Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Sport dupa cezariana??

Salutare mamicute dragi!Vreau sa vin cu o intrebare ...am voie sa fac sport la 2 luni dupa cezariana??probabil este permis dar eu vreau sa fac exercitiille cardio pe o bicicleta de camera.Am mai facut aceste exercitii si m-am simtit foarte bine si a dat rezultate dar vroiam sa stiu daca am voie avand in vedere ca am facut cezariana.Voi ce sport ati facut??vreau sa mai dau jos cateva kg ca in noiembrie voi fi si mireasa odata cu botezul printesei mele.eu sunt mai plinuta de fel si inaite de nastere aveam 95 kg,apoi la o luna aveam cu 17 kg mai putin (in timpul sarcinii am pus 20) si acum voi vedea in data de 4 oct cand vor fi 2 luni...
    Va astept cu sfaturi.Va pup

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Neatza!
    Dr meu ginecolog m-a sfatuit sa incep sa fac sport, dupa cele 6 sapt de leuzie, inclusiv abdomene!
    Eu am facut fara nicio retinere, sincer iti zic! tot ce am stiut eu, inclusiv zumba, abdomene....nu am patit nimic rau, ba dimpotriva, a fost doar in beneficiul meu, am slabit la foc automat!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    este interzis minim 3 luni orice efort fizic deoarece exista riscul sa ti fisurezi operatia poti opta pt plimbari pe jos si corset obligatoriu...iti spun din experienta proprie.

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Nu este interzis atat timp cat operatia s-a vindecat bine....

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Am o prietena careia la un an dupa operatie i-au aparut niste noduli ( galme) in profunzimea tesuturilor operate! Abdomenul ei este perfect plat, nici nu zici ca a nascut insa...ea crede ca din cauza ca a facut efort au aparut acele formatiuni! Urmeaza sa se duca la dr sa afle ce se intampla! Eu am purtat corset dupa 6 saptamani de la operatie iar despre efort fizic eu am auzit ca nu ar fi indicat 6 luni dupa operatie! Acum, fiecare isi cunoaste mai bine organismul si cred ca difera de la o persoana la alta recuperarea! Totusi, ca precautie cred ca e mai bine sa astept sa treca cele 6 luni!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    este adevarat ca ultima cusatura cea vizibila se cicatrizeaza repede insa medicul meu mi a spus ca in interior in mediu umed se cicatrizeaza in 2 ani 10 cusaturi am avut eu in interior recomand sa va feriti de orice efort minim 6 luni daca nu vreti sa apara complicatii repet corsetul este suficient...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari