Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ingeras2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2010
    Postari in forum
    1
    Buna, si eu a avut o rana pe col, si s-a vindecat aproape total cu cervugid 2 cutii, un ovul pe seara 12 zile apoi unul la 2 seri.depinde ce-ti spune doctorul tau, ca el te cunoaste, doctorita mea este impotriva cauterizarii.

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    SI eu am avut parte de o rana pe col, cand ne propusesem sa incepem proiectul bebe! AM mers la dr sa ma asigur ca totul e in regula si sa imi dea sa faca cele analize care trebuie facute, cand mi-a descoperit o rana pe col de toata frumusetea!
    M-a programat pt cauterizare (nu mai retin daca am luat ceva tratament inainte). Mie mi s-a parut ca nu am stat pe masa nici 5 minute atat de repede a decurs totul, fara durere fara nimic, numa l-am auzit pe dr ca a zis: "gata, am terminat"!
    Apoi mi-a dat ovule si tratament medicamentos si fara contact sexual vreo 2 luni! am mers iar la control pt control si testul papp si de atunci am inceput demersurile pt a avea un bebe: analize + vitamine! ne-a ajutat D-zeu si ne-a oferit un puiut chiar din prima luna de incercari!

Iti doresc mult curaj si speranta in DD!

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    un capitol trait de mine cu intensiate maxima...........ma regasesc perfectin eel numai ca eu nu am facut cauterizarea INCA.
    in urma cu 2 ani jumatate am fost la primul control gine cu o incredere fantastica eram sigura ca e totul bine cand incolo ce sa vezi...vreo 6 afectiuni printre care si o rana enorma pe colul uterin! mi s a prabusit lumea in cap!
    consult alti 2 medici si raman cu 2 afectiuni........confirmate si de unul si de celalat...........doamna care imi gasise cele 6 ma vazuse probabil potenta financiar sau disperata sau nu stiu ce de m a bulversat atat de rau....in fine am ramas cu o anexita cronica si rana de pe col care nu stiu de unde o am pentru ca de regula se face de la un contact sexual brutal sau insuficient lubrifiat de la scurgeri anormale in afara CM de la candida sau de la avort si eu nu am avut nicimic din astea.
    rana nu am cauterizat o pentru ca medicul meu recomanda inainte sarcina si dupa aia cauterizare asa ca acum sunt insarcinata.
    spune ca in 85% din cazuri se deschide cauterizarea pe sarcina datorita scurgerilor si ca trebuie repetata.
    despre cauterizare pot sa ti spun ca a facut o [rietena mea de 2 ori si am trait alaturi de ea experienta
    NU DOARE....(simti un disconfort dupa ceva ca la CM)...colul uterin nu are terminatii nervoase(rana nu doare niciodata o depistezi la PAP GR 2 vizual la controlul ginecologic sau poti avea o scurgere ce pare perfect normala doar ca e putin mai abundenta si albicioasa mata)
    dupa cauterizare este interzis actul sexual minim 6 saptamani timp in care faci spalaturi cu ceaiuri septoval iei antibiotic si ovule precum si vitamina c pentru a favoriza cicatrizarea. dupa cauterizare apare o escara ce da timp de 3 4 saptamani o scurgere murdara si persistenta.
    in functie de dimensiune si adancimea ranii mai sunt si alte metode de tratare ca electrorezectia,amputarea de col,conizatia.crioterapia.

sper ca nu v am plictisit ca tare mult am scris. daca aveti intrebari va pot raspunde cu cea mai mare placere.......e un subiect indelung discutat de mine cu multi medici si despre care stiu cam tot.
    Modificata de gongi; 06.12.2010 la 19:55:46.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu am avut o rana pe col. Dr. mi-a recomandat initial tratament cu ovule urmand ca apoi sa vedem daca se vindeca sau nu, daca nu urmand sa o cauterizeze.
    Din fericire dr. a zis ca s-a vindecat cu ovule si ca nu mai este nevoie de cauterizare.

La un an, doi dupa aceea am fost la un control de rutina la o dr. (GAliteanu Anca) si aceasta mi-a spus ca rana inca exista si ca nu se poate vindeca cu ovule. Am intrebat-o daca trebuie cauterizata si a zis ca ea nu e de acord cu cauterizarea, dar nici nu mi-a raspuns clar in ce fel trebuie tratata rana. Am facut ex. citologic si mi-a zis ca rezultatul nu ar fi tocmai bun, dar sa nu ma tem, doar ca trebuie sa mai facem si alte investigatii ca sa aflam cum am capatat aceasta rana si abia apoi imi va spune in ce fel o vom trata. Urmatorul pas era colposcopia.
    Am avut noroc ca in acea perioada eram foarte aglomerata si nu am reusit sa ma mai programez pentru colposcopie, plus ca am cautat pe net detalii despre aceasta si am vazut ca ma chemase in alta perioada decat cea recomandata pentru acesta investigatie

Anul urmator ne-am hotarat ca vrem un bebe, dar eu eram stresata de problema mea cu rana pe col. Am facut programare la un alt dr. care mi-a zis ca rana este vindecata si ca ceea ce a ramas este doar cicatricea acesteia ca la orice rana. A zis ca ne putem apuca linistiti de proiectul bebe. Am facut din nou ex. papanicolau si desi rezultatul a fost la fel ca si cu un an inainte, acest dr. a zis ca rezultatul este bun. La fel mi-a zis si dr. care mi-a urmarit sarcina si cu care am nascut.

Prin aceeasi poveste a trecut si o prietena de-ale mele, cu aceeasi doctorita, doar ca ea a facut si colposcopie, i-a zis ca rezultatul nu este bun, apoi i-a facut biopsie spunandu-i ca este suspecta de cancer de col - asa cum imi sugerase si mie printre randuri - pentru ca in final dupa ce biopsia i-a iesit negativa sa ii spuna ca probabil are acea rana din nastere si sa nu ii dea niciun tratament!

Doctorului la care merg acum si cu care am nascut si primul copil am tot uitat sa ii povestesc despre rana pe care am avut-o si sa imi spuna ce crede. Dupa ce voi naste, voi discuta cu dansul si aceasta problema. In dansul am mare incredere, dar sunt sigura ca rana este vindecata fiindca altfel mi-ar fi spus dansul de ea.

Floricica Nou Venita oana_17's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2010
    Postari in forum
    152
    buna fetelor...am si eu o intrebare ,daca ma puteti ajuta..stie cineva ceva de cauterizarea unei rani pe col prin metoda chimica?deci cautizarea nu o vor face cu un cauter ci cu o solutie.mi sa spus ca va pune cateva picaturi acolo,ca dureaza 5 minute ,nu e dureros si se repeta acelas lucru de 3 ori.mi sa parut un pic cidat pt ca doctorul ma chemat cu o zi inainte de cm desi eu citisem pe aici ca se face dupa ce trece cm si nu inainte si plus de asta nu mi-a cerut nici cel putin un papanicolau.Daca stie cineva ceva de metoda asta va rog sa ma ajutati,caci nu stiu ce sa fac sa merg mai departe pe mana acestui medic sau mai bine sa cer o alta parere.va puup pe toate si va multumesc

Floricica Nou Venita Dyana_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2012
    Postari in forum
    1

Rana pe col

Ma bucur enorm ca am avut sansa sa citesc raspunsurile date de Gongi si de fapt toate discutiile dintre voi toate! Insa vad ca este vorba in mare parte de topicuri de acum 2 ani din pacate....intrebarea mea ar fi ce am de facut avand in vedere urmatoarele:
    - am facut test de secretie si colposcopie la un moment dat, pentru ca am avut ocazia sa fac la un pret f f bun si stiam ca este cel mai relevant control.
    - la testul de secretie mi-a iesit o candida pentru care am folosit o crema similara ca efect cu GYNOFORT pe care nu am gasit-o si la sfatul doctorei am luat o alta crema pe care am folosito si eu si partenerul timp de cateva zile; in fine, nu despre asta vroiam sa vorbesc si de aceea nu intru in detalii
    - la colposcopie, doctora a sesizat o rana pe col si mi-a recomandat sa fac si Papanicolau sa vedem daca iese ceva prost. Testul a iesit bine, fara nimic suspect, astfel incat a spus ca nu se justifica sa fac test de HPV, pentru ca nu a iesit nimic in neregula, ci totul cum trebuie. Eventuals a vedem dupa cele 3 luni de tratament.
    Pentru tratarea ranii mi-a prescris ovule cerate COLONSAN timp de 3 luni, cate 2 /zi, vreme de 15 zile/luna si PAU DARCO - pastile, cate 2/zi, tot vreme de 3 luni.

Ideea este ca mi-a prescris colonsan si pau d-arco dupa ce i-am amintit eu ca mi-a spus ca am rana pe col, pentru ca dumneaei, cand am mers sa-mi citeasca testul papanicolau, vazand ca e ok, nu mi-a mai prescris nimic. Si dupa ce i-am amintit ce-mi spusesese cu cateva zile in urma, mi-a spus sa iau cele scrise mai sus. As vrea acum sa merg la alt doctor din cadrul Centrului Medical Unirea si nu stiu ce sa cer practic. Sa mai cer o colposcopie? Sau un test de secretie...papanicolau ma gandesc ca e prea din scurt , dupa doar 3 luni...Pe de ata parte ma gandesc ca poate doctora a confundat o infectie a peretilor si poat enu era rana....nu stiu,,,sper! Ce analize ar trebui sa fac acum sa verific daca am rana si daca o am in ce stadiu este...Va multumesc din suflet si sper sa-mi raspunda cineva care a experimentant astfel de lucruri, poate am norocul sa-mi raspunda chiar Gongi care spunea pe site ca discutat indelung acest subiect cu f multi medici!

Va multumesc! O seara cat mai buna!

Floricica Nou Venita Fairouz's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2018
    Postari in forum
    2
    Buna. Asta m-a ajutat pe mine. Dușuri vaginale (cu irigatorul) de 2 ori pe zi, dimineata si seara cu ceai (amestec pelin, tataneassa, marul lupului , galbenele si coada șoricelului. Ultimele 2 in cantitati mai mici decât primele 3) si supozitoare cu propolis Miprosept in fiecare seara , intravaginal, timp de 7-12 zile. La prima colposcopie aveam o zonă afectată apoi am urmat tratamentul si la mai putin de o luna am mers la o a2a colposcopie. Nu mai era nimic. Va recomand cu drag si incredere tratamentul. A! Eu am facut spălaturi aprox 3 saptamani si supozitoare 10 zile. Apoi am luat un ovul pt refacerea flotei. Acum fac doar spălaturi cam 1-2 ori pe saptamana. Sa va fie de folos!

Floricica Nou Venita Fairouz's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2018
    Postari in forum
    2
    Buna. Asta m-a ajutat pe mine .Dușuri vaginale (cu irigatorul) de 2 ori pe zi, dimineata si seara cu ceai (amestec pelin, tataneassa, marul lupului , galbenele si coada șoricelului. Ultimele 2 in cantitati mai mici decât primele 3) si supozitoare cu propolis Miprosept in fiecare seara , intravaginal, timp de 7-12 zile. La prima colposcopie aveam o zonă afectată apoi am urmat tratamentul si la mai putin de o luna am mers la o a2a colposcopie. Nu mai era nimic. Va recomand cu drag si incredere tratamentul. A! Eu am facut spălaturi aprox 3 saptamani si supozitoare 10 zile. Apoi am luat un ovul pt refacerea flotei. Acum fac doar spălaturi cam 1-2 ori pe saptamana. Sa va fie de folos!

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!