Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Modificarile parului in timpul sarcinii si dupa nastere

In timnpul sarcinii si mai ales dupa, din cauza schimbarilor hormonale au loc o serie intreaga de transformari si printre acestea se afloa si parul.

Daca in timpul sarcinii in general parul straluceste, este mai sanatos si mai frumos, adesea, dupa nastere minunea se termina si parul incepe sa sufere transformari neplacute precum ingrasarea si caderea parului si uneori chiar si aparitia matretii.

La mine lucrurile au stat ca "la carte", toate periaoda de sarcina am avut un par super, mi-a crescut foarte repede, parea mult mai sanatos si mai bogat firul, nu se incurca si nici nu se ingrasa. Si tot ca la carte, minunea s-a terminat dupa ce am nascut si au inceput problemele. Prima si cea mai mare problema este faptul ca imi cade foarte foarte mult parul, apoi a inceput sa se ingrase foarte repede dupa spalare la radacini iar spre varfuri sa fie extrem de uscat si in plus, se incurca extrem de tare si de repede desi am parul drept (nu cret care stiu ca favorizeaza incurcarea parului).

Ce modificari ale parului au fost la voi in timpul sarcinii dar mai ales dupa ce ati nascut? Ce transformari a suferit parul vostru?

Floricica Avansata carmenmickey's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2010
    Postari in forum
    1.316
    in timpul sarcinii a fost ok,dar dupa mi-a cazut parul foarte mult,am fost la medic si mi-a spus ca este normal atata timp cat nu eram cheala....parul se regenera,cadea si crestea la loc foarte repede...
    acum nu mai am nicio problema,am par des si nu mai cade deloc...

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    si la mine in timpul sarcinii, cum spui,ca la carte, mi-a crescut destul de mult si-l simteam ca este sanatos. Dupa ce am nascut a continuat sa fie ok o perioada buna, dar acum de vreo 3 saptamani, cade de numa, toata casa este par. abia astept sa treaca perioada asta cu picatul parului si sa-si revina la normal. eu in general nu aveam pr. cu parul si-l am foarte des, deci inchipuiti-va ca si are de unde pica.

Floricica Nou Venita doina_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2010
    Postari in forum
    62
    In timpul sarcinii am costatat ca vopseaua de par nu-si mai facea "treaba" ca inainte, desi foloseam aceeasi nuanta ramanea parul mai inchis. Acum, dupa nastere, a disparut problema aceasta, dar a inceput sa-mi cada parul, nu mult, la fel cum imi cadea inainte de sarcina.

Floricica Cu Vechime sarai27's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    6.407
    Eu am avut probleme cu caderea parului si inainte de sarcina,dar de prin luna a4-a de sarcina nu mi-a mai cazut deloc si nici nu s-a mai ingrasat(cum mi se ingrasa inainte,eu avand parul gras).Dupa nastere,la cateva saptamani insa mi-au revenit problemele care le aveam si inainte:(imi cade si sa ingrasa repede:(

Floricica Cu Vechime alexanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    5.745
    Mie dupa amandoua sarcinile mi-a cazut masiv parul.Am luat calciu si magneziu dupa prima nastere si acum revalid 3 luni si nu mai cade dar inca nu si-a revenit total.E firul subtire si se incurca f tare.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Buna seara!
    Pe timpul sarcinii nu am avut probleme cu podoaba capilara,dar apoi dupa nastere la 3 luni,mai ales la prima sarcina a inceput chinul....imi cadea atat de mult par incat aveam locuri in care se vedea pielea..
    am schimbat samponul de cateva ori, si mi-am luat un complex de vitamine special pt par si fier ..si m-am tuns mai scurt ,in 4 luni mi-am revenit....samponul care mi-a priit cel mai bine a fost de la l'oreal ...cel roz...
    la a doua sarcina si dupa nastere nu am mai avut asa probleme,dar am luat din timp vitamine ,m-am tuns si am folosit samponul l'oreal..

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    am scris acu cateva luni ca sunt ingrozita de faptul ca mi se parea ca voi ramane cheala:)))))) dupa 6 luni de la nastere mi s-a oprit caderea parului si din cate vad a inceput sa se regenereze, astefel incat incepe sa semene cu ce aveam inainte, nu mai este fragil si uscat, nu se mai rupe la pieptanat...

Floricica Nou Venita Nicoleta_26's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2011
    Postari in forum
    19
    eu am doar 8 saptamani , dar de doua saptamani am observat ca dupa ce imi spal parul este foarte diferit de cum era inainte de sarcina.
    Inainte imi era matasos si moale , iar acum parca e un siret sau din sarma .
    In plus imi cade parul de imi vine sa plang nu alta , si inainte imi cadea dar nu in asemenea proportii .
    E normal banuiesc dar tot parca ma deranjeaza .
    O sa dureze pe toata perioada sarcinii sau or sa revina la normal ?

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Citat Postat de alexandru31 Vezi mesajul
    Buna seara!
    Pe timpul sarcinii nu am avut probleme cu podoaba capilara,dar apoi dupa nastere la 3 luni,mai ales la prima sarcina a inceput chinul....imi cadea atat de mult par incat aveam locuri in care se vedea pielea..
    am schimbat samponul de cateva ori, si mi-am luat un complex de vitamine special pt par si fier ..si m-am tuns mai scurt ,in 4 luni mi-am revenit....samponul care mi-a priit cel mai bine a fost de la l'oreal ...cel roz...
    la a doua sarcina si dupa nastere nu am mai avut asa probleme,dar am luat din timp vitamine ,m-am tuns si am folosit samponul l'oreal..
    Si mie imi cade foarte tare,asta e si cauza pt care m-am tuns scurt...si sampon folosesc de ani buni l oreal,dar cel rosu pt par vopsit.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Majoritatea prietenelor mele care au fost insarcinate erau invidiate in perioada aia pentru parul frumos, lucios, voluminos. Cel putin la o prietena... ai fi spus ca e vesnic coafata, abia iesita de la coafor! Pe ea eu am vazut-o la mai bine de o luna dupa nastere cand lucrurile revenisera la normal, dar imi povestea ca in primele saptamani dupa nastere nu-si mai putea suporta parul...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari