Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claud1a's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    3
    salut! sunt o gravida insarcinata in 3 luni,nu am carte de munca,am lucrat doar anu trecut 4 luni in strainatate cu contract de munca.exista vreo posibilitate sa pot sa iau indemnizatie de crestere a copilului?daca da ce trebuie sa fac?? astept raspuns:)

Floricica Nou Venita Desa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2011
    Postari in forum
    2
    buna ziua,as dori si eu o lamurire daca se poate,va rog.Am terminat facultatea la zi,m.am licentiat dupa care am lucrat numai 4 luni cu carte de munca.Dupa astea 4 luni ,am plecat in strainatate unde lucrez cu contract de munca de aproape un an,ca baby-sitter.Imi doresc sa raman insarcinata.Intrebarea mea:de ce drepturi pot beneficia daca voi decide sa am un copil ,ce optiuni am si cum procedez??

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Desa Vezi mesajul
    buna ziua,as dori si eu o lamurire daca se poate,va rog.Am terminat facultatea la zi,m.am licentiat dupa care am lucrat numai 4 luni cu carte de munca.Dupa astea 4 luni ,am plecat in strainatate unde lucrez cu contract de munca de aproape un an,ca baby-sitter.Imi doresc sa raman insarcinata.Intrebarea mea:de ce drepturi pot beneficia daca voi decide sa am un copil ,ce optiuni am si cum procedez??
    "In vederea acordarii CCC si a indemnizatiei aferente persoanele care au realizat activitati profesionale in statele membre ale Uniunii Europene sau in alte state care aplica prevederile Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala si ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere in aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala, denumit in continuare Regulament, beneficiaza de totalizarea perioadelor de activitate realizate in aceste state in conditiile prevazute de acesta".

Cetatenii romani care au contract de munca in strainatate pot beneficia de indemnizatia acordata pentru cresterea copilului. Pentru a beneficia de acest drept, titularul legal trebuie sa se prezinte in tara, la primaria de care apartine si, pe langa actele obligatorii, acesta trebuie sa prezinte contractul de munca tradus si legalizat insotit de certificatul sau extrasul de nastere tradus in limba romana si legalizat. Reprezentantii legali primesc indemnizatia in moneda nationala a veniturilor realizate de acestia la cursul de schimb valutar stabilit de BNR din ziua anterioara stabilirii dreptului.

Acte necesare:
    # actul de identitate si, dupa caz, livretul de familie
    # certificatul de nastere al copilului
    # certificatul de handicap al copilului (daca este cazul)
    # declaratie pe propria raspundere ca cel care cere indemnizatia nu beneficiaza-in acelasi timp-de indemnizatia de maternitate
    # declaratia ca celalat parinte nu primeste aceasta indemnizatie
    # declaratia celui care cere indemnizatia ca se ocupa de ingrijirea si cresterea copilului si ca acesta nu este incredintat spre ingrijire altei persoane sau ca este dat in plasament

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    In functie de ceea ce e doresti sa faci in viitor , legat de nasterea unui copil, citeste si " Regulament 1408", s-ar putea sa te ajute :

Daca copilul domiciliază în Romania, iar parintii lucrează cu forme legale într-un alt stat membru: alocatia este platita de statul pe teritoriul caruia muncesc parintii.
    Daca copilul are domiciliul in Romania , iar mama lucreaza in Italia si tatal in Spania: dosarul pentru alocatie se face pentru una dintre cele doua tari , fie Spania, fie Italia ( de exemplu)

Daca statul de resedinta al minorului este Romania, iar unul dintre parinti lucreaza aici, iar altul intr-o alta tara comunitara, atunci copilul isi ia alocatia de la statul roman, urmand ca celalalt stat sa acorde un complement diferențial.

(Regulament 1408 )
    Modificata de cristina10; 09.03.2011 la 20:10:10.

Floricica Nou Venita Desa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2011
    Postari in forum
    2
    multumesc pentru raspunsurile tale Cristina.Am citit aproape toate raspunsurile pe aceasta tema,inainte de a trimite mesajul meu.
    Ce as vreau eu sa stiu inainte de a lua decizia de a ramane insarcinata.Daca voi ramane insarcinata,voi fi nevoita sa renunt la acest loc de munca din strainatate si sa revin acasa.Pot reveni in tara din primele luni de sarcina,iar la nastere sa beneficiez de CCC????

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    multumesc pentru raspunsurile tale Cristina.Am citit aproape toate raspunsurile pe aceasta tema,inainte de a trimite mesajul meu.
    Ce as vreau eu sa stiu inainte de a lua decizia de a ramane insarcinata.Daca voi ramane insarcinata,voi fi nevoita sa renunt la acest loc de munca din strainatate si sa revin acasa.Pot reveni in tara din primele luni de sarcina,iar la nastere sa beneficiez de CCC????
    Teoretic, da , poti beneficia de indemnizatie, daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ai realizat timp de 12 luni venituri ( din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal).

Floricica Nou Venita petri ana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2009
    Postari in forum
    21
    Buna ziua. Va rog sa ma lamuritii si pe mine intr-o problema: la calculul indemnizatiei se ia in considerare venitul net al solicitantului sau salariul net pt ca intre cele doua e o diferenta destul de semnificativa, iar contabilul nu a reusit sa ma lamureasca.
    Multumesc anticipat!

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de petri ana Vezi mesajul
    Buna ziua. Va rog sa ma lamuritii si pe mine intr-o problema: la calculul indemnizatiei se ia in considerare venitul net al solicitantului sau salariul net pt ca intre cele doua e o diferenta destul de semnificativa, iar contabilul nu a reusit sa ma lamureasca.
    Multumesc anticipat!

75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni ( OUG nr. 111/2010 )

Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    3
    salut! am si eu o nelamurire....sunt insarcinata in 3 luni...nu am carte de munca...se poate plati la casa de pensii din urma sa pot sa iau si eu indemnizatia pt cresterea copilului?? sau sa platesc de acum si sa iau mai tarziu indemnizatia??

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de claud1a Vezi mesajul
    salut! am si eu o nelamurire....sunt insarcinata in 3 luni...nu am carte de munca...se poate plati la casa de pensii din urma sa pot sa iau si eu indemnizatia pt cresterea copilului?? sau sa platesc de acum si sa iau mai tarziu indemnizatia??
    Poti incheia un contract de asigurare conf. Lg.19/2000, dar acest lucru nu te va ajuta la acordarea indemnizatiei pt cresterea copilului.

Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    3
    am acel contract de asigurare ...doar ca ma gandeam ca asi putea plati incepand de acum la casa de pensii si sa iau indemnizatia cand fac un an de cotizat la casa de pensii....multumesc oricum pentru informatie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari