Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Mamici, ce parere aveti de vaccinul antigripal? Ati facut pentru voi sau la bebei? Anul trecut sotul a facut si nu a avut probleme, nu a fost racit. Eu nu am facut ca aveam bebe mic si alaptam, insa anul acesta nu a mai facut nici sotul si ne-a si prins raceala, gripa, nici nu mai stiu ce este.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Eu i-am facut anul asta lui Florian, de fapt anul trecut si pana acum, Doamne ajuta este bine!

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Buna fetelor,
    Pe mine m/au vaccinat cand aveam `13 saptamani de sarcina,nu am avut nici o reactie adversa dupa....dar de cand ma stiu nu am mai racit,imi aduc aminte doar cand eram mica in jur de 8 sau 9 ani,de atunci nimic,doar nasul cateodata dar foarte rarrrrr.....

Floricica Avansata ely27's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2007
    Postari in forum
    1.241
    eu nu am facut niciodata si nici la baieti nu le-am facut .cu care am mai vorbit au spus ca le-au facut la copii lor si au racit mai rau.dar speram sa nu avem probleme grave.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu am fcut vaccinul si am facut si pt Tia.am racit toti dar vaccinul este pt a ne proteja de virusii periculosi care pot apare in anul respectiv.contra racelilor simple nu ne protejeaza. sunt multumita ca l-am facut pt ca nu as putea trece printr-o gripa cu cei doi bebeci.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Si mie mi-a fost deama de reactii adverse la vaccin, mai ales ca Florian este astmatic....dar Doamne Doamne ne-a ajutat si a fost totul ok.
    Adela, te inteleg ... cu doi copilasi...chiar ar fi foarte greu, eu stiu prin ce am trecut un an de zile, in primul an de gradi al baietelului meu, si nu era decat un singur copilas, dar cu 2....
    Si apropos de a raci mai rau cu tot cu vaccin...eu stiu de cazuri (mi-a spus medicul de familie) despre copii care au facut gripa imediat dupa vaccin, insa o forma muuuuuult mai usoara! Asa ca....vorba Adelei, vaccinul nu ne poate proteja de raceli, insa de gripa cea urata cu siguranta da!

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    Buna fetelor ,noi anul trecut am facut vaccinul si a fost bine nu am avut probleme insa anul acesta nu a mai vrut sa mearga sa il faca dar pana in prezent vad ca e bine nu avem probleme si sper nici sa nu avem.Va pupam ,multa sanatate ...

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    forma mai grava a gripei apare in lunile februarie martie.asa ca trebuie sa ne protejam.doctorita mi-a zis sa il fac cat eram gravida pt ca protejeaza si fetusul. mi-a zis ca la bebe asa de mic de 3-4 luni nu se face vaccinul.

Floricica Avansata gggeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2007
    Postari in forum
    2.414
    Eu nu am facut niciodata vaccinul ...dar probabil il voi face copiilor mei....Eu nu am mare incredere in acest vaccin pentru ca de fapt este un vaccin pentru virusul de anul trecut...dar cum stiti microbii se transforma si deci nu ne protejeaza pentru microbii de anul asta...chiar si asa zic eu ca pentru copii e buna...pentru ca nu stii cu ce fel de microbi vine in contact,si mai ales ca au imunitatea mai scazuta...si asa macare ii protejeaza de o parte dintre microbi

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    georgiana nu cred ca ai dreptate in privinta vaccinului pt ca se iau radacinile gripei de anul trecut si nu stiu cum se proceseaza si se formeaza o ramura mai puternica pt gripa ce urmeaza, nu protejeaza suta la suta asa ca existat totusi riscul de a contacta gripa.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    eu ii dau la Marius ceva picaturi naturale ca un vaccin,sunt foarte bune,se da de toamna pana in primavara

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari