Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    fetelor dupa nastere ma confrunt cu dureri mari de masele...mi s-au cariat cativa dinti..se pare ca sarcina mi-a afectat dantura..si asa ea mai subreda..

vroiam sa va intreb aveti asemenea probleme?

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    eu nu am avut niciodata probleme cu dantura pana la bebe. dar din timpul sarcinii am inceput sa am. imi aparusera niste pete mici albe pe dinti. si am fost atunci la stomatolog si mi-a zis ca e in cauza lui bebe ca imi papa calciul si ca e posibil sa fac carii. din fericire nu am facut, dar au inceput sa mi se ingalbeneasca. si eu am dureri in cand in cand.dar pe mine cand ma doare, ma doare toata dantura, asa din senin.
    e normal ca sarcina sa afecteze dantura. si mama mea la fel a patit.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Eu nu am avut nici o problema stomatologica in timpul sarcinii si nici dupa , nu ma dor , nu s-au cariat sunt la fel ca inainte, sunt o norocoasa

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Nici eu nu am avut asemenea probleme, nici inainte, dar nici dupa sarcina.
    Chiar daca bebele mi-a consumat calciul, si dupa nastere eram cu el sub limita, se pare ca nu mi-a afectat dantura.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Eu am avut probleme cu dantura si in timpul sarcinii si dupa ce am nascut. Cand eram insarcinata in luna a 5-a am fost nevoita sa scot o masea...nu am mai avut ce sa-i faca si au folosit un altfel de anestezic, dat fiind faptul ca eram insarcinata. Si dupa ce am nascut am fost nevoita sa mai scot o masea....tare nasoala situatia. Dupa intamplarea asta am mai "reparat" ce si ce la dantura...si acum ma mai supara din cand in cand...

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    te inteleg stiu cum e ,chiar zilee astea m-au durut de am inebunit aveam probleme si inainte de a ramane insarcinata dar dupa nastere sa agravat m-ai mult am promis ca anul acesta voi rezolva pana nu voi ajunge la "placa"te pup

Floricica Nou Venita anomisas's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2008
    Postari in forum
    43
    Buna!

Si eu am patit la fel cu dintii:mi-au aparut intai petele albe sus pe langa gingii-asta insemna demineralizare , dar apoi mi-a mancat smaltul si acum merg la dentist pentru plombeeee multe multe.
    Insa la unii dinti nu s-a ajuns in profunzime si mi-a spus dentistul ca intai imi face o fluorizare si apoi mai vedem.Deci sfatul meu este sa te duci la dentist cat mai repede , poate iti face o fluorizare si nu se va ajunge la carii.

Floricica Nou Venita mamicamirei's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2008
    Postari in forum
    56

Eu am avut o carie,pe care am fost nevoita sa o tratez in timpul sarcinii,pentru ca ajunsese la nerv,deocamdata nu ma deranjeaza,insa mi s-a rupt o bucata dintr-o masea. Va trebui sa rezolv problema asta cat mai repede. Desi am avut mereu dinti sanatosi,uite ca si pe mine m-a afectat sarcina la capitolul dantura.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu am avut probleme de genul( rupt bucata din masea)...in timpul sarcinii..iar apoi dupa ce am nascut..a ramas decat radacina ..pe care a trebuit sa o extrag..off.

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    In timpul sarcinii nu am avut nici o problema dar dupa mi s-a rupt o masea si chiar ieri a trebuit sa-mi scot o masea de minte care iesea pe jumatate si se retragea si din cauza ei am alte probleme mai mari cu dantura. Cand ma gandesc ce ma asteapta mi se face rau....

silvia_l
    Guest
    Fetelor chiar azi dupa-amiaza am fost la dentist.
    Si inainte de sarcina aveam dantura foarte subreda, iar pe timpul sarcinii mi-au aparut niste carii care au avansat destul de repede, mi s-a rupt si cate o bucatica din masea, dar dentistul nu a vrut sa imi trateze nimic in timpul sarcinii pt ca eu am facut diabet gestational si riscam sa imi sangereze gingiile foarte rau.
    Acum am deschis un mare "santier" la mine in gura. :) Am fost de trei ori la dentist ca sa imi scoata o nenorocita de masea (tot de minte era si a mea) pt ca nu era chip sa prinda anestezia si nici nu putea sa imi faca alta mai tare pt ca alaptez. In fine am reusit si acum continuam lucrarile...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari