reusesti sa ajungi la o greutate normal, ca hainele stau mereu prost pe tine ca nu au pe ce sa se aseze frumos si cand mai esti si mica de statura lucrurile sunt si mai neplacute.

Din punctul meu de vedere, cand ai o greutate peste medie stii ca faci un efort foarte mare, tii o dieta si dupa se vad rezultatele insa invers...e mult mai greu.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Eu cred ca nici una din situatii nu e de invidiat ... am avut in preajma si o forma si alta si m-am convins ca uneori e la fel de greu ... tot la fel cum din motive hormonale nu se pot ingrasa tot aceleasi pot fi cauzele si in cazul slabitului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari