Ultimele discutii din forum
    sun2shine
    Guest

Tendinta familiei de a supraproteja copilul

De cate ori nu auzim in parc:nu te urca acolo,te lovesti!
    Sau stam in casa si imediat ce hainutele copilului s-au udat putin fugim repede sa ii schimbam.Sau stam si ne gandim oare a mancat destul copilul,oare nu s-a sufocat in somn ?
    Si cate alte si mai cate astfel de griji care uneori sunt inofensive copilului insa noi dorim sa ii protejam de orice.
    Este bine sa ii protejam chiar de orice sau stam in umbra si ii dirijam,ii ajutam si ii facem sa intelaga unele lucruri prin descoperirea proprie?
    Modificata de sun2shine; 01.02.2011 la 19:26:48.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Cred ca fiecare mamica face cum stie mai bine in cazul meu desi mam nascut cu probleme parintii mei nu m-au supraprotejat dimpotriva ! am crescut ca un copil normal am urcat in copaci pe garaje mam murdarit am stiut ce e aceea sa nu ai ceva ce iti doresti si desi nu am crescut in lux eu fiind al 2-lea copil (mai am o sora si un frate) pot sa zic ca fiind copil am facut tot ce mi-am dorit.
    Parerea mea e ca nu trebuie sa exageram cu protejarea propriilor nostrii copii pentru ca astfel cand vor creste mai mari nu vor reusii sa isi rezolve singuri problemele intradevar trebuie sa ii ungrijim si sa ii protejam dar doar cand e cazul si cand noi ca mamici simtim nevoia sa facem acest lucru dar nu trebuie sa exageram. SA ma contrazica cineva daca am sau nu dreptate

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Aveti mare dreptate mamici...INSA , spre deosebire de caum 25 de ani s-au schimbat multe !!
    Acum daca printr-o neatentie, o greseala mare, copilul tau pateste ceva...ajungi in puscarie, copilul ti-e luat ...si implicit familia distrusa!!! Parerea mea e ca nu trebuie sa fim exagerate cu atentia,dar nici cu capul in nori...la ideea ca ,,Vai acum copii sunt mai iuti, mai emancipati, pricep mai repede,bla, bla!!,,
    Este responsabilitatea noastra sa avem grija de ei, sa ii crestem cum stim mai bine, iar daca nu stim, atunci sa invatam noi parintii pt a-i putea invata pe ei!!

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu ma gandesc ca daca nu noi ii protejam, atunci cine o va face? Cine se mai gandeste la binele lor in afara de noi? Eu incerc sa mentin un echilibru intre tendinta de a fi supraprotectoare, si dorinta lor de libertate si miscare. Si ma mai gandesc ca pentru ele este bine sa aiba aceasta libertate, asa ca ori de cate ori de exemplu se catara intr-un copac, sau pe o scara, sau pe un gard si imi vine sa strig da-te jos ca ai sa cazi, imi pun fermoar la gura, ma duc langa ele si verific sa nu fie alte pericole in jur, gen vreun bolovan pe care sa cada, vreo tepusa, vreo furca sau coasa, sa nu fie vreun cui infipt in scara, vreo tabla taioasa (asta cand mergem la fratele meu, care are curte mare cu livada, capite de fan, iaz, animale, unelte de lucrat pamantul). Daca vad ca imprejurimile sunt ok, le las sa se catere pe ce vor ele atata timp cat raman in raza mea de actiune. Dar raman in apropiere, si nu pot sa nu recunosc ca atunci cand se dau jos de unde sunt ele catarate, mi se ia o mare greutate de pe inima si ma destind. Amandoua sunt foarte active, si sunt destul de agile, bine ca au practica zilnica din parc, unde e cat de cat safe, in parc se catara pe tot felul de sfori, tobogane, spirale, urcusuri cu prize ca la alpinism, si de acolo au invatat sa isi tina echilibrul, sa stie cat pot face si pana la ce punct, si ce este peste fortele lor. Problemele noastre apar in alte medii de joaca mai salbatice, unde nu sunt atente la pericolele de care v-am spus eu mai sus, si de aia sunt eu acolo, sa le depistez si sa le inlatur.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de sun2shine Vezi mesajul
    De cate ori nu auzim in parc:nu te urca acolo,te lovesti!
    Sau stam in casa si imediat ce hainutele copilului s-au udat putin fugim repede sa ii schimbam.Sau stam si ne gandim oare a mancat destul copilul,oare nu s-a sufocat in somn ?
    Si cate alte si mai cate astfel de griji care uneori sunt inofensive copilului insa noi dorim sa ii protejam de orice.
    Este bine sa ii protejam chiar de orice sau stam in umbra si ii dirijam,ii ajutam si ii facem sa intelaga unele lucruri prin descoperirea proprie?
    eu cred ca a-l proteja de posibile accidente sau de o eventuala raceala datorata unor haine ude nu intra in supraprotejare, ci in datoria fiecarei mame de a-si ingriji copilul. exista o varsta la care trebuie protejat si alta la care ghidam, ajutam, corectam etc. din nefericire, am vazut multi copii suferind din neglijenta parintilor si din dorinta de a nu-l supraproteja, de a-l "imuniza". cred ca fiecare parinte stie cand e pregatit copilul pentru a iesi de sub aripa protectoare... :)

sun2shine
    Guest
    Fetelor nu ma refer la cazuri extreme cand copilul se ura in geam sau se ridica pe balcon sau fuge in strada.Ma refer la cazurile care apar in viata noastra zi de zi in parc,unde ducem copilul pt a se catara pe diferitele chestii din parc(bineinteles aici din nou fara extreme:lasam copil pre amic in leagan necorespunzator varstei sau altfel de pericole nesuprvegheate) pt a invata sa se joace cu nisip chiar daca se murdareste....Ce daca s-a spalat pe manute si s-a udat un pic la maneci....eu le-am invatat pe ale mele sa zica :se usca(in legatura cu apa nu m-am reerit la faptul ca copilul s euda din cap pana in picioare si il tinem ud o zi intrega ca se usca....

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Copilul cocolosit se va descurca mai greu in viata.Cel care rezbate prin forte proprii este cel ce va reusi.Bineinteles,nici el nu trebuie lasat de capul lui, dar, sunt decizii pe care le poate lua si singur si pe care e bine sa le incurajam.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Copilul cocolosit va razbate mai greu in viata.Nu va fi in stare sa ia singur decizii.Cel ce se va dezvolta prin forte proprii este cel ce va reusi.

Scuze, nu aparuse prima postare.....
    Modificata de eliza rares; 02.02.2011 la 18:51:03.

oanachampion
    Guest
    Cred ca, atata timp cat tinem cont de anumite reguli/limite (de ex - si e numai un exemplu din milioane care pot fi date - sa tinem cont de varsta indicata pe jucarii, pt ca un copil de 2 ani se poate sufoca daca inghite niste bucatele de plastic dintr-o jucarie dedicata copiilor de peste 3 ani, care au invatat deja diferenta dintre ce se mananca si ce nu), e ok... Chiar nu sunt genul de mama exagerata ("vaaaai, sa te schimb repede ca ai transpirat un pic si racesti la plamani", "vaaai, sa nu stai in aer conditionat ca racesti", "vaaai, sa nu te scot din casa deloc ca picura nitel" - asta toamna i-am dus la autobuz pe o ploaie torentiala, etc). In plus, incerc sa ii las pe ei sa aleaga - alegeri "mici" (de genul "vrei bluza verde sau pe aia albastra?", "vrei sa mananci cartofi sau orez la friptura aia?" etc), pt ca sunt mici ei deocamdata, insa cred ca se vor obisnui sa aiba nitica independenta, sa faca alegeri si sa observe consecintele propriilor decizii.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Cred ca, atata timp cat tinem cont de anumite reguli/limite (de ex - si e numai un exemplu din milioane care pot fi date - sa tinem cont de varsta indicata pe jucarii, pt ca un copil de 2 ani se poate sufoca daca inghite niste bucatele de plastic dintr-o jucarie dedicata copiilor de peste 3 ani, care au invatat deja diferenta dintre ce se mananca si ce nu), e ok... Chiar nu sunt genul de mama exagerata ("vaaaai, sa te schimb repede ca ai transpirat un pic si racesti la plamani", "vaaai, sa nu stai in aer conditionat ca racesti", "vaaai, sa nu te scot din casa deloc ca picura nitel" - asta toamna i-am dus la autobuz pe o ploaie torentiala, etc). In plus, incerc sa ii las pe ei sa aleaga - alegeri "mici" (de genul "vrei bluza verde sau pe aia albastra?", "vrei sa mananci cartofi sau orez la friptura aia?" etc), pt ca sunt mici ei deocamdata, insa cred ca se vor obisnui sa aiba nitica independenta, sa faca alegeri si sa observe consecintele propriilor decizii.
    Oana, si eu ii dau sa aleaga Mariei anumite lucruri si cred ca o sa o ajute pe viitor sa fie independenta. Deasemenea incerc sa-i las spatiu, sa nu o sufoc cu "nu te duce acolo ca o sa cazi", nu face nu stiu ce ca nu-i voie. Cateodata prefera sa se joace singura, mai face mici dezastre dar ... asta e. In general daca-i spun sa nu faca ceva ii dau si motivul; initial credeam ca nu intelege mare lucru, dar cateodata cand ii spun a doua oara imi aduce ea aminte motivul pentru care nu are voie Bineinteles ca asta nu o impiedica sa faca exact acel lucru, cateodata

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    eu recunosc ca exagerez cu copilul meu...nu ma pot abtine..poate din cauza varstei mele...
    stau cu sufletul la gura de cate ori face ceva care mi se pare periculos..nu pot sa-l las atunci cand mi se pare transpirat..etc...
    nu e bine pentru ca i-am indus si lui prin comportamentul meu starile astea si nu se suporta murdar pe maini sau ud..plus altele...am gresit si acum incerc sa repar dar imi paseaza logic toate argumentele cu care incercam sa-l conving inainte...ce ma fac?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari