Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Crina.Neagu361's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2014
    Postari in forum
    1

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Dragi mamici si burtici,va cer ajutor in legatura cu o problema! Apartin dupa buletin de Comuna Miroslava,jud. Iasi. Acolo a, facut cerere pe numele meu pt alocatia de stat si am mentionat ca nu am un an lucrat inaintea nasterii copilului,deci nu pot primi si indemnizatia de crestere. M-a intrebat daca sotul lucreaza,am zis ca da si mi-a dat o adeverinta si o cerere tip ca sa o semneze la servici si apoi sa o duca la Directia pt Alocatie(el avand buletin pe Iasi),pentru a primi si ceilalti 600 lei; a spus ca nu trebuie sa intrerupa contractul de munca pt a-si lua concediu de crestere oficial,caci pot da o declaratie cum ca stau eu cu copilul in locul lui oricum si el sa poata lucra in continuare. Ceea ce nu cred ca se poate! Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu aceasta dilema? Mentionez ca daca ar fi sa-si ia concediu de crestere a copilului nu ne-am permite sa traim din banii aceia,avand si o chirie + facturi + celelalte trebuinte pt bebe! Va rog sa-mi raspundeti cat de repede ca sa stiu ce am de facut!
    Modificata de Crina.Neagu361; 01.09.2014 la 11:01:45.

Floricica Nou Venita merryrotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2014
    Postari in forum
    14
    din cate stiu eu ..se poate...am un prieten de familie care a facut acelasi lucru....nu stiu detaliile exacte dar in cazul in care mamica nu lucreaza si tatal da, cu adeverinta de la tata si declaratie ca e singurul care aduce venit.... veti primi cei 600 lei iar tatal lucreaza in continuare fara nici o problema...

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Este o situatie un pic complicata..sincera sa fiu, nu am auzit de asemenea situatii si nu cred (desi tare mi-as mai dori), ca statul roman sa sprijine familia.

Cel mai bine e sa te adresezi Directiei de asistenta sociala din cadrul Primariei de care apartii sau celei judetene.

Mult succes:)

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    daca ei ti-au dat deja formularele inseamna ca stiu ce spun! nu te costa nimic daca faci ce zici ei, ba din contra chiar ai de castigat!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Crina.Neagu361 Vezi mesajul
    Dragi mamici si burtici,va cer ajutor in legatura cu o problema! Apartin dupa buletin de Comuna Miroslava,jud. Iasi. Acolo a, facut cerere pe numele meu pt alocatia de stat si am mentionat ca nu am un an lucrat inaintea nasterii copilului,deci nu pot primi si indemnizatia de crestere. M-a intrebat daca sotul lucreaza,am zis ca da si mi-a dat o adeverinta si o cerere tip ca sa o semneze la servici si apoi sa o duca la Directia pt Alocatie(el avand buletin pe Iasi),pentru a primi si ceilalti 600 lei; a spus ca nu trebuie sa intrerupa contractul de munca pt a-si lua concediu de crestere oficial,caci pot da o declaratie cum ca stau eu cu copilul in locul lui oricum si el sa poata lucra in continuare. Ceea ce nu cred ca se poate! Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu aceasta dilema? Mentionez ca daca ar fi sa-si ia concediu de crestere a copilului nu ne-am permite sa traim din banii aceia,avand si o chirie + facturi + celelalte trebuinte pt bebe! Va rog sa-mi raspundeti cat de repede ca sa stiu ce am de facut!

Daca tatal copilului lucreaza, poate depune dosar pt obtinerea stimulentului de insertie, fara a fi nevoit sa intrerupa serviciul-- probabil ca la asta se referea persoana de la ghiseu. Stimulentul este in cuantum de 500 de lei / luna, pe langa salariu si poate fi obtinut pana la data la care copilul implineste 2 ani.

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Daca tatal copilului lucreaza, poate depune dosar pt obtinerea stimulentului de insertie, fara a fi nevoit sa intrerupa serviciul-- probabil ca la asta se referea persoana de la ghiseu. Stimulentul este in cuantum de 500 de lei / luna, pe langa salariu si poate fi obtinut pana la data la care copilul implineste 2 ani.

Insa nu trebuie sa treaca cumva 42 de zile dupa nasterea copilului?Si trebuie facut ditamai dosarul,din cate stiu eu.
    Oricum, ideea ca tatal ia indemnizatia de cresterea copilului, dar lucreaza in continuare nu poate fi pusa in practica....din pacate.

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    daca ei ti-au dat deja formularele inseamna ca stiu ce spun! nu te costa nimic daca faci ce zici ei, ba din contra chiar ai de castigat!

Poate intr-o lume ideala, care nu exista:)

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    Insa nu trebuie sa treaca cumva 42 de zile dupa nasterea copilului?Si trebuie facut ditamai dosarul,din cate stiu eu.
    Oricum, ideea ca tatal ia indemnizatia de cresterea copilului, dar lucreaza in continuare nu poate fi pusa in practica....din pacate.
    Poate lua stimulent de insertie imediat ce se incheie concediul de lauzie de 42 de zile, adica incepand cu cea de-a 43 zi. Indemnizatie de crestere a copilului inseamna suspedarea CIM, deci nu e cazul aici.

Floricica Nou Venita simonasn's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2014
    Postari in forum
    1

ma puteti ajuta va rog!!!!

Buna seara va rog frumos sa-mi expicati si mie daca eu avand o intreprindere individuala de 3 ani de zile in care de aprox2 ani imi platesc contributiile la sanatate si casa de pensii(minimul pe economie)daca raman insarcinata pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului??si cu firma ce se intampla in perioada in care voi sta eu acasa??se poate sa lucreze sotul meu cu forme legale la firma???va multumesc

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de simonasn Vezi mesajul
    Buna seara va rog frumos sa-mi expicati si mie daca eu avand o intreprindere individuala de 3 ani de zile in care de aprox2 ani imi platesc contributiile la sanatate si casa de pensii(minimul pe economie)daca raman insarcinata pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului??si cu firma ce se intampla in perioada in care voi sta eu acasa??se poate sa lucreze sotul meu cu forme legale la firma???va multumesc
    Daca esti inregistrata ca avand venituri realizate cu Intreprinderea Individuala, poti obtine indemnizatie, doar ca, pe perioada CCC, activitatea trebuie suspendata.

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Daca solicitantul indemnizatiei este persoana cu handicap (grad accentuat, primind o indemnizatie de 234 lei luna), beneficiul banesc pe care il primeste influenteaza valoarea indemnizatiei pt crestere copil? Aceasta va fi mai mica, avand in vedere ca solicitantul are si acest venit? Multumesc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari