Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Rusinos Hirsutismul

Buna dimineata

De pe la 12 ani am observat ca incepuse sa creasca par in zonele unde nu ar fi normal insa pe atunci nu stiam despre ce e vorba si nu era ceva care sa ma sperie pe moment. Insa odata cu trecerea timpului parca se inmultea tot mai mult si am ajuns sa am par aproape peste tot [ nu va imaginati ca arat ca o maimuta ] e destul de usoara forma de hirsutism insa cum sunt bruneta de fel se vede totusi urat. Poate daca eram blonda nu ma agitam prea tare. Asa, am devenit complexata pana la urma de problema asta si prin 2007 am inceput sa ma interesez in legatura cu ea. Am aflat ca se numeste hirsutism, si este o pilozitate care apare la femeile care dezvolta sau au mai multi hormoni masculini ceea ce face sa apara parul in zone precum burta, spatele si alte parti ale corpului. Mama habar nu avea de treaba asta, insa i-am spus sa imi ia un bilet de trimitere la un medic endocrinlog si m-am dus, mi-a facut analize, mi-a confirmat ca am hirsutism intr-o forma usoara dar si ca am probleme cu glanda tiroida. Am stat cateva zile in spital pana mi s-au facut toate analizele, si mi-a dat dr. 2 feluri de medicamente, nu le mai retin numele, iar dupa cateva luni de tratament [ parca 6 luni ] mi-a dat anticonceptionale Diane 35. Stiam de pe internet ca astea sunt bune si ajuta pentru a scapa de hirsutism. Le-am luat cateva luni, insa intr-o luna nu am avut bani sa mi le cumpar asa ca am intrerupt tratamentul si stiam ca nu e ok sa le iau de capul meu dupa ce le-am intrerupt. Si nu am mai ajuns la dr sa-i explic situatia si sa stiu daca pot sa reiau tratamentul si cand. Asa ca am lasat balta totul. Acum insa imi pare rau, si vreau sa fac tratament din nou ca sa scap de el.
    Credeti ca trebuie sa imi refac iar toate analizele ?

Si am uitat sa precizez, dupa ce am fost diagnosticata cu hirsutismul asta, am aflat de la mama ca a luat niste medicamente cel mai probabil pe baza de hormoni masculini pentru a putea duce sarcina pana la capat, dupa un lung sir de incercari de a ma pierde.

Voi stiti cazuri de genu ? Se duce de tot daca urmezi tratamentul ca la carte ? Sau doar se amelioreaza ? :)
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 12.07.2013 la 09:27:10.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca urmezi tratamentul potrivit, poti scapa de el, dar tratamentul trebuie urmat minim 1 an jumatate, fara oprire si presupune si administrarea unui antiandrogenic puternic (ex- verospiron), alaturi de anticonceptionale care sa tinteasca exact hirsutismul. Altfel, nu ai cum sa scapi de probleme, hirsutismul ramane, in lipsa unui echilibru hormonal. Doar un doctor iti poate readapta tratamentul.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Asa Verospiron am luat si inca ceva. Inainte de a lua Diane 35.Deci am facut bine ca nu am luat de capul meu dupa intrerupere ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari