Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Foarte interesant Si tu poti fi Supernany !

Am gasit aceasta carte extraordinara pe internet acum cateva zile, si am apucat sa citesc primele 45 de pagini dar vreau sa spun ca e atat de educationala pentru noi parintii, explica fiecare problema pe care o intampinam in relatia cu copii nostrii. Si este pe intelesul tuturor. Pe mine m-a ajutat sa inteleg ce am de facut pe viitor pentru a avea o relatie frumoasa cu copilul meu, fara certuri, batai si obligatii.
    Va recomand sa o cititi cand aveti putin timp liber, credeti-ma e foarte constructiva ! Cartea se numeste "Si tu poti fi SuperNanny!" scrisa de Irina Petrea

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Buna:)Si eu am aceasta carte, am citit-o si mi se pare, ca si tie, extraordinara. Multe sfaturi ale ei le-am pus in practica:)
    Numai ca, vezi tu, Irina Petrea nu are copii...e tare usor sa dai sfaturi cand nu esti tu pus in situatia respectiva, cand nu te leaga sentimente de copil, atasament, etc.
    E ca si cum ai sta la tv, te-ai uita la un meci de fotbal, si spui ce ai face tu daca ai juca..ce scheme ai avea sa castigi meciul, sa dai gol, etc...
    Teorie stim cu totii, practica ne omoara:)

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    E adevarat supermami dar e totusi de foarte mare folos ca avem o idee despre cum ar trebui sa actionam in anumite momente de cumpana.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Sunt de acord cu tine, conteaza sa ti se explice de cineva din afara cum ar trebui sa actionezi in anumite situatii.Sa stii ca eu m-am regasit in multe situatii prezentate in aceasta carte, si mi-am dat seama ca mai fac si greseli...

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eu am invatat anumite greseli pe care le fac si incerc sa nu le mai fac. Si am invatat ce trebuie sa fac pe viitor ca sa fie bine. Inca nu am apucat sa o termin, dar dupa ce ma intorc din oras o sa mai citesc ca azi nu e o zi aglomerata. Pupicei ! Vezi, tu deja esti supermamiii :D

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Era si o emisiune facuta de Irina Petrea care se numea tot supernanny.Eu sincer nu am citit-o ,desi sunt pasionata de aceste carti,fiind viitor psiholog am o gramada de carti de acest fel acasa.Nu am avut curiozitatea sa citesc aceasta carte din motivul pe care l-a spus si "supermami",faptul ca Irina nu are copii si de multe ori vedeam ca la emisiune tot nu reusea sa ii potoleasca pe copii :) prefer sa citesc carti si sfaturi de la psihologi care au copii si au trecut prin multe situatii sau cei care au experienta de la cabinet cu copii.Acum nu stiu daca Irina Petrea are cabinet psihologic :)

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    E adevarat sinziana ! Eu am dat peste ea din intamplare, habar n-aveam ca exista si mie personal imi prinde bine. Chiar daca ea nu are copii, la fiecare capitol a dat ca exemplu diferite cazuri la care ea a ajutat. Deci daca intelegi ce trebuie sa faci si o faci bine, tine doar de tine. Nu conteaza ca are sau nu copii ea. Ea ma gandesc ca are ceva studii pentru asa ceva, si aplica cunostiintele din acest domeniu pe copii altora dandu-le o mana de ajutor.Bineinteles, parerile sunt impartite. Nu vreau sa ma contrazic sau sa ma cert cu cineva pe tema asta. Eu doar am spus ca o recomand deoarece din punctul meu de vedere ajuta mult !
    Acum o sa ma mai uit pe internet sa vad daca mai gasesc si altele mai bune. Desi nu vreau dinalea cu termeni psihologici de care n-am habar ca ma incurc in cuvinte si nu mai inteleg nimic. Mai bine asa simplu si pe intelesul tuturor.

O zi frumoasa !

Floricica Nou Venita danieluska's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    46
    si eu as vrea s-o citesc.. M-ar interesa sa aflu ce metode recomanda autoarea atunci cand copiii isi doresc foarte tare sa se tot uite la televizor.cu toate ca ora a trecut demult si nu e indicat sa stea mai mult de o ora la tv..e vorba de crize, tipete..si rabdarea mamei in joc...:) Probabil activitati impreuna...sau cine stie...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Danieluska, eu n-am citit cartea, dar iti spun cum am procedat cu Irini.
    Am lasat-o cateva zile sa se uite la televizor non-stop... cat si cand dorea. La un moment dat s-a plictisit. acum nu se uita absolut deloc... ma rog de ea uneori sa se uite la ceva, atunci cand am nevoie urgenta de cateva momente de liniste, dar nu vrea. Deci intoxicarea cu tv a functionat.
    Nu garantez insa ca functioneaza si la alti copii.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Culmea ca am incercat si noi intoxicarea cu TV, dar la noi nu a dat rezultate :(
    I-am spus in schimb ....cand se termina desenul x ...o sa oprim televizorul. Ca sa se simta mai important si responsabil l-am lasat pe el sa-l opreasca. Functioneaza! Ideea este sa nu incepem cu desene chiar de dimineata :D.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari